Avustralya’da Yemek Teslimatı (Paketçilik) Yaparak Para Kazanmak

Avustralya’da Yemek Teslimatı (Paketçilik) Yaparak Para Kazanmak

Avustralya’da Yemek Teslimatı  (Paketçilik) Yaparak Para Kazanmak

Bu yazıda bir şekilde benim de dahil olduğum “Food Delivery” sektörü hakkında bilgi vermek istiyorum. Daha önce de bahsettiğim gibi Avustralya’da para kazanmanın birçok yolu var. Eğer para kazanmak istiyorsanız ve işler konusunda ön yargılarınız yoksa, kesinlikle aç kalmazsınız. Buraya göçmeden önce ne kadar iyi bir kariyeriniz olsa da, eğer benim gibi işinizi ayarlamadan göç ettiyseniz en azından belirli bir süre “casual” işlerde para kazanmanız gerekiyor. Çünkü kiralar ve yaşam çok pahalı. Türkiye’de yaptığınız birikim sizi uzun süre idare etmez. Hızlıca burada kazanmanın yollarına bakmak gerekiyor.

Ben de gelir gelmez, neler yapılabilir diye gözlemlemeye başladım. İlk başta çok uzun saatler çalışmak istemiyor, sadece harcamalarımı karşılayacak ve beni çok yıpratmayacak bir iş arıyordum. “Food Delivery” işiyle de bu süreçte karşılaştım. Tanıştığım insanlardan bu işi düzenli olarak yapanlar vardı. Onları dinledim ve tam olarak aradığım işin bu olduğuna kanaat getirdim.

Türkiye’deki ve Avustralya’daki Online Yemek Siparişi Sisteminin Farkı Nedir?

Türkiye’deki yemeksepeti sistemini hepiniz biliyorsunuzdur. Yemeksepetinden restoran seçip siparişinizi veriyorsunuz, yemeksepeti restorana bilgi geçiyor ve restoran yemeği hazırlayıp size kendi adına çalışan paketçisiyle gönderiyor. Avustralya’da benzer bir sistem olmasına rağmen çok önemli bir fark var. Burada işçilik çok pahalı ve tüm restoranlar sadece paket iletimi için bir eleman çalıştırmıyor. Diğer yandan da online yemek siparişi oldukça büyük bir market ve bunun da dışında kalmak istemiyorlar. Yemeksepetinin rekor kıran satışıyla bu sektörün nerelere ulaşabileceği daha önce Türkiye’de de görülmüştü. Benim anladığım kadarıyla Avustralya’da pazar halen genişleme aşamasında. Yemeklerin restorandan müşteriye iletimi konusuna getirilmiş olan çözüm online yemek siparişi pazarını oldukça büyütmüş ve de Türkiye’de olmayan Food Delivery sektörünü yaratmış.

Food Delivery” Sistemi Avustralya’da Nasıl İşliyor?

Avustralya’da sistem şu şekilde işliyor. 4 tane büyük Food Delivery şirketi var;  DeliverooFoodoraUbereats ve Menulog. Aç insanlar bu şirketlerin uygulamalarına girip yakınlarındaki restoranlardan yemeklerini söylüyorlar. Restoranlar yemekleri hazırlıyor ve Deliveroo (iş modelini bu şirket üzerinden anlatacağım, diğerleri de aynı denebilir) adına çalışan elemanlara teslim ediyor. Deliveroo elemanları da paketi restorandan alıp, GPS’de çıkan adresteki müşteriye teslim ediyorlar. Para tranferleri online oluyor, elden sadece bahşiş veriliyor. Deliveroo elemanları paket iletimini bisiklet, motor veya arabayla yapabiliyorlar. Araç tipine göre değişse de paket başı ortalama 10 AUD kadar para alıyorlar. (Bunun yaklaşık olarak yarısı siparişi verenden, diğer yarısı restaurantdan alınıyor.) Çok temel şartları sağlayan herkes Deliveroo’ya eleman olarak girebiliyor, istediği zaman online olup “ben paket transferi için uygun durumdayım” konumuna geçebiliyor. Yani tamamıyla esnek çalışılabiliyor.

Bu sistem sanıyorum önce İngiltere’de uygulanmış daha sonra Avustralya’da transfer olmuş. Avustralya’da pazar çok hızlı büyüyor şu anda. Deliveroo ve Foodora’nın (bu şirket yemeksepetinin de yeni sahibi olan Delivery Hero’ya ait) ardından asıl iş modeli başka bir alan olan UBER’de sektöre girmiş. Her gün daha çok restoran bu şirketlerle çalışmaya başlıyor ve her gün daha çok insan evine gelen yemek kolaylığından faydalanmaya başlıyor. İletilen yemek sayısı arttıkça, iletim yapan eleman ihtiyacı da paralel olarak artıyor.

Sisteme Nasıl Dahil Olunur? Ben ne kadar çalışıyorum?

Ben de bisikletimle Deliveroo’ya oldukça hızlı bir şekilde eleman olarak dahil oldum. Merkezi bir yerde oturduğum için oturduğum bölgede oldukça fazla yemek iletimi oluyor. Tahmin edebileceğiniz gibi de en çok akşamları, özellikle de Cuma ve cumartesi akşamları iletim oluyor. Ben de kendime bu saatlere göre ayarlayıp çalışmaya gayret ediyorum. Günde ortalamada  3-4 saat çalışarak, minimum seviyede tutmaya çalıştığım harcamalarımı karşılayabiliyorum.Şartlar nedir, nasıl kayıt olunur diye merak ediyorsanız yukarıda firma isimlerine iliştirdiğim linklerden detaylı bilgi alabilirsiniz

Çok Eğlenceli Gözüküyor. Hayatının Sonuna Kadar Yapar İnsan!

Ben sonsuza kadar bu işi yaparak yaşanabileceğini düşünmüyorum. Bisiklet sürmeyi çok sevsem de herhangi bir işi para kazanmak için yaptığında onun o kadar eğlenceli olmadığını da biliyorum. Tıpkı Ölüdeniz’de turistik uçuşlar (tandem uçuşları) ile para kazanan yamaç paraşütü pilotlarının uçmaktan bıkması gibi, para işin eğlenceli yanını öldürüyor. Ama elbette bisiklet sürmek benim için spor da oluyor. Ayrıca benim gibi bir sürü çalışan olduğu için epeyce de sosyalleşme, yeni insanlar tanıma şansı oluyor.

Tamamıyla esnek olması ve çok hızlı şekilde başlanabilmesi, bu işi Avustralya’ya göç edecekler için güzel bir başlangıç noktası yapıyor ve diğer casual işlerin arasında bir adım öne çıkarıyor. Bu iş aklınızın bir köşesinde dursun. . Bu işte epeyce de Türk çalışıyor, işin çakallıklarını onlardan bir günde öğrenebiliyorsunuz 🙂

Sydney/ Ocak 2017

 

Facebook sayfam;

https://www.facebook.com/kendimeyolculukhikayem/

Instagram hesabım;

https://www.instagram.com/kendime.yolculuk/

Avustralya’da Yemek Teslimatı (Paketçilik) Yaparak Para Kazanmak” için 17 yorum

 • 17 Şubat 2017 tarihinde, saat 16:28
  Permalink

  Merhaba,

  Siteni yeni keşfettim. Yazılarını ilgi ile okuyorum. Eşimde endüstri mühendisi olduğu için ilgili 2 kat daha fazla çekti. Umarım istediğin işi en kısa zamanda bulursun

  Yanıtla
  • 18 Şubat 2017 tarihinde, saat 07:00
   Permalink

   Murat Hocam merhabalar,
   Çok sağ olun güzel dileğiniz için 🙂 EM olarak Avustralya’da iş bulma süreçleri ile ilgili de yazacağım yakında, takipte kalın 🙂

   Yanıtla
 • 18 Şubat 2017 tarihinde, saat 08:52
  Permalink

  Takipteyim hocam, sık kullanılanlara aldım 🙂 Özellikle bağımsız nitelikli göçmenlik için yazı istiyorum. Yolun açık olsun.

  Yanıtla
 • 21 Şubat 2017 tarihinde, saat 03:25
  Permalink

  ustad cevaplandirisan sevinirim. Ben baska bir ulkede yasiyorum. Foodorada calisacagim. Is sistemini tam cozemedim. Nasil devamli is olayi var mi bu tur islerde. en azindan caslisanlardan duymussundur. Bu is haftada 20 saat calisabirli misin devamli yoksa kesintiler de oluyor mu isin kesilmesi vs.. gibi

  Sen meselas kac saat calisyorsun haftada

  bir da maksimum kac saat calisilabilir haftada

  Yanıtla
  • 21 Şubat 2017 tarihinde, saat 15:14
   Permalink

   Hakan Hocam merhaba,
   Ülkeden ülkeye değişiklik gösteriyor olabilir işleyiş, önce o konuda uyarayım. AU’da tamamiyle esnek olarak çalışabiliyorsun. İstediğin zaman aktif hale gelip paket teslimatına açığım diyorsun. O sırada fazla paket teslimatı varsa ve çok sürücü yoksa iyi iş yapabiliyorsun. Ama genelde burada akşam 18-21 ve öğlen 11-13 arası yoğun oluyor. Bir de cuma, cumartesi ve pazar ayrı yoğun oluyor. Hava koşulları yine işi etkiliyor. Yani haftada istersen 7*24 saat aktif olabilirsin ama iş yapacak saatler belli başlı insanların yemek yedikleri saatler olur.
   Ben akşam saatlerinde çalışıyorum genelde.

   Yanıtla
   • 21 Şubat 2017 tarihinde, saat 17:50
    Permalink

    Taha kardesim ben Norvecte yasiyorum. Evet ulkeden ulkye hava sartlarindan bile etkileniyor kultur vs…
    Sen en azindan kulak misafiri olmussundur diger riderlardan. Foodora Deliveroo tarzi bu is modelini ele alirsak tamda bu noktada Benim kaygim su, is kesilmesi yani soyle soyleyeyim yazin is var kisin is yok kisin is var yazin is yok olayi bu olayi sevmiyorum isterse, saat ucreti 80 dolar olsun. Benim istedigim devamli akan is! tabii senin gidip gitmemen anlaminda degil o sana kalmis keyfine kalmis insanin! isin devamli olmasi is, devamli var mi yok mu mesele benim icin o…Sen benim ne demek istedigimi anlamissindir sanirim.
    Senin bahsetttigim durum burda da ayni Cuma CMTS ve Pazar aksamlari ve hafta ici 11-13 ve 18-21 arasi yogun. Gelelim sorularima senin bilgilendirici mesajina istinaden cevaplandirirsan cok sevinirim. Simdiden tesekkur ederim.
    1- sen ortalama haftada kac saat calisyorsun en az 20 saat calisma imkani doguyor mu bu sistemde. Mesela soyle diyeyim ya bu hafta o kadar istedik online aktif acik olduk 10 saat zor yaptik gibi bir durum soz konusu mu. halbuki ihtiyacin olan haftada ogrenci permitli birinin 20 saat ayda 80 saat kolayca yapilabilme imkani var mi
    2- hava kosullari derken kotu hava kosullarinda benim tahminim bisikletci az olur yine tahminim insanlar da evlerinde olur disari cikmaz siparis verir. sen ne tur bir hava kosulunun isleri iyi yada kotu etkiledigini soyluyorsun.
    3- Ortalama hangi gunler calisyorsun sadece cuma cmts pazar aksamalari mi yoksa hafta ici de mi calisiyorsun
    4-mesela cuma cmts pazar toplamda kac saat calisiyorsun
    .5- Burdan kazandigin parayla gecinme imkani var onu da merak ediyorum

    Ya kusura bakma kardesim cok sordum cevaplamama hakkini da sakli tutuyorum. Ama yanitlayacagindan kusukum yok

    saygilarimla kardesim.

    Yanıtla
    • 20 Mart 2017 tarihinde, saat 13:36
     Permalink

     Hakan Hocam tekrar selamlar,
     Sizin yorumu benim eklentim istenmeyen yorum olarak filtrelemiş, yeni gördüm. Öncelikle kusura bakma geç cevap için. Senin sorularının cevabına gelince.
     0. AU’da bu iş artık hem kışın hem de yazın para kazandırıyor. 1 sene önce böyle değilmiş ama. Artık insanlar alışmış, kullanıyorlar. Norveç’deki kullanım oranını bilmiyorum. AU’da benim çalıştığım dönem hep yaz aylarıydı, ben yaz aylarında geçindim bu işle. Diğer yandan uzun süredir yapanlar, kışlar daha çok iş oluyor diyorlar.
     1. AU’da bu iş çalışma izni koşullarına takılmıyor. Sürücüler vergi ofisine kaç saat çalıştıklarını bildirmiyorlar gibi. Çalışanların çoğu öğrenci ve haftada 20 saatten fazla çalışıyorlar. Vergi ofisi de bunun önüne geçemiyor. Nasıl olduğu biraz uzun hikaye. En özet haliyle sürücüler esnaf gibi gösteriliyor ve hangi saatler çalıştığı rapor edilmiyor. AU’da istersen 7*24 saat aktif olabilirsin o yüzden.
     2. En leş havalar tahmin ettiğin gibi en çok parayı kazandıran havalar. Çok sıcak veya yağmur varsa çok sipariş oluyor ve iyi para kazanılıyor. Ben yağmur çamur demeden çalışıyorum.
     3. Haftalık harcamam 500 AUD arası. İyi kazandığım bir haftadan örnek veriyorum. Pazartesi-perşembe çalışmadım. Cuma akşam 17:00-22-00 arası 100 AUD. Cumartesi 11:00-13:00 + 17:00-22:00 150 AUD. Pazar 09:00-22:00 arası 250 AUD kazandım. Pazartesi- perşembe 18:00-21:00 arası da çalışsam ortalama 60 AUD kazanırım. Ben genelde çalışmıyorum.
     4. 3 nolu cevapta açıklamış oldum.
     5. 3 nolu cevapta açıklamış oldum. Bu işle son 2 aydır geçiniyorum.

     Yanıtla
 • 21 Şubat 2017 tarihinde, saat 18:22
  Permalink

  AUda da Norvectede student permite calisma izni 20 saat haftada ayda 80 saat

  Kisaca sen 20 saati rahatlikla yapabiliyor musun. Turk suruculerden duymussundur diger suruculer vsss maksimum kac saat yapabiliyorlar maksimum kac saat yapan gordun duydun su ana kadar.

  Yanıtla
 • 18 Mart 2017 tarihinde, saat 14:42
  Permalink

  Merhaba ben melbourne yeni tasindim, Ubereats den kayit actim ama physical contest test istiyor onu nasil yapacagiz? Simdiden tesekkurler

  Yanıtla
 • 19 Mart 2017 tarihinde, saat 02:21
  Permalink

  Selamlar Caner Hocam,
  Benim hem Deliveroo hem de UberEats bisiklet hesabım var.
  UberEats süreci Syney’de pasaport’la ofise giderek 15 dk’da hallediliyor. Ofiste kayıt açıp, çanta veriyorlar, app’i yüklüyorlar ve sizi gönderiyorlar. Herhangi bir fiziksel durum kontrolü yok. 40-50 dolar kadar çanta için kazancınızdan depozito ücreti kesiliyor. Bir arkadaşınız size referans olarak kayıt olursanız, 50. teslimatta siz ve arkadaşınız 150’şer dolar ekstra para kazanıyorsunuz. Referans ile kayıt olmanızı tavsiye ederim.
  Ve de hem Deliveroo hem de UberEats ile çalışmanızı tavsiye ederim.

  Yanıtla
  • 7 Nisan 2017 tarihinde, saat 09:31
   Permalink

   Cok tesekkurler hocam cevap icin, basladim ise, yapiyorum ama bisiklet biraz yoruyor arabayla da cikiyorum , umarim bi sorun olmaz cunku bisikletle kayit oldum

   Yanıtla
   • 9 Nisan 2017 tarihinde, saat 13:36
    Permalink

    Hayırlı olsun. Ben bisiklet hesabımla bir süre motorla yapmıştım. Fark etmediler beni.

    Yanıtla
 • 17 Nisan 2017 tarihinde, saat 13:12
  Permalink

  Üstad selam,
  Bazı sorularım olacaktı. Eşim endüstri mühendisi daha önce yorum yapmıştım. Danışmanlık firmasından ön analiz yaptırdık ve endüstri mühendisliğinde başvurmasının daha garanti olacağını belirtti. Eşim 5-6 yıldır iş analisti olarak çalışıyor ancak direkt bilgisayar mühendisi olmadığı için 2-3 yıllık bir kesinti oluyormuş ve bu işten iş deneyiminden puan alamıyor. Endüstri mühendisliğinde başvurursa iş deneyimini de saydırabiliyoruz.

  Soru 1: Endüstri mühendisi olarak gidersek iş analist olarak iş bulma şansı ne olur?
  Soru 2: İkisi için de zaten iş bulma şansı az mı?
  Soru 3: CDR hazırlaması gerekecek. Senin yaptığın çalışmayı veya örnek baz aldığını yerler varsa paylaşma şansın var mı?
  Soru 4: Son oturumda endüstri mühendisi için min 65 puandan alım yapmış. Senin başvuru sırasında aldığın puan kaçtı?
  Soru 5: IELTS için hem başvuru hem de CDR hazırlarken akademik mi yoksa genel mi alman gerekiyor?

  Daha da sorularım var ama en önemlileri bunlar 🙂

  Teşekkürler şimdiden

  Yanıtla
 • 26 Şubat 2019 tarihinde, saat 14:49
  Permalink

  Ufak bir sorum olacak 🙂
  2 kişi bu vizeye başvurup gelmeyi planlıyoruz fakat asıl amacımız para biriktirip Kanada veya Avrupa’da yapacağımız yüksek lisans masraflarını karşılamak ayrıca ikimizde Mekatronik Mühendisiyiz. 18 ay süresince 25.000 AUD gibi bi miktara ulaşmamız gerekiyor sizce bu mümkün müdür?

  Şimdiden Teşekkürler :))))))))

  Yanıtla
  • 27 Şubat 2019 tarihinde, saat 01:43
   Permalink

   Esra Hocam selam,
   Bence mumkun. Burada daha fazlasını bile biriktiren vardır. Benim de amacim sadece para biriktirmek olsa biriktirirdim.
   Ama sizi tanimadigim icin zorluklara ne kadar katlanabildiginizi, is ahlakinizi, ingilizcenizi vs bilmiyorum. O yüzden siz yaparsınız diyemem, ancak yapılır diyebilirim.

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir