CDR ile Avustralya’dan Mühendislik Denkliği Alma Süreci

Bu yazımda CDR (Competency Demonstration Report) hazırlayarak Engineers Australia’dan mühendislik denkliği alma sürecini anlatacağım.

Neden mühendislik denkliği almak gerekir, kimler CDR hazırlayarak mühendislik denkliği almak zorundadır gibi sorularınız için öncelikle diğer yazımı okumanızı tavsiye ediyorum. Bu yazımda orada açıkladığım kavramların üzerinden tekrar geçmeyeceğim.

Siz de Engineers Australia’nın broşürü incelediyseniz ve denklik almak için CDR ile başvuru yapmanız gerektiğini öğrendiyseniz; bu yazıyı okuyarak CDR’ın nasıl hazırlanacağını, başvuru sırasında yüklenecek belgeleri, başvuru ücretlerini ve başvurduktan sonraki süreci öğrenebilirsiniz. Burada anlatacaklarım yine Engineers Australia’nın broşüründe yer alan bilgilerdir.

1) CDR (Competency Demonstration Report) nedir?

Türkçe karşılığına “Yeterlilik Gösterme Raporu” diyebiliriz sanırım. CDR aşağıda belirttiğim 3 temel bileşenden oluşan, kendi profesyonel yaşamınızı belirli bir formatta anlatmanızı sağlayan bir rapor aslında. Bu bileşenlerin ne olduğuna bakalım;

Continuing Professional Development (CPD): Bu katıldığınız seminerleri, konferansları, yayınladığınız makaleleri, alanınızla ilgili yaptığınız çalışmaları sıraladığınız bir listedir. Bir A4 sayfasını geçmeyecek şekilde hazırlamanız bekleniyor. Belge ile ispat beklenmese de etkinliklerin adını, tarihini ve yerini belirtmeniz gerekiyor. Çok zorlanmadan hazırlayabileceğiniz bir doküman.

Three Career Episodes (CE): CDR ile başvuruda 3 adet CE yazmanız bekleniyor. Her bir CE’da  kariyeriniz boyunca yer aldığınız bir projedeki çalışmalarınızı anlatmanız gerekiyor. Bu projeler lisans eğitiminiz sırasında derslerde katıldığınız projeler de olabilir, iş hayatında yer aldığınız projeler de. İş hayatından bir proje seçmeniz durumunda, çalıştığınız yerden belirli formatta bir çalışma belgesi (orada çalıştığınızı ispat eder belge) bekleniyor. Her bir CE’nin uzunluğu 1000-2500 kelime ile sınırlandırılmış. CE’yi “ben” diliyle yazmanız bekleniyor. Aslında sizden beklenen projenin ne olduğundan çok, sizin projedeki katkınız. 3 farklı proje üzerinden size kendinizi anlattırıyorlar başka bir ifadeyle. Engineers Australia’nın broşüründe CE’nin hangi bölümlerden oluşacağı, her bölümde ne anlatacağınız açık açık, tane tane anlatılmış. Yazarken broşürü açıp baka baka yazabilirsiniz. Yine de ben aşağıda CE’nin içinde yer alan 4 bölümü listeleyeyim;

 • Introduction (approx. 100 words)
 • Background (200–500 words)
 • Personal Engineering Activity (500–1000 words)
 • Summary (50–100 words)

Ben CDR’ımdaki CE’leri 3. Sınıf stajımı, bitirme projemi ve iş yerinde katıldığım bir projeyi baz alarak yazdım.

Summary Statement (SS): Bu aslında bir form. Bu formda “Mühendislik teknik, araç ve metotlarının etkin uygulanması” gibi ifadeler var. Siz bu formda CE’nizi işaret ederek bu eylemi gerçekleştirdiğinizi kısaca açıklıyorsunuz. Örnek olarak “ARENA programını kullanarak, havalimanlarının simülasyon modellerini yarattım” diyorsunuz ve bunu hangi CE’de, kaçıncı paragrafta anlattığınızı söylüyorsunuz (Ör: CE3, 4.paragraf). CDR’ın kalbini bence bu Summary Statement oluşturuyor. SS’i iyice inceleyip, sizden bekleneni tam olarak anladıktan sonra CE’leri yazmaya başlayın. Aksi takdirde SS’de beklenen ifadeleri CE’lerden çıkaramayabilirsiniz. CE’lerin amacı sizin kendinizi anlatmanız için bir projenizden bahsetmeniz. Diğer yandan CDR sizin yeterliğinizi ölçmek üzerine kurulu ve bence bunu da SS’deki ifadelere verilen cevaplar ile yapıyorlar.

2) Başvuru sırasında yüklenen belgeler nelerdir?

Continuing Professional Development (CPD), Three Career Episodes (CE) ve Summary Statement (SS)’ı hazırladığınızda, başvuru için en büyük zorluğu aşmış oluyorsunuz. Bunlara ilave olarak yüklenecek belgeleri (başvuru tamamen online) aşağıda listeliyorum;

 • PassportStylePhoto: Bu bildiğiniz biyometrik fotoğrafınızın soft kopyası.
 • PassportBioDatePage: Pasaportunuzun ilk sayfasının taranmış hali
 • Curriculum Vitae (CV): Bu özgeçmişiniz. Çalıştığınız yerlerin iletişim bilgilerini özel olarak talep ediyorlar, yoksa onu eklersiniz.
 • ToeflResult: Bu TOEFL veya IELTS sonucunuzun taranmış hali. TOEFL IBT için kriter “Listening: 12 Reading: 13 Writing: 21 Speaking: 18” olarak, IELTS için ise “minimum score of 6.0 in each of the four modules of speaking, listening, reading and writing.” olarak belirlenmiş.
 • DegreeCertificate: Diplomanızın taranmış hali
 • Transcript: Transkriptinizin taranmış hali
 • Evidence of Employement_Reference for CE: CE’lerinizden birini çalıştığınız yerdeki projeyi baz alarak yazdıysanız, çalıştığınız yerden almanız gereken çalışma belgesinin taranmış hali

Tüm bu belgeleri hazırladığınızda başvuruya hazırsınız demektir!

3) Başvuru nereden, nasıl yapılıyor?

Başvuruyu linkinden hesap açarak yapıyorsunuz. Başvuru sırasında izlenecek adımlar, Engineers Australia tarafından yayınlanan rehberde detaylı şekilde açıklanmış.

4) Başvuru ücreti ne kadardır?

Güncel ücretleri linkten görebilirsiniz. Sadece denklik için başvuru yapıyorsanız, bu yazıyı yazdığım tarihte ücret 750 AUD olarak görünmekteydi.

5) Başvuru ne kadar sürede değerlendiriliyor, Fast Track nedir?

Engineers Australia sitesinde bu istatistikleri paylaşıyor. Yazıyı yazdığım tarihte CDR ile başvuruların ortalamada 15 haftada sonuçlandığını belirtmişler. Diğer yandan, 275 AUD daha fazla öderseniz sizin başvurunuzu listenin başına çekeriz ve en geç 15 iş gününde değerlendirmeye başlarız diyorlar. Bu hızlı okuma sistemine de Fast Track diyorlar. Ben başvurum sırasında Fast Track aldım. Gerçekten belirttikleri sürede atama yaptılar, atamadan 1 hafta sonra kadar da başvurum olumlu sonuçlandı.

Artık Avustralya’da da Endüstri Mühendisi olarak değerlendiriliyorum. Kalifiye göç vizelerine başvurmam durumunda bu bilgi Immigration Office ile paylaşılacak.

Facebook sayfam;

https://www.facebook.com/kendimeyolculukhikayem/

Instagram hesabım;

https://www.instagram.com/kendime.yolculuk/

DMCA.com Protection Status

CDR ile Avustralya’dan Mühendislik Denkliği Alma Süreci” için 10 yorum

 • 10 Mart 2017 tarihinde, saat 16:45
  Permalink

  Kolay gelsin!
  Webde CDR ile ilgili bilgi ararken yazınıza denk geldim hikayelerinizi de bir çırpıda okuyuverdim. Cesur kararınız için tebrik ederim hocam! (ben de ODTÜ’lüyüm 🙂 ) Ben de vize hazırlıkları içindeyim ve size sormak istediğim bir husus var.

  CDR için başvuruda relevant skilled employment kısmı için bir referans mektubu hazırladınız mı? Hazırladıysanız nasıl bir şeydi?

  Malum işverenden öylece istemesi kolay olmayan bir doküman, gidiş öncesi bir sorun yaratmamak farklı bir üslupla istemek gerekecek diye düşünüyorum. Bu konuda biraz daha bilgi verebilir misiniz?

  Her şey gönlünüzce olsun, sevgiler.

  Yanıtla
  • 10 Mart 2017 tarihinde, saat 17:46
   Permalink

   Selamlar Serdar Hocam,
   Öncelikle çok teşekkür ederim yorumunuz için:)
   Ben ilk olarak CDR yazarak mühendislik diplomam için denklik aldım. İlk başvurumda iş deneyimimle ilgili bir işlem yapmamıştım. Şimdi yenilerde iş deneyimimi de saydırmaya çalışıyorum. Önceki başvurumu ana başvuru kabul ettiler, ona ödediğim fast track ücreti ile bu ikincil başvurumu ( relevant skilled employment, iş deneyimimi saydırma) da fast track kapsamına alıp incelediler. Şirketten iş deneyimimle ilgili bir doküman aldım. Bunun formatı neydi diye soruyorsunuz siz de anladığım kadarıyla.
   Bunun için yukardaki yazının başına da eklediğim Engineers Asutralia’nın broşürünü size önereceğim. 29. sayfada olan tablodaki option 1’e uygun şekilde bu dokümanı almanız gerekiyor. Benim aldığım dokümanda sadece pay rate bilgisi yoktu, ekstra belge talebinde bulundular ilk round da iş deneyimimi kabul etmediler. Şimdi ekstra belge toplamaya çalışıyorum. Saydırabilirsem bu süreçle ilgili de detaylı bir yazı yazacağım.
   Özetle sorunuzun cevabı yazının başına eklediğim broşürün 29. sayfasında. Bu tabloyu hatim edip, birebir ona uygun bir belge almanızı şiddetle tavsiye ediyorum. Aksi takdirde sürünebilirsiniz sonradan benim gibi. Şirketten aldığınız doküman da tek başına yeterli değil, bir devlet kurumunda da sizin orada çalıştığınızı ispat eder bir belge almanız gerekiyor. E devlet SGK çıktısı orada sadece kodlar yazdığı için benim için yetersiz oldu. SGK’dan şirket kodlarının açıklamalarının ekte olduğu bir belge alabiliyorsunuz. Başvuru yaparken kesinlikle onu da alın. Daha detaylı süreci anlatacağım ama önce benimkinin bitmesi gerekiyor.
   Sağlıcakla kalın.

   Yanıtla
 • 20 Nisan 2017 tarihinde, saat 21:25
  Permalink

  Merhabalar Taha, öncelikle bana ve birçok insana ilham verdiğin için çok teşekkur ederim. Avustralya vizemin çıkmasında çok katkın oldu 🙂 Benim sorum CDR kabul edilmesiyle ilgili, hacettepe kimya mühendisliğinden iyi bir ortalama ve ingilizce ile mezun olmuş biriyim sadece, ve ne iş tecrubem var ne de yuksek lisansım, hatta bitirme projesi bile yapmadım. Stajlarımı ve son sınıftaki design dersini goz önünde bulundurarak bir CDR yazabilirim ama kabul edilmeyeceğini hissediyorum, seninki kadar profesyonel işler degil çünkü. Sence ne yapmalıyım?

  Yanıtla
  • 24 Nisan 2017 tarihinde, saat 04:56
   Permalink

   Temmuz selamlar 🙂
   Vizeyi sen aldın kendini tebrik et, ben sadece yol gösteriyorum 🙂
   CDR konusunda elinde olanı en iyi şekilde kullanman lazım. Bu projeleri senin anlattığın kadarıyla bilecekler. Mümkün olduğunda ballandıra ballandıra anlatmanı tavsiye ederim. Bir de CDR’larda biz yaptık diye değil, ben yaptım diye anlatman kritik.

   Yanıtla
 • 24 Nisan 2017 tarihinde, saat 02:45
  Permalink

  taha verdiğin bilgiler için cok tesekkur ederiz. biz de cdr yazım asamasındayiz ve work exp alabilmek için calısmıs yıllarımızı aus eng. e saydırmamız gerek. biraz sıkıkıntlı bir surec bu belge toplama kısmı. sen iş deneyimlerini saydırabildin mi?

  Yanıtla
  • 24 Nisan 2017 tarihinde, saat 04:53
   Permalink

   Selamlar,
   Rica ederim öncelikle. Ben iş deneyimimi saydırmak için 2. bir başvuru yaptım. Verdiğim belgeler yetersiz bulundu, 2. turdayım. Tamamlayınca bir daha upload edip cevap bekleyeceğim.

   Yanıtla
 • 1 Mayıs 2017 tarihinde, saat 23:03
  Permalink

  Merhaba,

  Ben de göçmenlik için ilk aşama olan denklik için CDR başvurumu yaptım ancak bugün bana çalıştığım şirket haricinde başka bir develet kuruşundan SGK gibi referanslarını verdiğim şirkette çalıştığımı gösteren bir belge göndermemi istediler. E-devletin verdiği belgede maalesef kodlardan başka bir şey görünmüyor ve özellikle çalıştığım şirketin de isminin bu belgede gösterilmesi isteniyor.

  SGK tarafından kaşelenmiş, şirketin de ismini gösteren böyle bir belgeyi alabilir miyim? Eğer bu mümkün değilse sizler nasıl bu prosedürü aştınız? Bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim.

  Yanıtla
  • 2 Mayıs 2017 tarihinde, saat 14:04
   Permalink

   Selamlar,
   SGK ofisleri e-devletten aldığınız belgenin sonuna kodların açıklamasını ekleyerek bir belge düzenliyor. Bu işinize yarayabilir.

   Yanıtla
 • 19 Ekim 2017 tarihinde, saat 20:35
  Permalink

  Hocam merhaba,
  Ben de ODTÜ mezunuyum, gıda mühendisliği. Mühendislik denkliği almayı düşünüyorum gelmeden, önce 476 oradayken 189 olursa artık 🙂 medium ve long term skilled occupationlarda gıda mühendisliği yok, en yakın olarak product and plant engineering ve food technologist ( bu da sadece short term için ) var. Bu durumda bana denklik verilir mi bilgin var mı? Ve diğer bir nokta eğer Food technologist için denklik istersem VETASSEL diye bir kurumdan almak gerekicek, bunun nasıl olduğu hakkında fikrin var mı? Gerçi Short term ile 189 alınamıyor o zaman 4 senelik vize veriyorlar falan çarşı biraz karışıyor, sevgiler 🙂

  Yanıtla
  • 26 Ekim 2017 tarihinde, saat 04:29
   Permalink

   Eray Hocam merhaba,
   Benim bilgilerim malasef muhendislik denkligi sureci ile kisitli. Vetassel denen kurumu da ilk defa duydum acikcasi. Senin surecle ilgili ne desem yalan olur. Uzgunum 🙁

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir