Neden Avustralya’ya Göç Ediyorum?/Bölüm 1

Bölüm 1: Neden Yarattığım Güvenli Alanın Dışına Çıkıyorum?

Kim olduğumu, mesleğimi, hayata bakış açımı kısaca hakkımda sayfasında açıklamıştım. Avustralya’ya göç kararında yaşadıklarımın, tecrübe ettiklerimin etkisi göz ardı edilemeyeceği için öncelikle oraya göz atmanızı tavsiye ediyorum.

Hakkımda kısmında okuduklarınızdan anlayacağınız üzere, mutluluğun hayatımın bu döneminde benim için Avustralya’da olduğuna karar verdim. Peki bu süreç,  “karar verdim” demesi kadar kolay oldu mu? Tabi ki de olmadı. Bu kararı verirken yaşadığım süreci ve motivasyonlarımı sizlere aktaracağım.

Bu yazımda mutluluğun Avustralya’da olduğunu anladıktan sonra, hangi motivasyonlarla rahatımı bozduğumdan bahsedeceğim.

İnsana neden rahat batar, insan neden rahatını bozar?

Hayat seçimlerimizden oluşan bir süreçtir. Şu anki beni 3, 5, 10 yıl önceki seçimlerim meydana getirdi. Zaman zaman, acaba diğerini seçsem şimdi ne yapıyor olurdum diye merak ederim.  Paralel evrendeki bizleri izleme şansımız olsa ne güzel olurdu. Bunu merak etmek insanın en doğal hakkıdır bence. Fakat geçmişteki seçimine saplanıp kalmak insanı yer bitirir, bunu da bilirim. Çoğu insan da bilir bunu. O yüzden çoğu insan ince eler, sık dokur seçim yaparken. Çok düşünür, riskleri sıfıra indirmek ister. Bu en temel savunma mekanizmalarımızdan biridir, buna kimse itiraz edemez. Her insan kendine güvenli alanlar (“comfort zone” da der yabancılar) yaratır, içgüdüsel olarak da bunun dışına çıkmak istemez. İçeriyi bilir, dışarıda bilmedikleri vardır. Bilmediğini kontrol edemez insan, belirsiz olan sorun yaratabilir. Bu sorun yaratma ihtimali, sorunsuz giden hayatı riske atmak demektir.

İnsan kendini içgüdülerine bıraksa, dışardan bir tehdit gelmediği sürece kendi güvenli alanının dışına çıkmaz. Biz insanları özel kılan içgüdülerimize hükmedip, onların aksine davranıyor olabilmemiz. Sosyal statü edinme isteği, duygular veya mantık artık nedeni her neyse,  bizler hiçbir hayvanın yapmayacağı hareketleri yapıyoruz. Kendimizi güvenli alanın dışına atmamız da bunlardan biri. Başka bir ifadeyle, bazılarımıza “rahat batar”. Niye rahatını bozar sorusunun cevabını ben de net olarak bilmiyorum. Ama “niye oturmayacak olmasına rağmen 2. evi alır?”, “İhtiyacı olmamasına rağmen 10 çeşit ayakkabı alır?” veya “Dünyanın bir yerlerinde insanlar açlıktan ölürken bir dolu yemeği çöpe atar?” sorularının cevabını da bilmiyorum. İnsan olmak bunu gerektiriyor sanırım.

“Güvenli alan” ile neyi kast ediyorum?

Ben üniversite sınavına çok çalıştım, emeğimin karşılığını da aldım, iyi bir üniversitede iyi bir bölüm kazandım. Üniversitede de çalışmaya devam edip, iyi bir dereceyle mezun oldum. Daha sonra Türkiye’deki mühendislerin en çok çalışmak istedikleri şirketlerden birinde çalışmaya başladım. İşe girdikten sonra da çalışmaktan vazgeçmedim, şirket için iyi bir çalışan oldum. İyi bir gelir ve iyi imkanlara sahip olarak iş hayatına devam ediyordum…

“Bunları neden anlatıyorsun, kendini övmek için mi yazdın bu yazıyı?” demeyin. Güzel ülkemde başarılı bireyin mütevazı olmak zorunda olduğunu da bilirim ben. Hiçbir zaman başarılarımdan bahsederken kendimi rahat hissetmedim, aldığım kültür sayesinde. Bunun yanlışlığını da iş hayatı öğretti bana ama şimdilik bu konuya es veriyorum. Niye anlattım başarılarımı ve geldiğim durumu söyleyeyim. Ben kendi güvenli alanımı epeyce emek verip yaratmıştım. Şimdi ise olduğu gibi geride bırakıp, valizimi ve öğrendiklerimi alıp gidiyorum. Gittiğim yerde, “iyi üniversitem” bilinmiyor, “iyi iş” diye bahsettiğim firma bilinmiyor, konuştuğum dil konuşulmuyor, ailem ve arkadaşlarım yok. İşim yok.  Uzun vadede kalacağım evi, koşullarını bilmiyorum. Şehirde ulaşımı nasıl sağlayacağımı bilmiyorum. Ten rengime sorun yaratacaklar mı bilmiyorum. Doğduğum yeri sorun edecekler mi bilmiyorum. Araştırdım hepsini elbette. İhtimalleri, muhtemel senaryoları biliyorum ama henüz tecrübe etmedim. Bilmiyorum ile kastım bu. Sonuç olarak, tüm bu edindiklerimi geride bırakıp bilinmezlerin olduğu bir ülkeye gitmek güvenli alanımın dışına çıkmak demek oluyor.

Niye Güvenli Alanımın Dışına Çıkıyorum?

Gördüm ki, insanlar kendilerini neyin mutlu edeceğini tahmin etse de onun peşinden gidemiyor. Herkes yapacağı seçimin siyah ile beyaz kadar net olmasını bekliyor. Net olmazsa bilinmezin geleceğini biliyor. Bilinmez tehlikeyi, tehlike de durduk yere uğraşı getiriyor. Tembelse bilinmezin getireceği uğraştan korkuyor iyiden iyiye. Bilinmeze katlanma eşiği düşükse, yapım böyle deyip mutluluk arayışından peşin peşin vazgeçiyor. Ya da yarattığı güvenli alanda sadece kendisini değil, başkalarını da güvende tutmaktan sorumluysa güvenli alanı yıkınca karşılaşacağı belirsizlik sayısı dramatik şekilde artıyor. Çoğu insan, içgüdülerinin de önemli katkısı ile güvenli alanının dışına çıkmadan, uzanabildiği yerlerdeki mutluluk ile hayatını sürdürüyor. Yapacağı seçimler rahatını bozuyorsa, seçim yapamamayı tercih ediyor.

İnsanlar yaşlandıklarında yaptıklarından değil yapmadıklarından pişman olurlar diye bir söz var. Ben oldukça doğru buluyorum bu ifadeyi. Mutluluk arayışı insanı, güvenli alanının dışına sürüklüyorsa, insan dışarı çıkabilmelidir. Çıkmadığı her seçimde bir dahaki sefere çıkması daha güçleşiyor insanın. İnsan kök salmak istiyor, güvenli alanını sağlamlaştırmak istiyor.

Gözlemlerimin bana öğretti ki;

 • Hayatta hiçbir seçim siyah ile beyaz kadar net olmayacak.
 • Kendi aldığım kararların sonucu ne kadar ağır olursa olsun, bedelini ödemek beni üzmeyecek (Kendi düşen ağlamaz).
 • Yaşlandığım zaman yaptıklarımdan değil, yapmadıklarımdan pişman olacağım.

Yani; riskler olduğunun farkındayım, bu seçim kötü sonuçlar doğurabilir. Gelebilecek kötü sonuçlar, seçim benim kararım olduğu için beni dağıtmayacaktır. Fakat mutluluğun orada olduğunu kabul edip de bugün bu risklerden korkup onun peşinden gitmezsem, gelecekte bunun için kendimi yer bitiririm. Bunları bildikten sonra, gitmek zor değil.

Güvenli Alanın Dışına Çıkmak Kötü Müdür?

Bu konu ile ilgili çok güzel bir video var. Mutlaka izleyin. Videoda belirtildiği gibi güvenli alanın dışına çıkar çıkmaz öğrenme başlar, keşfetme başlar. İnsan rahatını bozarak kendini geliştirir. İnsan sürekli kendini tedirgin hissetmemelidir, bu insanı yıpratır. Fakat rahatını bozmadan da bir hayat yaşamamalıdır.

Ben kendi tecrübelerimden biliyorum ki rahatımı her bozduğumda öğrendim, tecrübelendim. İlk Ankara’ya geldiğimde küçük bir ilçede 18 yıl yaşamış, sadece okuyarak keşfetmiş bir bireydim. En büyük sınavımı Ankara’ya ilk taşındığımda verdim, hayatımda en çok o dönemde öğrendim. İnsan uygun motivasyonla tüm zorlukların üstesinden gelir bunu anladım. Sonraları daha büyük zorluklarla karşılaşsam da zorluk aşmayı öğrendiğim için diğerlerini aşmak daha kolay oldu. Yurtdışına ilk kez tek başıma gittim. Çok zor gelmişti gitmeden önce. İlk kez tek başıma bilmediğim bir ülkeye tecrübe ettikten sonra, artık tüm ülkelere tek başıma giderim dedim. Çünkü öğrenmiştim, tecrübe etmiştim.

Yani demek istediğim şu. Güvenli alanın dışına çıkmak doğru ifade değil. Güvenli alanımızı genişletiyoruz aslında. “Age Of Empires” oyunundaki “haritayı açmak” gibi. Ben 17 yaşında iken Ankara benim güvenli alanımın dışındaydı. 19 yaşıma geldiğimde ben Ankara’yı güvenli alanımın içine almıştım. Hatta Türkiye’deki tüm şehirlere seyahat edebilecek konuma gelmiştim, tüm Türkiye artık güvenli alanımdaydı. 20 yaşıma geldiğimde İtalya’da bir etkinliğe gitmiştim. Tek başıma Roma’da 3 gün geçirmiştim etkinlik öncesi. Tek başıma yolculuk yapmanın korkutucu havası dağılmıştı kafamda bir anda. Tecrübe etmiş, cesaretlenmiştim. Güvenli alanımı genişletmiştim. Elbette her genişletme çabam uğraş getirmişti bana. Ama bu uğraş, tatlı bir uğraştı hep. Bana kendimi iyi hissettiren bir uğraştı. Ekşisözlükte “comfort zone ” başlığı altında bir ifade var: “Life begins at the end of your comfort zone (Hayat güvenli alanının dışında başlar).” Ben buna katılıyorum. İnsan rahatını bozmalı ki keşfedebilsin, öğrenebilsin.

Ben şu ana kadar yurtdışında yaşamamıştım. Birkaç kez gezmeye gitmiştim ama yaşamamıştım. Bunu tecrübe etmek, yurtdışında yaşamayı öğrenmeyi de güvenli alanıma dahil etmek istiyorum. Şu an gözümde oldukça büyüyor aslında. Ama korkmuyorum, heyecanlıyım. Sadece valizimi alıp gitmiyorum. Kafamda yaşadıklarım, tecrübe ettiklerim, öğrendiklerim var. Onları da yanıma alıp gidiyorum. Biraz tedirginim ama kendime güveniyorum.

Bu yazıda rahatımı bozmakta neden bu kadar motive olduğumu sizlere açıklamış oldum. Diğer yazımda neden mutluluğun Avustralya’da olduğuna inandığımı açıklayacağım.

 

Neden Avustralya’ya Göç Ediyorum?/Bölüm 1” için 4 yorum

 • 30 Kasım 2016 tarihinde, saat 16:36
  Permalink

  Sevgili Taha abim,

  Seninle hikayemiz tamı tamına uymasa da benzer arkaplanlara sahibiz. Ben de Odtü’deki hayatımda 18 yaşımdan sonra bir anda çılgınca bir öğrenme ve gelişme sürecine girdim. Daha sonra mezuniyetimle beraber kendimi bir yandan yüksek lisans bir yandan iş ararken buldum. Çünkü artık kendimi geçindirmeliydim. Ama beni mutlu edecek ve tatmin edecek işe ulaşamadım.

  Ben de geçen yıl bu zamanlarda mutlu olmak için hangi işin peşinden gitmeliyim ve ne yapmalıyım sorusunu kendime sormuş, olmayacak yerlerde işlere başvurmuş halihazırda ailemizden miras bir işim olmasına rağmen beni bunun mutlu etmeyeceğini biliyordum. Çünkü memleketimde kendimi geliştiremiyor, kendimi çalışma arkadaşlarıma anlatamıyor, ifade edemiyordum. Bana kendimi ve ideallerimi gerçekleştirebileceğim yeni işler ve heyecanlar gerekiyordu.

  Ben de yılbaşından sonra (2016’nın ilk ayları) kız arkadaşımın iki yıldır yapmayı çok istediği Master programlarına hiç aklımda yokken neden olmasın diyerek başvurmaya başladım. Yakın dostlarım Barış senin gibi sevdiklerine, ailesine, evine, arkadaşlarına, rakı sofrasındaki dost meclislerine bu kadar bağlı birinin bu gitme isteği aslında ”comfort zone”dan çıkmak anlamına geliyor ve bu seni geliştirecektir dediler. Aradaki metinleri hızlıca geçiyorum. Eylül 14 itibariyle hayatımın en büyük hayallerinden biri olan İtalya’da yaşama maceram başladı. Daha önce yurtdışı seyahatlerim, tek başına şehir dışı yolculuklarım, kendi başıma yaşama deneyimlerim olmuştu. Buraya gelirken hem ülkemin bana yüklediği ağırlık, hem de son bir yıl içerisinde yaşadığımız toplumsal travmalar motivasyonumu daha da yükseltmişti.

  Eylül 14’ten itibaren dünyanın farklı yerlerinden 90 öğrenci arkadaşımla beraber İnsan Hakları ve Demokratikleşme gibi siyasal/toplumsal sorumluluğu oldukça yoğun eğitimimize başladık. 90 kişide Türkiye’den gelen bir tek benim. Bunun zevkli olacağını düşündüm. Ankara’daki öğrenci evimizde kardeşimle anlaşmazlıklar yaşarken burada bir İsveçli oda arkadaşım ve bir de Hollandalı ev arkadaşım olacaktı. Tabii ki kültürlerimiz, hayat tarzlarımız, temizlik algılarımız çok farklıydı. İlk bir bir-buçuk ay girmem kolay alışırım dediğim Venedik’teki hayatımda home-sickness’lığın çeşitli evrelerinden geçtim. Derdimi anlatamaz oldum. Kendimi sosyal medyaya hapsettim. TR’de çay içmeyen ben demlikteki çayı bile özler oldum.

  Ve Venedik gibi muhteşem turistik, tarihi şehirde yaşamanın hem artılarını hem de eksilerini yaşamaya başladım. Eskiden kendi başıma kocaman yabancı şehirlerde yolumu bulurken burada paralize bir durumda hiç hareket edemez oldum. Bülbül gibi şakıdığım ingilizcem gün geçtikçe ilerlemesi gerekirken tam tersine geriledi, bazen konuşamadığım, kendimi ifade edemediğim oldu.Şimdilerde daha daha iyiyim. Adapte oldum. İtalyanca öğreniyorum.

  Geleli iki buçuk ay oldu ve buraya gelirken 1 sene TR’ye dönmemek üzerinden özgürlüğüme hayallerime koşuyordum. Fakat bu düşüncenin beni daha da hastalıklı biçimde home-sickliğe sürüklediğini gördüm. İnsanın eğer ihtiyacı varsa bence zaman ve imkan bulduğunda bir haftacık da olsa memleketinde kendini yenilemeli, şarj etmeli, sevdikleriyle beraber vakit geçirmeli. Bu yüzden Şubat ayında Tr’ye bir ziyaret planlıyorum.

  Benim için bu deneyim yani yurtdışında yaşamak bir ilkti. İki valiz dolusu eşya ve yanıma alabildiğim iki kitap, bir de senin de vurguladığın gibi emekle, özenle, heyecanla yarattığımız benliğimiz (yetilerimiz, huylarımız, düşüncelerimiz vs.). Kesinlikle ”comfort-zone”umun dışındayım ama şu anda sanki birşey öğrenmiyormuşum, katılmayı çok istediğim master programından istediğimi alamıyormuşum, kendimi geliştirmiyormuşum gibi hissediyorum. Beynim sanki kendini kilitledi ve yeni bilgi deneyim kazanmıyor gibi bir his içerisindeyim.

  Bu son 2,5 ayda Ekim ayının sonunda sevgili kız arkadaşım beni ziyaret etti ve rüya gibi bir haftasonu yaşadık. Gittikten sonra o haftasonunun etkisinden çıkmam bir hafta-on gün sürdü. Ve Kasım ayının sonunda da kız arkadaşımın İtalya’da erasmus yapan arkadaşları (daha önce tanışmamıştım) Venedik seyahatlerinde bende kaldılar. Hayatımda hiç tanımadığım ülkemden insanlara kendimi anlatmak, tanıtmak bana çok iyi geldi. Ve ilk defa Venedik’te iki buçuk aydır yapmam gereken Free Tour’a katıldım bu arkadaşlarımın seyahati bahanesiyle. İnanılmaz zevkliydi ve 3 saat boyunca neden bunu daha önce yapmadığımı kendime sordum durdum. Yaşadığım şehrin siyasal, toplumsal, ekonomik, mimari tarihini öğrenirken aynı zamanda Venedikli gibi yaşamak konusunda da bir sürü yeni bilgi öğrendim. Muhteşemdi. Ve kendime o gün söz verdim. Bundan sonra ilk defa gittiğim şehirlerde ilk işim Free Tour ile şehri anlamak, gezmek, görmek olacak. Misafirim olan arkadaşlar Güney İtalya’daki şehirlerden bir Central Europe turuna çıkmışlardı. Bana da gezmem gereken yerler olduğunu telkin ettiler fakat. Gidebildiğim en uzak mesafe buraya trenle 30 dk olan Padua şehriydi. Hiçbir yere kıpırdayamadım hem okulsal hem psikolojik hem de ekonomik sebeplerden. Belki yeni yerler keşfetsem kendimi daha daha iyi hissedeceğim. Harekete geçmeliyim.

  Tabii ki 2,5 ayın sonunda artık Venedik’te ne yapılır, nereye gidilir, nerelerden geçmeli gibi tecrübeleri edindim. Ama şu son 2,5 ay çok kısa gibi görünse de bana bir yıl gibi geldi. Oldukça duygusal, psikolojik yoğunluklar içerisinde evrilmekteyim. Ve tabii ki memleketimizin her geçen gün daha da kötüye gitmesi beni burada yaptığım işin değerlerine ve anlamına daha çok yaklaştırması gerekirken paralize olup depresyondan depresyona, travmadan travmaya koşturmaktayım.

  En kısa zamanda blogum hayata geçecek. Oradan da yaşadıklarımı, deneyimlerimi paylaşmaya devam edeceğim.

  Dipnot1: Burada yabancı arkadaşlarımla yaşadığım survival’dan öğrendiğim ilk şey kesinlikle bizdeki gibi bir davet alışkanlıklarının olmadığıydı. Bir plan yapılır ve davet edilmezsen oraya gitmezsin Tr’de. Fakat burada davet beklersen tüm planlardan dışlanabilirsin. O yüzden ya plan yapıcı olacaksın ya da planlara kendin dahil olacaksın bunu öğrendim.

  Dİpnot2: ODTÜ iddia ettiği gibi kesinlikle dünya standartlarında eğitim veriyor. Bunu burada bir kere daha anladım. Okulda çok fazla konuşmuyorum, yorum yapmıyorum fakat konuştuğumda da insanların ilgisini çekip, vaov buna bu pencereden nasıl bakabildin bakışlarına maruz kalıyorum. Bu hem okulun hem de okulumuzun ortamının bize kazandırdığı bakış açılarından olmalı bence.

  Yazıların bana sürekli ilham veriyor. İyi ki varsın. Deneyimlerimi paylaşmak istedim.

  Yanıtla
  • 1 Aralık 2016 tarihinde, saat 01:28
   Permalink

   Barış selam,
   Öncelikle düşüncelerini, yaşadıklarını paylaştığın için sana çok teşekkür ediyorum. Yazdıklarını dikkatlice okudum.
   Her şeyden önce, kendini güvenli alanının dışına atıp daha iyi hissetmeyi umduğun bir maceraya atılmanı sonuna kadar takdir ediyorum, seni cesaretin için tebrik ediyorum.
   Yazdıklarından anladığımı çok kısa özetleyeceğim ve bir kaç yorum yapacağım. Mezuniyet sonrası çalıştığın ortamda kendini iyi görmeyip, kendini daha iyi hissedeceğini umduğun, seni daha ileri götüreceğini öngördüğün yüksek lisans macerasına atılmışsın. Başlamadan önce çok güzel gözükenler bu seçenek, hikaye başladıktan sonra sana kendini pek iyi hissettirmemiş, program güzel olsa da güvenli alanın dışına çıkmak sana umduğunu getirmemiş. Kendi kendine kapanmışsın, verdiğin kararı bile sorgular hale gelmişsin. Harekete geçmeler iyi hissettirse de, içine saplandığın durum seni harekete geçemez hale getirmiş. Harekete geçmek gerektiğini farkındasın ama bir başlangıç noktası bulamıyorsun.
   Ben anladıklarımı kısaca bu şekilde özetledim yazdıklarına dair. Senin durumunla ilgili bir kaç cümle yorum yapayım ben de.
   İlk olarak, güvenli alanın dışına çıkma girişimi her zaman güzel sonuçlar doğurmayabilir. Hayat seçimlerimizden oluşuyor dediğim gibi. Yanlış yolu seçmiş, karşımıza öcü çıkmış, üzülmüş olabiliriz. Bu takdire şayan bir hareket. Hep doğru yolu seçemiyoruz, hep ihtimaller artılar eksiler seçimler var geçmişimizde, geleceğimizde. Eğer İtalya maceran ilerleyen dönemde de iyi gitmez, dönmek zorunda kalırsan biraz üzülürsün belki. Ama asla pişman olmazsın. Denedim, olmadı dersin. 20 yıl sonra da döner, iyi denemişim, doğru olmadığını gördüm dersin. Ne sen ne de ben ne bir başka mantık sahibi insan, kendini körü körüne ateşe atmaz. Sen bu kararı vermeden önce, düşünüp taşınmış bu yolun mantıklı olduğunu görmüşsün. Görmekle kalmamış, cesaretini toplayıp denemişsin. Deneme gücünü gösterdiğin için, sana gelecekteki sen adına teşekkür ediyorum.
   İkinci olarak, daha erken; pes etme. 3 ay kısa bir süre. Popüler essay konularından biri olan “culture shock”u hatırla. Bu konsept sadece Türk yemeklerini orada bulamamaktan ibaret değil. Oraya alışman gerçekten belirli bir zaman alacaktır. Ben kendime 6 ay-1 sene kültüre alışma süresi verdim. Benim gideceğim yerde aynı kültürden geldiğim Türk arkadaşlarım var üstelik. Senin yakınında benzer insanların olmaması, süreci senin için daha da sıkıntılı yapacaktır. Ama geçecektir, aşacaksın kültüre uyum sağlama sürecini. Sabırlı ol, kendine şans tanı. Bunu kısaltmanın yollarını ara, süreci hızlandır.
   Üçüncü olarak, kendini evden dışarı at. Harekete geç. Harekete geçmek için bulamadığın kıvılcımı kendin yarat. Fiziksel aktivite edin. Yürü, koş, yüz, dans et, maç yap, bisiklete bin; hangisini istersen. Bedenini çalıştır. Bedeninin çalışması, zihninde aradığın kıvılcımı yaracaktır. Bu kıvılcım da seni harekete geçirecektir.
   Son olarak, insanların ne diyecek olduğunu umursama. Bu yola girdim, kimseyi mahçup etmemeliyim deme. Tüm yolları dene, analizlerini yap sürekli. Düzenli durum değerlendirmesi yap. Baktın oradaki bugünün ve yarının sana güzel gelmiyor, sana kendini iyi hissettirmeyecek gibi duruyor; bırakma kararı al, sonraki adımı planla ve bırak. Hayat senin, kendin için yaşıyorsun. Sana bu yola çıkmadan önce destek olan insanları haklı çıkarmak için değil, mutlu olmak için yaşıyorsun. Sadece istediklerine erişmek için çabalamaktan vazgeçme.
   Sana ilk kıvılcımı vermek adına da bir teklifim var. Milano’da yaşayan çok sevdiğim, yakın bir arkadaşım var. Orada master yaptı, bir yıldır da çalışıyor. Sana yol gösterecektir, aradığın kıvılcıma nasıl erişeceğini anlatacaktır. Sıcak bakarsan fb üzerinden tanıştırayım sizi, bir haftasonu Milano’yu ziyaret et.
   Güzel bir insandın, güzel bir insan olarak kalmaya devam et. Kendinden de haberdar et beni. Güneşli günler senin olsun.

   Yanıtla
 • 30 Kasım 2016 tarihinde, saat 17:23
  Permalink

  yolun açık olsun güzel insan, sevgiler

  Yanıtla
  • 1 Aralık 2016 tarihinde, saat 00:27
   Permalink

   Sercan, çok teşekkürler 🙂

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir