Avustralya’da Mühendislik İşi Bulma-Avustralya İzlenimlerim 2

Avustralya’da Mühendislik İşi Bulma-Avustralya İzlenimlerim 2

Bu yazıda kendi hikayemden yola çıkarak Avustralya’da mühendislik işi bulma sürecine dair bildiklerimi, öğrendiklerimi sizlerle paylaşacağım. Genel olarak en çok soru gelen konulardan birisi bu. Bu yazıya kendi geçmişimden ve burada tecrübe ettiklerimden bahsederek başlayacağım. Daha sonra size bu süreci nasıl yönetmeniz gerektiğine dair bazı tavsiyeler vereceğim.

Avustralya’daki ilk isim olan Deliveroo/Yemek Teslimati Paketcilik icin linkteki yazıya bakabilirsiniz.

İlk olarak ben hakkımda kısmında da bahsettiğim gibi ODTÜ Endüstri Mühendisliği mezunuyum. Mezuniyet yılım 2013 olup, okuldan 3 üzeri bir ortalama ile mezun oldum. Türkiye’de 6 aylık Enerjisa iş analisti, Aselsan’da 3 yıl üretim planlama tecrübem var. Mesleğimi seviyorum ve yaptığım işte de fena değilim. İngilizce eğitim almış olsam da, benim İngilizcem cok iyi değildir. Asosyal biri değilimdir. 2017 Ocak (2016 Aralıkta Avustralya’ya göçtüm) itibariyle Sydney’de yaşamaya başladım. İş ararken 18 aylık yeni mezun vizesine sahiptim ve 2017 Kasımda vizem sona eriyordu. İş arama tarihlerimi de 2017 ilk 3 ayı olarak düşünebilirsiniz. 2017 Martta mühendislik işine başladım.

Bunları neden anlattın şimdi diyecek olursanız, cevabım; bu tip mevzular iş arama (bu yazı boyunca iş arama dediğimde mühendislik işi arama olarak anlayınız) sürecinde oldukça önemli olduğu için olacaktır. Kendi tecrübe ettiklerimi anlatırken, kendi profilimi açıkça ortaya koymak istedim çünkü kimseyi yanlış yönlendirmek istemiyorum. Şimdi kafanızdaki muhtemel soruları cevaplayarak devam etmek istiyorum.

1) Neden Türkiye’de iken işi ayarlayıp da gitmedin?

Bu soruyu farklı kelimelerle de olsa birkaç kişiden aldım. Benim 2016 Aralıkta Avustralya’ya göç edeceğim 3-4 ay öncesinden belliydi. Tabi herkes gibi ben de göçmeden önce iş ayarlamaya çalıştım. 50-60 kadar başvuru yapmama rağmen mülakat dahi alamadım. Avustralya’da yaşayan arkadaşlarım burada olmadan iş bulmanın zor olacağında bahsetmişlerdi. Ama bu demek olmuyor ki Türkiye’den iş bulunmaz. Ben de denedim ama olmadı, bulamadım. Benim bulamamış olmam bulunmayacağı anlamına gelmiyor tabi ki. Sizler gelmeden önce birazdan bahsedeceğim yollarla iş arayınız, bulursanız ne güzel; bulamazsanız da üzülmeyiniz. Burada Türkiye’de çalıştığı şirketin Avustralya ayağına transfer olan birkaç insanla tanıştım. Uluslararası bir şirkette çalışıyorsanız bu yolu deneyin. Sonra vizesi dahi olmadan iş ayarlayan insanlar da duydum. Tabi bu insanlar mühendislik eğitiminin üzerine belirli konularda uzmanlaşmış insanlardı. Toparlayacak olursam, Türkiye’de iken Avustralya’da iş bulmak biraz zor. Ama imkansız değil, kesinlikle siz gelmeden önce deneyiniz.

2) Avustralya’ya yerleştikten sonra hemen iş bulabilir miyiz?

Sosyal medyada, ana akım medyada yıllarca bize sürekli Avustralya’da yana yana mühendis arıyorlar, geleni kapıyorlar diye anlattılar. Taşı toprağı altın İstanbul hikayesi gibi. Şimdi ben buradaki sektörler, iş gücü ve şirketler hakkındaki izlenimlerimi madde madde sizlerle paylaşayım.

 • Avustralya’da işçilik maliyeti çok yüksek. Bu yüzden üretim sadece günlük ihtiyaçları karşılayacak ürünlerle sınırlı kalmış. Diğer ihtiyaçlar burada üretmekten daha ucuza geldiği için Asya’dan ithal ediliyor.
 • Asya ülkeleri Avustralya’ya ürünleri göndermekle kalmıyor, parlak gençlerini gönderiyorlar. Burada çok fazla Türk olmasa da Asya’dan (Hindistan, Çin vs) epeyce göçmen var. Her Asyalı çalışkan ve kalifiye olmasa da sayıları çok olduğu için Avustralya’da kalifiyeli ve çalışkan Asyalı sayısı oldukça yüksek.
 • Ülkenin gelirinde madencilik çok önemli bir yer tutuyor.
 • Avustralyalılar rahatına çok düşkün. Üniversite eğitimi alıp mühendis olayım kafası yok. Mühendis ile garson maaşı arasında uçurum olmadığı için burası doğumlu insanlar hayatlarının en güzel yıllarını diferansiyel denklemler öğrenmek yerine surf yaparak geçiriyorlar. Ayrıca üniversite eğitimi almamış bir çok insan da Turkiye’deki beyaz yakalılar gibi calisiyor.
 • Avustralyalılar rahatına çok düşkün. İyi yemek seviyorlar, iyi hizmet hoşlarına gidiyor. Bu da hizmet sektörünü epeyce canlı yapıyor.
 • Sydney ve Melbourne buranın İstanbul, Ankara’sı gibi. İş imkanları bu iki şehirde diğer şehirlere kıyasla oldukça fazla. İş Sydney’de diye buraya göçen insanlarla tanıştım. Saha işleri (inşaat, maden, petrol vs) her zaman olduğu gibi saha neredeyse orada. Saha işleri her zaman olduğu gibi çektikleri çilenin karşılığını alıp iyi paralar kazanıyor.
 • Avustralya şirketleri bence hantal, kar etmeyi çok iyi bilmiyorlar. Ya da kar etmeye saplantılı değiller. Bu çalışanda rahatlığa yol açıyor ya da tam tersi çalışanların rahatlığı şirketleri kar etmekten alıkoyuyor. Türkiye’de de iş deneyimim olduğu için bir işyerinde işlerin nasıl yürütüldüğüne dair bilgim vardı. Avustralya şirket operasyonlarını yürütmek konusunda bence birkaç on yıl geriden geliyor.
 • Avustralya’da geçici süreli (3, 6, 12 aylık vs) işler çok yaygın ve kötü bir imajı yok. Birçok insan kontratlı çalışıyor, kontrat bitince başka işe geçiyor. Türkiye’de bir şirkette 30-40 yıl çalışan insanlar tanıdığım için bana bu garip geldi.

Şimdilik burada kesip 2. Sorunun cevabını vermeye çalışayım; Avustralya’da yerleştikten sonra hemen iş bulabilir miyiz?

Bu sorunun evet / hayır gibi bir cevabını olmasını istiyorsunuz ama hayat o kadar basit değil maalesef.  Yaşadığınız şehir, aldığınız eğitim, İngilizce düzeyiniz, vize tipiniz, iş deneyiminiz, iş deneyiminizin olduğu şirketin Avustralya’da bilinirliği, hobileriniz, ten renginiz, cv’nizin formatı, saçma sapan mülakat sorularının (mesela; bize zayıf yönlerinizden bahsedebilir misiniz?) doğru cevaplarını ne kadar bildiğiniz ve en önemlisi şansınız iş bulma sürecinizi şekillendirecektir. Sorunun cevabı yok yani. Cevap size bağlı. Siz insanların bildiklerini ve tecrübelerine kulak verin, kendi analizinizi yapın ve riski alıp almayacağınıza siz karar verin. Herkes kendi hikayesini yazar, kendi filminin başrolünde oynar.

Bana masal anlatma, faydalı bilgi ver dediğinizi duyar gibiyim. Buyurunuz;

3) Avustralya’da iş bulma sürecini etkileyen en önemli 5 faktör nedir?

Önem sırasına göre sıralıyorum.

 1. Vize tipi; Kalıcı oturum, geçici oturum ve öğrenci vizesi deyince bu yazıyı okuyan birçok insanın vize tipini kapsamış olurum sanırım. Kalıcı oturum sahibi olmak iş bulma sürecini en çok etkileyen faktörlerin başında geliyor bence. Geçici oturum vizeleri (476, work and holiday mesela, ya da başka full time çalışma izni veren ama bir tarihe kadar geçerli olan vizeler) ile iş bulma (unutmayın! mühendislik iş bulmayı kastediyorum) şansınız oldukça düşecektir. Ama bulunmaz diye de bir şey yok, ben bu tip bir vize ile buldum. Son olarak öğrenci vizesi ile iş bulup şirketten sponsorluk kaparım planını ben çok gerçekçi bulmuyorum. Ama tekrarlıyorum, herkesin kendi hikayesi vardır. Bunu yapan da bir arkadaşım var.
 2. CV’nizin formatı: Evet, Cv’nizin formatı. CV’nizin içeriği değil. Avustralya’da farklı bir CV formatı var. Biz Türkiye’de CV ne kadar kısa ise o kadar iyidir diye öğrendik. Burada uzunluğuna takılmıyorlar CV’nin. İstedikleri belli başlı bilgiler var onların mutlaka olması lazım. Ve her ülkede geçerli olduğu üzere CV’niz diğerlerinden farklı gözükmeli, göze çarpmalı, ayırt edilebilmeli. Türkiye’de beğenilen, fena olduğunu düşünmediğim bir CV’im vardı. Ama CV’mi buradaki bir formata göre güncelledikten sonra oldukça fazla geri dönüş almaya başladım.
 3. İngilizce seviyeniz: Çok iyi İngilizceniz varsa epeyce öne geçersiniz. Ben teknik bilginin önüne koyuyorum İngilizce düzeyini. Test skorları benim mülakatlarımın hiç birinde (10 kadar girmişimdir) sorulmadı. Baktıkları onları anlamanız, kendinizi anlatmanız. Tabi çok iyi bir skorunuz varsa gözlerine sokabilirsiniz, benim yoktu ve sormadıkları için bahsetmedim.
 4. İş tecrübeniz / İş tecrübenizin olduğu şirket; Avustralya’da şirketler iş tecrübesi konusuna takıntılı bence. Ne iş olursa olsun, o işi daha önce yapmış birini arıyorlar. Avustralya’da iş tecrübesine sahip olmanız çok önemli bir eşik. Neden bu kadar takıldıklarını anlamadım ama ilk işi bulup burada iş deneyimi edindikten sonra buradaki iş bulma süreciniz çok dramatik bir şekilde kolaylaşacak. Tabi ki ülkeye yeni gelen birinin burada iş deneyimi olmayacak. Bu durumda en çok tercih edilen yeni gelmiş insan tipi, o işi daha önce tüm dünyada tanınan bir firmadan yapmış kişi oluyor. Şirketinizin Türkiye’de ne kadar iyi bir prestije sahip olduğu pek umurlarında değil. Aselsan Türkiye piyasasında çoğu global şirketten daha geçerli olsa da, burada Türkiye’de bir şirket izleniminden kurtulamıyor. İş deneyiminiz iyi bir şirketteyse sizin zorla gözlerine sokmanız lazım. Başvurduğunuz işi daha önce yapmamış olmanız şansınızı oldukça azaltacaktır. Bu iş çok basit ben bunu gözü kapalı yaparım demeniz pek yeterli olmuyor. O yüzden şu anda yaptığınız işi sevmeseniz de, Avustralya’da bir süre daha bu işi yapmaya devam etmenizi tavsiye ediyorum. Burada deneyim kazandıktan sonra sektör, iş değiştirmeniz daha kolay olacaktır.
 5. Teknik bilginiz; Evet bunun 5. Sırada olması şaşırtıcı ama bence öyle. Yaptığınız işte ne kadar iyi olduğunuz, o işi ne kadar yapabileceğinize dair sorular çok sık sorulmadı bana. Bunu doğrulamak için 4. Maddeye bu kadar takıldıklarını düşünüyorum. Bu tabi şekilciliğin kralı oluyor bence. Yani başka bir deyişle; iyi bir etiketiniz varsa, kaliteniz pek de önemli değil burada işveren için. Bu adamı bu global şirket işe almışsa boş değildir diye işe alıyorlar gibi. Ne kadar biliyorsun pek sorgulamıyorlar. Genel olarak Türkiye’de mühendislik eğitimi almış biri iyi bir İngilizce seviyesine de sahipse buradaki işlerde başarılı olacaktır diye düşünüyorum, etrafımdaki insanlar da hep iş yerlerinde performanslarından memnun olunduğundan bahsediyor. Öte yandan teknik bilginizin ne üzerine olduğu epeyce önemli tabi. Mesela maden mühendisi iseniz sektör canlı olduğu için şansınız artıyorken, makine mühendisi iseniz çok çılgın bir üretim olmadığı için şansınız azalıyor. Kendi mesleğim olan Endüstri mühendisliği ile ilgili tedarik zincirinin canlı olduğunu, demand, production, supply planner rollerinin epeyce olduğunu söyleyebilirim. Yine data analyst, business analyst ilanları da ile de karşılaştım iş ararken.

Tabi bunlar dışında da birçok faktör var; ten renginiz, hobileriniz, mülakat performansınız vs. Ben en önemli gördüğüm ve burada Türkiye’den farklı olduğunu düşündüğüm faktörleri sıraladım. Bu bilgilerle kendi iş bulma ihtimalinizi hesaplayabilir, kendi sürecinizi daha etkin yönetebilirsiniz.

4) İş başvurularını nereden yapıyoruz?

Burada mühendislik işleri için en geçerli platform seek.com (Türkiye’deki kariyer.net gibi). Bunun haricinde indeed.com veya linkedin.com u da kullanabilirsiniz. Şirketlerin kendi kariyer sayfalarını kontrol edebilirsiniz. Tanıdığınız varsa abi sizin şirkette var mı bana uygun pozisyon diye sorabilirsiniz. Son olarak Türkiye’den farklı olarak burada iş bulma ajansları (recruiter agency) oldukça yaygın. Micheal page, Robert walters gibi ajanslarda sizin aradığınız sektörde çalışan kişilere ulaşıp CV’nizi paylaşabilirsiniz. Bu kişilerin iletişim bilgilerine seek.com’da iş ararken ilanlardan ulaşabilirsiniz. Birkaç ilanda bir ajans maili ile aynı ismi görüyorsunuz anlayın ki o kişi sizin sektörünüz ile ilgili çalışıyor. Bu kişilerde genel olarak iyi bir profiliniz varsa size ilgi göstereceklerdir ve sizi bir pozisyona yerleştirme gayretinde olacaklardır. Yerleştirdiklerinde komisyon alıyorlar. Bu yüzden size yapıcı tavsiyelerde de bulunacaklardır. Ben bu ajansların biri aracılığıyla iş buldum ve şu anda ajans adına geçici süreli çalışıyorum. Şirket memnun kalırsa geçici kontrat teklif edecekler ve benle ilgilenen ajans çalışanı komisyon alacak. Bu kısımlar Türkiye’den farklı olduğu için uzunca anlattım. Sonuç olarak en geçerli iş arama platformu seek.com ama bahsettiğim tüm yolları deneyiniz.

5) Mühendisler kaç para kazanıyor?

Bu soru da yine geliyor çoklukla. Bana sen kaç para kazanıyorsun diye soran da var. Kendi maaşımı sizlerle paylaşamamayı tercih ediyorum ama sizlere de soru işaretlerinizi gidermeniz konusunda yardımcı olmak istiyorum. Bu sorunun cevabı da çok değişken olacaktır. Ama yeni gelmiş bir mühendisi 50-70 bin AUD (senelik brüt, brüt-net çevrimi için tıklayınız ) gibi bir para ile çalıştırma eğilimde burada şirketler. Bu maaşlar geçen yıllarla ve tecrübeniz ile birlikte 100 bin AUD üzeri seviyelerine çıkabiliyor. Ama maaşlar çok hızlı artmıyor gördüğüm kadarıyla. Tabi sahada çalışan mühendisler bu rakamların çok üzerinde kazanabiliyorlar. Fakat unutmayın, Avustralya’da giderler de çok yüksek. Ben ilk aylarda minimum giderle yaşamaya gayret etmiştim ve aylık 2000-2500 AUD civarı harcıyordum yine. 2000 AUD altı yaşam zor olacaktır.

 

Daha önce anlattığım gibi ben 3 yıllık üretim planlama deneyimimi göz önüne alıp, üretim, talep tedarik planlama rollerine başvurular yaptım. En sonunda asset planner gibi bir pozisyona yerleştim. İlk başlardan 50-60 başvurumdan hiçbir dönüş alamazken, öğrendiklerimi uygulayarak 10 başvuruda 1-2 dönüş alma aşamalarına gelmiştim. Avustralya’nın tüm şehirlerindeki işlere başvuruyordum. Yer, maaş kısıdım yoktu. Yerel iş deneyimine ne kadar takıldıklarını fark ettiğim için hiçbir kriterim yoktu açıkçası. 3 ay aradıktan sonra iş buldum, 3 aydır da çalışıyorum. Benim iş arama hikayem ve öğrendiklerim bu şekilde. Ne benim ne de bir başkasının yaşadıkları ile yola çıkmayın daha önce de dediğim gibi. Size mantıklı gelen bilgileri, taktikleri bu yazıdan alın sonra kendi hikayenizi yazın. Mantıklı olur, moralinizi ve enerjinizi yüksek tutar, kolaycana vazgeçmezseniz istediğiniz yere gelirsiniz. Hepinize bu zorlu yolda şans diliyorum.

Avustralya ile ilgili diger yazılarım;

Yeni Mezun Mühendis Vizesi ile ilgili yazım icin;

Bu vizeye başvuru sureci icin;

Ev isleri nasıl oluyor ile ilgili yazım icin; 

Avustralya Road Trip Videom icin; verilen linklere tiklayiniz.

 

Sizlere motivasyon olması için de bu zorlu süreç sonunda girdiğim işin manzarasını sizlerle paylaşıyorum.

Lavender Bay & Harbour Bridge

 

Facebook sayfam;

https://www.facebook.com/kendimeyolculukhikayem/

Instagram hesabım;

https://www.instagram.com/kendime.yolculuk/

Avustralya’da Mühendislik İşi Bulma-Avustralya İzlenimlerim 2” için 58 yorum

 • 25 Haziran 2017 tarihinde, saat 02:32
  Permalink

  Bu son yazınız ile çoğu kişiye pusula oldunuz. Başarılarınızın devamını diliyorum.

  Yanıtla
  • 27 Haziran 2017 tarihinde, saat 04:36
   Permalink

   Cok tesekkurler , umarim benden sonrakiler icin surecin daha kolay gecmesine vesile olabilirim bir nebze 🙂

   Yanıtla
 • 26 Haziran 2017 tarihinde, saat 15:08
  Permalink

  Tüm yazılarınızı bir oturuşta okudum. 🙂 Kendinize olan bu güzel ama bir o kadar da zorlu olan yolculuğunuzda iyi dileklerim sizinle. Bizim gibi yolunu ararken kaybolanlar güruhuna da umut ışığı oldunuz. Umarım her şey gönlünüzce olur.
  Takipteyim 🙂

  Yanıtla
  • 27 Haziran 2017 tarihinde, saat 04:38
   Permalink

   Cok tesekkurler Hatice Hocam 🙂 En zoru kendini tanimasi insanin, sonrasi kolay.. Simdiye kadar kendimle ilgili yepyeni seyler ogrendim, sinirlari zorladikca aciga cikiyor insanin kendi ile bilmedikleri.. Sana da yolunu cizme maceranda basarilar, umarim seni mutlu edecek bir gelecege kavusturur bu yol seni 🙂

   Yanıtla
 • 28 Temmuz 2017 tarihinde, saat 19:57
  Permalink

  Merhaba Taha,
  Yazdıkların gerçekten harika, eline ve emeğine sağlık.
  Önümüzdeki sene Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden mezun olacağım. 476 vizesine başvurmayı planlıyorum ama aklıma şöyle bir soru işareti takılıyor. 476 vizesinin şartlarından birisi mezuniyetin üstüne 2 yıl geçmemiş olması. Benim amacım mezun olur olmaz bu vizeye başvurmak. İngilizcem iyi seviyede (Erasmus ile 1 yıllık değişim + yurt dışı staj tecrübesi) ama bu vizeye başvurduğum zaman çalışma tecrübem olmayacak. Ön bilgi sahibi olabilmek adına seek ve indeed sitelerinden bölümümle ilgili iş ilanlarına baktım (junior ve graduate engineer olarak da arattım). Ama neredeyse her iş ilanında senin de belirttiğin gibi tecrübe kriteri göz önüne çıkıyor. Eğer ki 476 vizesi “Yeni Mezun Mühendis” vizesiyse, nasıl tecrübe kazanıp da işe alınmaya uygun hale gelebileceğiz? Umarım anlatmak istediğim şeyi ifade edebilmişimdir. Cevabını bekliyor olacağım. Başarılarının devamını dilerim.

  Yanıtla
  • 30 Temmuz 2017 tarihinde, saat 16:18
   Permalink

   Onur selam,
   Yorumlarin icin tesekkurler 🙂
   Seni cok iyi anliyorum, bu olay tam bir cikmaz oluyor gercekten. Is deneyimi onemli bir konu, burada da TR’den de fazla takiyorlar ise alirken. Ama yazida da bahsettigim gibi bir cok baska kriter de var. Sen iyi ingilizcenle, iyi CV’nle, 18 ay tam zamanli calisma izninle gelirsen ve sans yaninda olursa mesleginle ilgili bir is bulabilme ihtimalin var. Diger yandan bulamaya da bilirsin. Ilkini buldun mu gerisi kolay. Ilkini ararken hic bir kriter koymadan araman lazim ilk basta oncelikle. Az para, kotu lokasyon, kotu kosullar vs. Bu surec zorlu olacak, ama imkansiz degil. Akilci davranip, her gorusme de nasil daha iyi olabilirdi diye bakarsan bulabilirsin. Moralini yuksek tutup uzun sure akilci bir sekilde gercekten istersen is bulabilirsin. En kotu bulamadin diyelim, vasifsiz islerle de neredeyse muh kadar para kazanabilirsin. Tecruben yoksa diger konulara kasacaksin ihtimalini arttirmak icin. Tek kriter tecrube degil. TEcrubesi olani da hemen ise almiyorlar, her zaman bunun hepsi onemli isverenin gozunde.
   Inancini ve motivasyonunu yuksek tut, sana bulamazsin diyecek onlarca insana kulagini kapat, akilci davran ve dene. Bulamazsan canin sagolsun, doner kaldigin yerden ogrendiklerini cebine koyup baslarsin. Denemeyen de eksik olmaz, fazla olursun.

   Yanıtla
 • 31 Ekim 2017 tarihinde, saat 01:45
  Permalink

  Şu anda oraya gelince yapmak istediğim iş için 14 saattir klavye başında kod yazarken içimden google’a 476 yazmak geldi. 1 ay önce başvurdum. Tesadüfen de senin blogunu gördüm. Ben de 2 senedir hayal kuruyordum. YTÜ-Makine Mühendiliği’nden mezun oldum. Ve hemen ilk adımı atıp vize başvurusunu gerçekleştirdim. Yazılımı çok seviyordum ama artık prof gözü ile bakıyorum…. Bir çok yazında dediğin gibi MUTLU OLMAK amaç sadece. İnsan bu şekilde nasıl düşünüyor bilmiyorum ama tek amaç bu… Bunun için göze alıp 15 bin km. öteye gitmek çok daha çılgınca… Benim sormak istediğim şu yukarı da arkadaş da sormuş zaten. 476 ile gelip tecrübesiz olarak diyelim süreç ilerledi. 18 aydır oradayız. Acaba bu 18 ay sonunda başvurabileceğimiz vize tipleri mevcut mu?Çok fazla vizesi var biliyorum. Biri tecrübe kısmını katmadan eş durumu idi vs. puanı topladı ve aldı PR’ı…. Bir de dedim ki madem hayallerinin ülkesine gidiyorsun… O zaman hayallerinin mesleği ne? Kod yazmak deyip 7 aydır haldır haldır çalışıyorum. Malum bu her yerde aynı prensiplerle yapılan bir iş. Sence bu mantıklı bir adım mı?Web programlama ve tasarım. Kendine yolculuğunun her daim güzel deva etmesi dileği ile 🙂

  Yanıtla
  • 7 Kasım 2017 tarihinde, saat 11:42
   Permalink

   Emrullah Hocam selam,
   Basvurun hayirli olsun oncelikle. Ilk sorunun cevabi 189. Her muh burada bir sekilde 189 almaya calisiyor. Bu vizeye bakabilirsin.
   Is konusunda, senin de dedigin gibi programlama evrensel. En rahat isi de bu konularda tecrubeli kisiler buluyor gibi. Vize isini cozersen is bulursun gibi burada her turlu. ama once kalici vize.

   Yanıtla
   • 8 Kasım 2017 tarihinde, saat 06:24
    Permalink

    Aynen hocam. İlk iş PR almak. 18 aylık olması sevindirici zaten. Programlama baya bir iyi oldu bu yolda. Çünkü hiç firmada çalışmadan bile başka bir ülkede freelance müşteri bulabiliyorsun. O süreci garanti altına almak için bunu yaptım. Bakalım hayat neler getirecek 33 gün oldu şafak sayıyoruz… Geldiği gibi uçağa 🙂 🙂 🙂 189 diğer vizeleri alamıyorsak bir çıkış kapısı gibi sanırım. Bakalım neler olacak 🙂 Çok teşekkürler yorum yazdığımdan beri her gün kontrol ediyorum blogunu cidden cevap var mı diye… Görüşmek dileğiyle orada 🙂

    Yanıtla
    • 20 Kasım 2017 tarihinde, saat 06:17
     Permalink

     Umarim ilk etapta 476 cikar, sonraki surec de kolayca hallolur. Vize sonucundan haberdar edin yine bizleri hocam. Diger arkadaslara da taze bilgilerinizle yol gosterirsiniz olumlu sonuclanirsa basvurunuz. Nitekim surec gunden gune degisiyor, benim bilgiler eskiyor 🙂

     Yanıtla
     • 24 Kasım 2017 tarihinde, saat 00:48
      Permalink

      Hocam şu anda danışmanımdan aldığım bilgiler bir yavaşlatmanın olduğu. Arkadaşıma 3 ay once 32 günde çıkan vize benim 46 gün oldu daha yeni case officer atandı. Atandığı gibi sabıka kaydını güncel istedi. Hemen yüklendi. Bakalım genelde eksik belgeler yüklenince 3-5 gün arasında falan geliyor denildi. İnan pc başında uyuyorum Avustralya mesai saatleri içinde sonuç gelecek mi ne durum da geldi mi beyin tırmalıyor cidden. Geldiği gibi hemen bileti alacağım zaten. Bu arada danışmanla beraber yaptığımız planda 189 vizesinde karar kıldık. Şimdi onun için puan toplama planını yaptık. Sınavlar Professional Year programı falan…. Sende de umarım her şey yolundadır…

     • 26 Kasım 2017 tarihinde, saat 04:58
      Permalink

      Super cok tesekkurler guncel bilgiler icin! Yine gelisme oldukca guncellersin herkesi 🙂
      Ben de iyiyim yolunda hersey. Turkiyeyi ozledim, Aralik Ocak’ta tatile geliyorum, heyecanliyim 🙂

     • 27 Kasım 2017 tarihinde, saat 21:58
      Permalink

      İyi tatiller hocam şimdiden… Vize çıksın planlar yapılsın arada rahatsız ederim. Geldiğim de umarım buluşma şansımız olur. Kendine çok iyi bak… 🙂

 • 26 Kasım 2017 tarihinde, saat 14:28
  Permalink

  Merhaba benim yazınızda bir kısım gözüme takıldı ve sizinle paylaşmak istiyorum:
  “Mezuniyet yılım 2013 olup, okuldan 3 üzeri bir ortalama ile mezun oldum. Türkiye’deki 6 aylık Enerjisa iş analisti, Aselsan’da 3 yıllık üretim planlama tecrübem var”
  Benim bildiğim kadarı ile bu vizeyi mezun olduktan en fazla 2 yıl içerisinde alabiliyorsunuz.
  Eğer 3 yıl Aselsan’da çalıştıysanız ve bu vize mezun olduktan en fazla 2 yıl sonra alınabiliyorsa burada bir terslik olmuyor mu?
  Belki de ben yanlış biliyorumdur.
  Teşekkür ederim.

  Yanıtla
  • 27 Kasım 2017 tarihinde, saat 12:12
   Permalink

   Selam Batu 🙂
   Dikkatinden oturu tesekkurler 🙂 Ben 2013 mezunuyum, bu vizeyi de 2015 haziranda aldim. 2016 Mayis’ta Avustralya’ya 2 haftaligina tatile gelip, vizenin ilk girisini yaptim. 2016 Mayis + 18 ay gecerliydi vizem yani. Aselsan’daki isimden de 2016 Aralik da ayrilip Sydney’e tasindim.
   2013 haziran – 2016 Aralik arasi Turkiye’de calistim.

   Yanıtla
 • 11 Aralık 2017 tarihinde, saat 08:45
  Permalink

  Taha hocam selamlar,

  Ben 2014 Ağustos mezunu bir inşaat mühendisiyim. YTÜ’de yüksek lisans programım bitmek üzere. Tavsiye ettiğin gibi ben de seek.com başta olmak üzere diğer sitelerden de başvurularımı yapıyorum. Mezuniyetim 2 seneyi geçtiği için bir problemle karşılaşır mıyım ? Eğer karşılaşırsam sence nasıl bir yol izlesem daha mantıklı olur.

  Şimdiden teşekkür ederim. 🙂

  Yanıtla
  • 20 Aralık 2017 tarihinde, saat 07:13
   Permalink

   Erdem Hocam selam,
   Sorunuzu tam anlamadim. Vize icin soruyorsaniz, mezuniyetin uzerinden 2 sene gectigi icin vize alamazsiniz. Masterdan mezun olunca da master programiniz MUDEK/ABET akredite ise yine mezun olma sansi elde edeceksiniz ama. Onu da unutmayin.
   Is sureci ile mezun oldugunuz zaman arasinda dogrudan bir iliski yok. Bunu kastetiyseniz size sorunuzda, o konuda endise etmeye gerek yok.

   Yanıtla
 • 11 Aralık 2017 tarihinde, saat 20:17
  Permalink

  Merhaba,
  Yazılarınız fazlasıyla yardımcı oluyor gerçekten sizi bulmak güzel oldu sağolun. Ben Makine mühendisliğinden mezun olmak üzereyim. Üretim mühendisi olarak çok zor olduğunu biliyorum. Peki otomotiv, enerji sistemleri gibi sektörlerde iş bulma olanakları nasıldır? Autocad ve solidworks bilgilerim bana yarar sağlar mı iş bulmamda? Bilginiz dahilinde ise cevabınızı bekliyorum. Çok teşekkürler

  Yanıtla
  • 20 Aralık 2017 tarihinde, saat 07:16
   Permalink

   Emre Hocam selam,
   cos derin bilgilerim yok sektorlerin icerikleri konusunda, yanlis yonlerdirmeyim. Benim gozlemim sadece uretim Avustralya’da Asya’ya kayiyor. Holden (opel in Au versiyonu) fabrikasini kapatmis son yillarda mesela.
   Ama yine de var tabi uretim. Seek.com dan ilanlara bakarak genel bir izlenim edinirsiniz bence en guzel sekilde.

   Yanıtla
 • 16 Aralık 2017 tarihinde, saat 22:22
  Permalink

  Tekrar merhabalar hocam… Kısmetse yılbaşında orada olmayı hedefliyorum. Bir sorum vardı. Gelince bir klasik olan yemek dağıtım işine başvuracağım. Çok uzun sürüyor mu cevap gelmesi. Bir de acaba bisiklet alımını ne kadara ve nereden yapabilirim. Bir web sitesi ya da mağaza tavsiyesi verme şansın var mı? Şimdiden kolay gelsin her şey için… Ve başarılar…

  Yanıtla
  • 19 Aralık 2017 tarihinde, saat 08:29
   Permalink

   Selamlar Emrullah Hocam,
   Gumtree sitesinde bakabilirsin alacagin hersey icin. Oda da bulursun bisiklet de araba da.
   Bir de Facebook’un icinde marketplace diye bir sey var. oradan da bulursun

   Yanıtla
 • 17 Aralık 2017 tarihinde, saat 09:50
  Permalink

  Selam Taha,
  Tecrubelerini paylastigin icin tesekkurler ve basarilarinin devamini dilerim. Yazdiklarina bende aynen katiliyorum. Bunu Brisbane de 5 yilin uzerinde yasadigim icin soyleyebiliyorum. Ben YTU den gemi insaa muhendisiyim buraya 2012 yillinda master yapmak icin gelmistim ve planim okuldan sonra Turkiyeye geri donmekti ama gel gor ki gecen ay Avustralya vatandasi oldum:).

  Is tecrubesi konusunda cok haklisin. tecrube olmadan is bulmak burda turkiyeye nazaran cok zor ozellikle muhendislik gibi teknik is kollarinda. Burda yeni mezunlarin is tecrubesi edinememesi yada cok zor edinmesi gibi bi sorun da var. Bunun sirketlerin diger ulkelerden tesrubeli kisileri kolaylikla Avustralyaya getirebilmelerin (vize veya sponsorluk ile) de etkisi var. Senin yazdiklarinin yaninda referanslarinin ve edindigin/edinecegin cevrenin is bulmada da epey etkili oldugunu soylemeliyim.

  Ben cok aramama ragmen henuz bi muhendislik isi bulamadim cunku buraya tecrubesis yeni mezun olarak gelmistim ki ayni durumda olan bi arkadasim da var. ama muhendislik olmasa da 1.5 senedir Asset management diye bir tam zamanli bir iste calisiyorum. Zor olmayan bi is ama tabi okadar okumadan sonra muhendis olarak calismayi istiyorum o yuzden turkiyeye geri donup bir kac yil tecrube edinmeyi dusunuyorum. Sence bu mumkun mantikli bir secim olur mu? Goruslerini merak ediyorum.

  Basarliarinin devamini dilerim

  Tesekkurler

  Yanıtla
  • 20 Aralık 2017 tarihinde, saat 07:31
   Permalink

   Erdem selam,
   Yorumun icin cok tesekkurler.
   Vatandaslik hayirli olsun,zor kismi gesmissin bence 🙂 Is arama surecinde senin yasadigin zorluklari ben tecrube ile geldigim icon tam olarak anlayamiyor olacagim. Ama kendi mantigimla etrafimda senin durumunda olanlarin sureclerini gozledigim kadariyla bir kac your yapacagim.
   Ilk olarak bence Au’da muh isi bulmaya dair umudunu kaybetme. Bu zamana kadar epey ugrasmis bulamamis olabilirsin. Belki sadece arama seklini degistirmek, mulakat sureclerini vs degistirmek gerekiyordur. Bir de ozguveni yuksek tutmak tabi. Her iste oldugu gibi ozguven cok onemli. Sen bu zamana kadar tecrube ettiklerinde belki kendi kendine pes etmis, ozguvenini kaybetmis olabilirsin. Ama her ne olursa olsun baktiginda muh diploman ve AU pasaportun var. Elin epey guclu. Belki sadece Brisbane’da arama hatasina dusuyorsundur, bilemiyorum. Bildigin gibi islerin cok buyuk kismi Sydney/ MElbourne da.
   Ben senin yerinde olsam pes etmezdim, yontemleri degistirir, kendim icin en dogru yolu bulur ve isi bulana kadar da guzelce takip ederdim.
   Turkiyede is hayatina Au’da 5 yil yasadiktan sonra 2 sene katlanamayabilirsin. Tabi hayat senin, karar senin. Bir dolu degisken daha var paralelde. Ben kisaca dusuncelerimi yazmis olayim yine.
   Saglicakla kal!

   Yanıtla
   • 27 Aralık 2017 tarihinde, saat 19:22
    Permalink

    Selam Taha hocam ben 2016 inşaat mühendisliği mezunuyum 476 için başvuru yapacam inşallh İngilizcem zayıf biraz orda kurs alıp öğrenme şansımız var mı bir buçuk yıldır Türkiye de özel sektörde çalışıyorum vize çıkarsa buradaki tecrübe orda işimize yarar mı ? İnşaat Mühendisi yıllık kazancı ne kadar? bide hep söylüyorlar Mühendis arayışı var oralarda doğru mu bilgilerin için teşekkürler

    Yanıtla
    • 31 Aralık 2017 tarihinde, saat 11:12
     Permalink

     Nesih Hocam selam,
     476 vizesine basvurmak icin ingilizce skoruna ihtiyaciniz olacak. Bu yuzden AU’da kursa gitmek bu vize ile mumkun olmayacaktir. AU’ya ogrenci vizesi ile gelip kursa gidebilirsiniz.
     Muh maaslari degisir, bir cok etken var. 3500 AUD de alirsin 10000 AUD de, senin tecrubene ve yeteneklerine bagli olarak.
     Her muhendis is bulacak diye bir garanti de yok yukardaki yazimda acikladigim gibi. bir cok faktor var.

     Yanıtla
 • 17 Aralık 2017 tarihinde, saat 09:52
  Permalink

  Selam Taha,
  Tecrubelerini paylastigin icin tesekkurler eline saglik. Yazdiklarina bende aynen katiliyorum. Bunu Brisbane de 5 yilin uzerinde yasadigim icin soyleyebiliyorum. Ben YTU den gemi insaa muhendisiyim buraya 2012 yillinda master yapmak icin gelmistim ve planim okuldan sonra Turkiyeye geri donmekti ama gel gor ki gecen ay Avustralya vatandasi oldum:).

  Is tecrubesi konusunda cok haklisin. tecrube olmadan is bulmak burda turkiyeye nazaran cok zor ozellikle muhendislik gibi teknik is kollarinda. Burda yeni mezunlarin is tecrubesi edinememesi yada cok zor edinmesi gibi bi sorun da var. Bunun sirketlerin diger ulkelerden tesrubeli kisileri kolaylikla Avustralyaya getirebilmelerin (vize veya sponsorluk ile) de etkisi var. Senin yazdiklarinin yaninda referanslarinin ve edindigin/edinecegin cevrenin is bulmada da epey etkili oldugunu soylemeliyim.

  Ben cok aramama ragmen henuz bi muhendislik isi bulamadim cunku buraya tecrubesis yeni mezun olarak gelmistim ki ayni durumda olan bi arkadasim da var. ama muhendislik olmasa da 1.5 senedir Asset management diye bir tam zamanli bir iste calisiyorum. Zor olmayan bi is ama tabi okadar okumadan sonra muhendis olarak calismayi istiyorum o yuzden turkiyeye geri donup bir kac yil tecrube edinmeyi dusunuyorum. Sence bu mumkun mantikli bir secim olur mu? Goruslerini merak ediyorum.

  Basarliarinin devamini dilerim

  Tesekkurler

  Yanıtla
 • 27 Aralık 2017 tarihinde, saat 19:09
  Permalink

  Merhaba Taha bugün Avustralya vize işlemleri için bi araştırma yaptım.Yazın için teşekkürler gayet faydalı olmuş ben de 18 aylık vize için baş vuracam inşallh. inşaat mühendisiyim vize alırsam iş bulmam zor mu Türkiye de bir buçuk yıldır çalışıyorum buradaki tecrübe orda iş bulmak için yardımcı olur mu inşaat mühendisi yıllık ücreti ne kadar

  Yanıtla
  • 31 Aralık 2017 tarihinde, saat 11:12
   Permalink

   Nesih Hocam,
   Yukardaki yorumunuza cevap yazdim, bu sorularin cevaplari orada var.

   Yanıtla
 • 3 Ocak 2018 tarihinde, saat 14:21
  Permalink

  Selamlar,

  Aldığın vize tipine göre mezun olduktan sonra en geç 2 yıl içerisinde başvuru yapılması ile ilgili bir şart yok muydu? İş tecrübenin 3 yıldan fazla olması nedeniyle soruyorum. Aynı tip vize türü için, 2016 Haziran’da mezun olduğumdan en geç 2018 Haziran’a kadar başvuru yapmam gerekir mi? Detaylı yazıların için ayrıca teşekkürler.

  Yanıtla
  • 5 Ocak 2018 tarihinde, saat 21:21
   Permalink

   Selam Elcin Hocam,
   Evet en geç 2018 hazirana kadar başvurmanız gerekir. Tahmini olarak da 2019 hazirana kadar ülkeye giriş yapmanız gerekir.
   Ben 2013 mezunuyum, 2015 haziranda vizeyi aldim. 2016 mayısta 2 haftaligina Avustralya’ya geldim ve 2016 Aralıkta isimden ayrılıp Avustralya’ya göçtüm.

   Yanıtla
 • 30 Ocak 2018 tarihinde, saat 20:48
  Permalink

  hocam iyi günler. İTÜ elektrik mühendisliği 2016 eylül mezunuyum. süre dolmadan başvurumu yapmayı düşünüyorum ben de. Kafama takılan tek soru bu 476nın süresi bitince ve henüz 1 yıllık iş tecrübesini doldurmadıysanız, oturma izni nasıl uzatılıyor, hangi tip vize alınıyor?

  Yanıtla
  • 31 Ocak 2018 tarihinde, saat 15:19
   Permalink

   Ilke Hocam selamlar,
   189 diye bir vize var. ona bakabilirsiniz kalici oturum almak icin.

   Yanıtla
   • 3 Şubat 2018 tarihinde, saat 17:29
    Permalink

    Öncelikle teşekkürler yanıt için.
    189’dan haberim var. 189’la ilgili sıkıntım Avustralya’ya gittiğim zaman, Avustralya dışında (Türkiye’de) 3 yıllık iş tecrübem olmayacağı için 60 puanı toplayamıyorum. Bana verilecek olan 476nın sağlayacağı 18 ay bittiğinde Avustralya’da 12 aylık çalışma süresini dolduramazsam yine 60 puan olmayacağı için 189’a başvuramıyorum. O ihtimalde yapabileceğim bir şey var mı diye araştırıyorum şu an.

    Yanıtla
 • 1 Şubat 2018 tarihinde, saat 14:06
  Permalink

  Merhaba ben de itü metalurji ve malzeme mühendisliğinden bu sene mezun olacağım haziranda TOFL ‘a girmeyi düşünüyorum. Not ortalamasıyla ilgili herhangi bir kıstas göremedim, 3.0 ın üstünde olması gerek vs gibi bir şey var mı not ortalama şuanda 2.45 düşük olduğu için sıkıntı yaşar mıyım bilginiz varsa paylaşırsanız sevinirim ama direk immigrant sitesinde bir bilgi bulamıyorum not ortalamasıyla ilgili

  Yanıtla
  • 2 Şubat 2018 tarihinde, saat 14:09
   Permalink

   Selamlar,
   Benim bildigim kadarıyla not ortalamasının herhangi bir onemi yok.

   Yanıtla
 • 8 Şubat 2018 tarihinde, saat 13:52
  Permalink

  Merhaba,

  Yazınızı ilgi ve keyifle okudum. Açıkçası pek çok kaynak taraması yaparken bizzat bu süreci tecrübe etmiş kişilerden de yorum almak adına sizden de görüş rica ediyorum;

  2011 Makina Mühendisliği mezunuyum. Üzerine 2 yıl MBA yaptım. 6.5 senedir aynı şirkttin satış mühendisliği pozisyonunda çalışıyorum. Bunun bir uzantısı olarak teknik olarak aslında mühendislik tecrübem olmadığı gibi okulda öğrendiğim konuları da çoktan unuttum. 2 yıldır evliyim ve Türkiye’den ancak eşimin de benimle beraber geldiği bir senaryoda göç edebilirim. İngilizce seviyem işimle de alakalı olarak (ihracat satış) çok iyi.

  Bu yazdıklarımı göre tecrübeleriniz ışığında sizce nasıl bir yöntem izlemeliyim? Oradan bakınca ne kadar parlak duruyor çizdiğim profil bu göç planı için?

  Teşekkürler

  Yanıtla
  • 21 Şubat 2018 tarihinde, saat 13:47
   Permalink

   Unal Hocam selamlar,
   189 vizesine bakmanız lazım sizin bu şartlar altında. Is deneyiminden puan alir misiniz emin degilim. MBA de puan getirmeyecektir.
   Yas, meslek, Ingilizce ve eger eseniz de nitelikli meslek sahibi ise 189 a başvuru yapabilirsiniz.
   Ingilizceden IELTS/8 barajını gecmeniz lazım, aksi takdirde isiniz zor. Cunku makina Muhden 189 vizesi almak icin 65 veya 70 puana ihtiyacınız var en azindan. Daha fazla bilgi icin bir danismanla goruselibirsiniz

   Yanıtla
 • 20 Şubat 2018 tarihinde, saat 22:57
  Permalink

  Öncelikle bu kadar açıklayıcı bilgi için teşekkürler.Ben bu sene inşaat mühendiliği yüksek lisans programından mezun oluyorum.Aklımı karıştıran şey 189 vizesi için 60 puanı sağlayabiliyorum fakat hangi vize türüne başvursam daha sağlıklı karar vermiş olurum?Yeni mezun vizesi oraya alışmak adına daha mı iyi olur yoksa risk alıp diretk nitelikli göçmenlik için mi başvuru yapsam? Sizin fikrinizi merak ediyorum şimdiden çok teşekkür ederim.

  Yanıtla
  • 21 Şubat 2018 tarihinde, saat 13:25
   Permalink

   Aytac Hocam selamlar,
   Teşekkürler mesajin icin.
   Her ikisine de başvurabilirsiniz. 189 başvurmanın herhangi bir riski yok yeterli puanı sagliyorsaniz. Expression of interest i yükleyip bekleyebilirsiniz size invitation gelmesini. Bu süreç çok uzun sürebilir ama puaniniz sadece 60 olduğu icin.
   Paralelde hemen gelmek isterseniz 476 yi alabilirsiniz.

   Yanıtla
 • 8 Mart 2018 tarihinde, saat 19:14
  Permalink

  Merhaba blogundaki avustralyayla ilgili tüm yazılarını okudum sanırım hepsi çok güzel ve aynı zamanda yardımcıda oldu bana çok teşekkürler öncelikle 🙂
  Bende zonguldak karaelmas universitesi elektrik elektronik mühendisliğinden mezun olalı 1.5 yıl oldu. bu vizeyi alıp avustralyaya gitmeyi kafaya koymuştum. ingilizcem berbattı ama düzelttim ieltsden 6 aldım bakalım başvurucam vizeye zaten vize koşullarını sağlıyorum yüksek ihtimal çıkıcak vize ama iş bulmak zor kısmı 🙂
  Avustralyaya gitmeden türkiyeden bulmaya çalışıcam. oraya gidebilicek maddi durumum yok şuan bakalım sitelerden veya bulabilirsem tanıdıklar vasıtasıyla iş arıycam tabi çok zor ve düşük ihtimal olduğunun farkındayım gerek benim junior engineer olmam gerekse çok fazla teknik yeterliliğim ve tecrübem olmamasından dolayı. Umarım bende başarabilirim zorlamak istiyorum şanslarımı, yazıların bu süreçte bayağı yardımcı oldu tekrardan teşekkür ederim.

  Yanıtla
  • 12 Mart 2018 tarihinde, saat 01:39
   Permalink

   Murat Hocam selamlar!
   Çok teşekkürler guzel mesajin icin, bana da motivasyon oluyor Boyle mesajlar daha çok yazmak icin.
   Umarım bundan sonraki sureci de sorunsuz halledersin umarım.
   Saglicakla!

   Yanıtla
 • 1 Nisan 2018 tarihinde, saat 00:32
  Permalink

  hocam ben enerji sistemleri muhendisligi okuyorum2. sınıf ogrencisiyim benim bolum hakındada biraz bilgi verirmisiniz bende gıtme hayali kuruyorum ıs ımkanları falan nasıldır sizce bana yardımcı olurmusunuz

  Yanıtla
  • 1 Nisan 2018 tarihinde, saat 03:58
   Permalink

   Hocam selam,
   Senin mesleğin hakkinda bilgim yok maalesef.

   Yanıtla
 • 9 Nisan 2018 tarihinde, saat 03:50
  Permalink

  Ben 9 aylık yeni mezun inşaat mühendisiyim 8 aylıkta şantiye tecrübem var.Mesleki ingilizce iyi seviye.Yaklaşık 9-10 program biliyorum.Projelerde çizebiliyorum.Malzeme bilgim baya iyi.İstanbul da büyük şirketlerde büyük projelerde hem sahada hem ofiste çalıştım.Ayrıca bu şirketlerde stajyerlikte yaptım.Avusturalya ya yerleşme durumum nedir hangi maddeler yoluyla vize başvurusu yapabilirim.Şimdiden teşekkürler.

  Yanıtla
  • 9 Nisan 2018 tarihinde, saat 16:42
   Permalink

   Hocam size de merhabalar,
   Ben vize danismani degilim sadece 476 vizesi ile ilgili bildiklerimi anlatmistim. Onunla ilgili yazıları da sitede bulabilir, size uyuyor mu anlattigim sekilde kontrol edebilirsiniz.
   Baska yollar icin vize danismanlari ile iletişime gecebilirsiniz.
   Iyi günler

   Yanıtla
 • 9 Nisan 2018 tarihinde, saat 12:53
  Permalink

  Hocam Selamlar,
  Ben Kocaeli Üni Jeoloji Mühendisliğinden mezunum ve maden/jeoloji sektöründe 476 vizesini aldığım takdirde iş aramakta olacağım. Ancak aklıma takılan bazı sorular vardı. İlk olarak vizeyi alma süreci %75 in 84 gün gibi bir zaman aldığını söylüyorlar. Siz kaç günde vizenizi almayı başardınız? İkincisi orada yaşamın çok pahalı olduğunu belirtmişsiniz. İlk ayınızda en azından geçici bir iş bulabildiniz mi? Geçici iş imkanları ne durumda? Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim. Size de bu zorlu süreçte başarılar dilerim hocam

  Yanıtla
 • 21 Nisan 2018 tarihinde, saat 11:39
  Permalink

  Merhaba Taha.
  Yazıların benim için ilham kaynağı oldu, hikayeni ilgiyle takip ediyorum.
  476 vizesine Haziran’da mezun olunca başvuracağım. Ama öncesinde oradaki işlere göz gezdirmeyi ihmal etmiyorum. Yazıda bahsettiğin CV formatı ile ilgili bir sorum olacak. Bu format hakkında bilgi edinebileceğimiz bir site veya senin önerebileceğin bir biçim var mıdır?
  Teşekkürler, sevgiler.

  Yanıtla
  • 26 Nisan 2018 tarihinde, saat 03:54
   Permalink

   Zafer Hocam merhaba,
   Guzel mesajin icin tesekkurler. CV formatı konusunda mesaj geldi epey. Bu konuda bir yazı yazacağım yakinda. Ama paralelde “Australian CV template” diye aratırsan Google’da, ornekler cikacaktir.
   Yakinda yazacağım yazıdan detayları gorursun zaten.
   Saglicakla kal

   Yanıtla
 • 25 Nisan 2018 tarihinde, saat 09:30
  Permalink

  Selamlar ben Damla Aksu, kusura bakmayin sizi rahatsiz ediyorum. Ben de sizin gibi yeni mezun muhendis vizes icin Avustralya’ya gitmek istiyorum. 2017 yilinda Dogu Akdeniz Universitesi, endustri muhendisligi bolumunden mezun oldum. (ABET diplomam da mevcuttur.) Yakin zamanda IELTS skoru alacagimi inaniyorum. (6.5-7 gibi) ? ama simdi benim sizdeki gibi 3 kusur yillik tecrubem yok sadece 1 aylik is tecrubem var. Sizce nasil yol izlemem gerekir. Tesekkur ederim.

  Yanıtla
  • 26 Nisan 2018 tarihinde, saat 16:23
   Permalink

   Selam Damla,
   Diger yorumunda da belirttiğim gibi Supply Chain deneyimi iyi olur. Ayrıca onunda uzunca bir sure de var deneyim kazanmak icin. Burada isleri kolaylaştırmak adina Turkiye’de 1 senelik deneyim yapıp gelebilirsin. Hemen gelmek isterim dersen de buradaki performansına gore bişeyler cikacaktir karşına. Saglicakla kal, başarılar sınavında ve vize başvurunda

   Yanıtla
 • 7 Temmuz 2018 tarihinde, saat 05:19
  Permalink

  İyi günler bende yazınızı baştan sona okudum fakat benim kafamdaki soru işaretlerini silmeyen kısımlar var 🙂 benim durumum biraz daha farklı. Ben 2017 Nisan ayında Avustralya’ya dil eğitimi almak için geldim. Anacımın dili öğrenip geri Türkiye’ye dönmekti. Türkiye’den Balıkesir çevre mühendisliği mezunuyum. Balıkesir üniversitesi olduğu için burada denkliği çalışma izni yok. Denklik almak için tekrar üniversite okumam lazım sanırım. Ama üç ay sonra erkek arkadaşım vatandaşı olduğu için vatandaşlığa başvuracağız. Vatandaşlık da ne zaman gelir Mualla bildiğiniz gibi. Şu an sertifika programı okuyorum sizce kendim denklik almak için başvuru yapmalı mıyım yoksa vatandaşlığımı alıp mı okumalıyım? Bir konuya daha değineceğim Türkiye’de sadece iki aylık tecrübem oldu. İşimin çok zor olduğunu biliyorum. Şimdiden çok çok teşekkür ederim.

  Yanıtla
 • 26 Temmuz 2018 tarihinde, saat 01:06
  Permalink

  Merhaba,

  ITU Makine Muendisligini bu sene zar zor bitirdim. (2010da girdim, 8 yil okudum) sizce bu uzun sure 476 vizesi almama engel olur mu? Ya da daha sonra muh. Denkiligi icin yazacagim cdr degerlendirmesinde?

  Yanıtla
  • 31 Temmuz 2018 tarihinde, saat 02:03
   Permalink

   Selamlar,
   Ben okulu ne kadar surede bitirdiğinizin vize surecine bir etkisi olacagini düşünmüyorum.

   Yanıtla
 • 22 Kasım 2018 tarihinde, saat 18:24
  Permalink

  Merhaba mudek sertifikasina sahip bir universitede bilgisayar muhendisligi okuyorum. Bu vizeye basvurabilirmiyim hep diger muhendislik dallarini gordum bilgisayari gormeyince merak etmeye basladim 🙂 tesekkurler simdiden cevabiniz icin.

  Yanıtla
  • 6 Ocak 2019 tarihinde, saat 15:09
   Permalink

   Hakan selam!
   Evet başvurabilirsin. Bilgisiyar mezunu olup vizeyi alan kisiler tanıyorum.

   Yanıtla
 • 4 Mart 2019 tarihinde, saat 10:45
  Permalink

  Taha Hocam Merhaba,

  Ben de endustri muhendisiyim ve kasim 2017 de esim ben ve 5 yasinda kizimizla goctuk Avustralya ya.
  Sizden ogrenmek istedigim spesifik bilgi recruiter firmalar ile nasil iletisime geciliyor? Bir sozlesme imzlaniyor mu bu tip firmalar ile ben de calismak istiyorum ki is arama surecim kisalabilir diye dusunuyorum. Bana konuyla ilgili yardimci olabilirseiz cok sevinirim.

  Yanıtla
  • 6 Mart 2019 tarihinde, saat 04:46
   Permalink

   Tibet Hocam merhaba,
   Recruiter firmalarında genelde belli bir konu hakkında uzmanlasmis kisiler oluyor. Mesela ben supply chain uzerine is aradigim icin supply chain’de calisan kisilerle iletişim kuruyorum. Bu kisilere ulasmanizin iki yolu var.
   Ilki, yasadiginiz sehirdeki recruiter firmalarını Google’da arayıp, onların sitesindeki agentlarin listelerinden sizin is aradiginiz alandakileri bulmak. Ikincisi ise is ilanlarına baktiginiz zaman yarisinin company’ler tarafından diger yarisinin da recruitment firmalari tarafından yayinlandigini goreceksiniz. Alaninizda calisan agent’larin bilgileri ilanlarda tekrarlayacaktır ve siz de anlayacaksınız ki bu kisi sizin sektörünüzde calisiyor. O kisiye direk mail atıp, is aradiginizi vs anlatıp resume’nizi paylasirsaniz, ilgisini çekmeniz durumunda sizle iletişime gececektir.
   Umarım yardimci olmuşumdur, kolay gelsin!

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir