Avustralya için Mühendislik Denkliği

Bu yazımda Avustralya dışından aldığınız mühendislik dereceleriniz için nasıl denklik alacağınızı anlatacağım.

En genel anlamda Avustralya ihtiyaç duyduğu meslek grubundan insanları göçmen olarak almayı amaçlamaktadır. Vasıflı göç vizelerinde meslek sınırlamaları görülüyor. Örnek olarak, 189 vizesine bakabilirsiniz. Her meslek grubu için de niteliklerin istenen kriterleri sağlayıp sağlamadığını denetleyen ayrı ayrı kurumlar var.

Mühendislik için bu kurum, Engineers Australia’dır. Başka bir ifadeyle, Avustralya dışından alınmış mühendislik diplomalarının, Avustralya’da geçerli olup olmadığını denetleyen kurum, Engineers Australia’dır.

Mühendis olduğunuzu ispatlamak için bu kuruma başvuru yapmanız bekleniyor. Mühendis denkliği yanı sıra, mühendislik iş deneyiminizi ve PHD derecenizi de Engineers Australia’ya başvuru yaparak ispatlayabiliyorsunuz. Ben bu yazımda sadece mühendislik denkliği ile ilgili süreçten bahsedeceğim. Anlatacaklarım Engineers Australia’nın ilgili sayfasında ve yayınladıkları broşürde detaylı olarak açıklanmıştır.

Bu noktada, öncelikle broşürü incelemenizi ve sonrasında yazımı okumaya devam etmenizi tavsiye diyorum. Broşürde geçen bazı terimleri kullanacağım için anlamanız güç olabilir.

Broşürde, alınan eğitimin tipine göre sahip olunacak derecenin 3 farklı kategoride değerlendirildiğinden bahsediliyor. Bunlar “Professional Engineer, Engineering Technologist ve Engineering Associate olarak listelenmiş. Türkiye’deki üniversitelerde alınan 4 yıllık eğitim sonucu kazanılan derece, bu sınıflandırmaya göre Professional Engineer sınıfına girmektedir. Ben ODTÜ Endüstri Mühendisliği mezunuyum. 12 yıllık ilkokul, ortaokul, lise eğitimim üzerine aldığım 4 (1 yıllık hazırlığı hariç tutuyorum.) yıllık eğitim sonucu elde ettiğim bu derece, Professional Engineer olarak değerlendiriyor. Diğer yazımda anlattığım, yazdığım raporları (CDR) broşürde bu kategori için istenen bilgiler ışığında hazırladım.

Denklik için başvuru süreci mezun olunan bölümün hangi akreditasyona sahip olduğuna göre şekilleniyor. Broşürde hangi başvuru yolunu takip etmeniz gerektiği bir tabloda açıklanmış. Buradaki karışık durumu açıklayıp, ABET akreditasyona sahip bir bölüm mezunu olarak kendi sürecimi diğer yazımda anlatacağım.

Washington Accord Nedir?

Google şu şekilde açıklamış; “Washington Accord, lisans düzeyindeki mühendislik eğitim programlarını akredite eden kurumların birbirlerinin akredite ettiği programları büyük ölçüde eşdeğer (substantial equivalent) olarak tanımalarını sağlayan küresel bir anlaşmadır.”

Ben kendi anladığım kadarıyla düzeni anlatayım. ABET (Accreditation Board for Engineering and Technology) 20. Yüzyılın başlarına dayanan bağımsız, ABD merkezli bir mühendis eğitimi kalitesi değerlendirme kuruluşu. Bölümler (üniversiteler değil) ayrı ayrı ABET’e başvuru yapıyorlar ve kriterleri sağlamaları durumunda belirli süreyle akredite oluyorlar. Benzer bir yapı,  2007 yılında MÜDEK (Mühendislik Eğitim Programları Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği) adı ile Türkiye’de de kurulmuş. Nedenini bilmesem de bölümler ya MÜDEK ya da ABET akreditasyonuna sahip olabiliyormuş. ABET dünya genelinde tanınan ve geçerli bir akreditasyon olduğu için, sanıyorum ABET’i alabilen alıyor alamayan da MÜDEK alıyor gibi bir düzen olmuş. Buradan Washington Accord’a geçecek olursak, ABET, MÜDEK gibi kurumlar kendi aralarında anlaşıp senin akredite ettiğini ben tanırım, sen de benim akredite ettiğimi tanı diye Washington Accord ile kendi aralarında anlaşıyorlar (sene 1989). Tabi MÜDEK çok sonradan kurulup,  Washington Accord’a 2011’de katılıyor. Burada kritik olan, Washington Accord’da her ülkeyi bir kurumun temsil ediyor olduğu bilgisi. Linkteki sayfada da göreceğiniz gibi, Türkiye Washington Accord’da MÜDEK tarafından temsil ediliyor.

Peki, bunun bize yansıması ne oluyor?

Engineer’s Australia 2014 yılına kadar Türkiye’deki ABET akreditasyonuna sahip mühendislik bölümleri mezunlarına, sadece diplomasına bakıp “tamam, sen yeterlisin” demesine rağmen; artık yeterli olduğunu kanıtlamak için fazlasını yapmalısın diyor. Broşürde Washington Accord altına düşen bölüm mezunları için çizilen başvuru süreci ile herhangi bir Accord altına düşmeyenler için çizilen yol farklı. Washington Accord altına düşenler neredeyse diploma yükleyip, denklik alabiliyor. Fakat diğerlerinin CDR yazması gerekiyor. Engineer’s Australia bu karışık durum nedeniyle sanıyorum çok soru almış ki, broşürlerinin 15. Sayfasında doğrudan bu konu ile ilgili bir açıklama yazmış.

“The Washington Accord applies only to engineering degrees accredited by the representative body of the signatory country. (e.g. A Turkish qualification accredited by ABET will not fall under the Washington Accord as MUDEK is the representative body for Turkey).”

Sonuç olarak, Türkiye’de olan ABET’den akredite bir mühendislik bölümünden aldığınız  diplomanız varsa, CDR yazmanız gerekiyor. MÜDEK’ten akredite bir diplomanız varsa süreç nasıl oluyor bilmiyorum. Bilen varsa bir gün bu yazıyı okuyup da bilgi verirse onu da anlatırım.

Hangi başvuru süreci ile ilerlememiz gerektiğini netleştirdiğimize göre, “CDR nedir, nasıl yazılır?” kısmına geçebiliriz.  CDR’ın ne olduğunu, CDR  yazarak Avustralya’dan nasıl mühendislik denkliği alınacağını diğer yazımda bulabilirsiniz.

Facebook sayfam;

https://www.facebook.com/kendimeyolculukhikayem/

Instagram hesabım;

https://www.instagram.com/kendime.yolculuk/

 

DMCA.com Protection Status

Avustralya için Mühendislik Denkliği” için 48 yorum

 • 24 Ocak 2017 tarihinde, saat 16:00
  Permalink

  Bende avusturalya vizemi aldım. Nisana kadar gelmeyi düşünüyorum. MÜDEK ten akredite bir diploman var izlemem gereken yol ne olmalıdır. Sizce bu denklik başvurusunu oraya gelmedenmi yapmalıyım? denklik almadan mühendis olarak calışmak mümkünmüdür?

  Yanıtla
  • 25 Ocak 2017 tarihinde, saat 02:08
   Permalink

   Berkay selam,
   Hayırlı olsun öncelikle, macera başlıyor 🙂
   Sanıyorum geçici bir vize ile geliyorsun. Mühendislik denkliğinin işe girme konusundaki etkisi çok yüksek değil gözlemlediğim kadarıyla. Yani mühendislik denkliği olmadan da mühendislik işine girenler var. Mühendislik işine başlayıp, diploma bile sormadıkları arkadaşım bile var. Fakat bu demek olmuyor ki mühendislik denkliği almak önemsiz.
   Burada mühendislik işine alımda 2 çok büyük etken var. Birincisi kalıcı oturum (Permenat Residency, PR). İkincisi ise Avustralya’de mühendislik işi deneyimi. Avustralya’da değilse de en kötü global arenada tanınan bir şirketin TR ayağında deneyim. Benim inancım sadece PR sahibi olarak da bir noktada iş bulunabilir. Fakat ikisi de olmadan burada mühendislik işi bulmak biraz zor gibi. Bulanlar var mı? Var. Ama çok az sayıda.
   Mühendislik işi bulmadan da burada gayet para kazanılıyor, onu da belirteyim tabi.
   Mühendislik denkliği niye önemli diyecek olursan. PR almak için bir vize türü var. Puanlama usulü veriyorlar. Mühendislik denkliği almak o vize türünde sana hayati 15 puan kazandırıyor. Burada kalıcı olmak istiyorsan ve o vize ile bu işi yapacaksan (%70 bu şekilde PR almaya çalışıyor) mühendislik denkliği alman lazım. Avustralya ile ciddi düşünüyorsan, ne yapar eder tutunurum diyorsan; benim tavsiyem mühendislik denkliğini ne kadar erken alırsan o kadar iyi. Diğer vize için diye bahsettiğim vize; (Skilled Independent visa (subclass 189))
   Daha sonra bu vize nedir, ne değildiri de yazacağım.

   Yanıtla
  • 5 Mayıs 2017 tarihinde, saat 01:16
   Permalink

   Merhaba Berkay,
   Ben de aynı vize türüyle yakında Melbourne’de olacağım. Müdek ile mezun olanlar Avustralya’da Abetlilerden daha şanslı çünkü CDR yazmaları gerekmiyor. Engineers Australia, bir Washington Accord üyesi olan Müdek’i kabul ederken, ondan daha iyi olan Abet’i kabul etmiyor. Çok ilginç bir durum ama sanırım çoğunluğu madur etmeyelim diye böyle bir uygulama yapılmış. Bilgi vermek istedim. Bol şans..

   Yanıtla
 • 25 Ocak 2017 tarihinde, saat 13:41
  Permalink

  Yeni mezun mühendis vizesiyle geliyorum. Bu 18 ay içindede PR vizesine başvurmayı düşünuyorum. Gelmeden birkaç şirkete mail attım fakat olumlu cevap gelmedi. Oraya gelip iş bulmak daha mantıklı geliyor. İlginiz için çok teşekkür ederim 🙂

  Yanıtla
 • 26 Ocak 2017 tarihinde, saat 12:25
  Permalink

  Geldiğinde tekrar iletişime geçersen, sana bir kahve ısmarlar süreçler hakkında daha detaylı bilgi veririm. Moralin yüksek, şansın bol olsun 🙂

  Yanıtla
 • 25 Şubat 2017 tarihinde, saat 14:24
  Permalink

  Verdiğiniz verimli bilgiler için teşekkür ederim.Size 2 tane sorum olacak 1.sorum bir makine mühendisi için iş olanakları değerlendirildiğinde avusturalyanın hangi şehri yada eyaletini önerirsiniz 2.sorum ben kütahya Dumlupınar Üniversitesi mezunuyum ancak denkliği nasıl alabileceğimi brosurden anlayamıyorum Mara denk gördüğü üniversiteler arasında benim üniversitem yok bununla ilgili bir bilginiz varmıdır. Bonus sorum ise uluslararası kaynak mühendisliği diplomasi mı yoksa mak.müh. diplomammi daha etkili olur. Simdiden çok teşekkür ederim.

  Yanıtla
  • 28 Şubat 2017 tarihinde, saat 02:45
   Permalink

   Merhaba Fatih Hocam,
   Makina müh lerinin iş olanakları ile ilgili detaylı bilgim yok. En büyük iki şehir Sydney ve Melbourne ama. Denk gördüğü üniversiteler arasında sizinki yoksa vizeyi alamıyorsunuzdur sanıyorum. Son sorunuz hakkında da çok bilgim yok maalesef. Size pek yardımcı olamadım 🙂

   Yanıtla
 • 27 Şubat 2017 tarihinde, saat 18:42
  Permalink

  Merhaba,

  Ben de ODTÜ Makine Müh. mezunuyum. Vizeye 2 yıl sonra ekonomik olarak birikim yapınca başvurmayı düşünüyorum. Şu an ilk aşama olarak denklik işini halletmemi tavsiye eder misiniz?

  Yanıtla
  • 28 Şubat 2017 tarihinde, saat 02:42
   Permalink

   Sinan Hocam merhabalar,
   2 yıla kim öle kim kala ? Şaka bir yana işe başladıktan sonra geçen 2 yılda insanın fikirleri epeyce değişiyor. 6 ay sonra evlenme planları yapıyor olabilirsin. Bence emin olana kadar bekle. Beklediğin her gün de sürecin değişmesi anlamına gelebilir tabi diğer yandan. Senin kişiliğine, planlarını ne kadar sıkı takip ettiğine, aile bağlarına bir sürü değişkene bağlı. Fikrim değişmez kesinlikle diyorsan, al denkliği ama ben olsam beklerdim bir süre.

   Yanıtla
 • 27 Şubat 2017 tarihinde, saat 18:42
  Permalink

  Merhaba,

  Ben de ODTÜ Makine Müh. mezunuyum. Vizeye 2 yıl sonra ekonomik olarak birikim yapınca başvurmayı düşünüyorum. Şu an ilk aşama olarak denklik işini halletmemi tavsiye eder misiniz?

  Yanıtla
  • 28 Şubat 2017 tarihinde, saat 02:41
   Permalink

   Sinan Hocam merhabalar,
   2 yıla kim öle kim kala 🙂 Şaka bir yana işe başladıktan sonra geçen 2 yılda insanın fikirleri epeyce değişiyor. 6 ay sonra evlenme planları yapıyor olabilirsin. Bence emin olana kadar bekle. Beklediğin her gün de sürecin değişmesi anlamına gelebilir tabi diğer yandan. Senin kişiliğine, planlarını ne kadar sıkı takip ettiğine, aile bağlarına bir sürü değişkene bağlı. Fikrim değişmez kesinlikle diyorsan, al denkliği ama ben olsam beklerdim bir süre.

   Yanıtla
 • 4 Nisan 2017 tarihinde, saat 19:21
  Permalink

  Merhaba,
  Ben 18 aylık yeni mezun vizesiyle Avusturalyaya yeni geldim ve açıkçası şimdiden kafam karışmaya başladı. Öncelikle vizem bittikten sonra PR a başvurmak için puan toplamam gerektiğini biliyorum ama görüyorum ki burda iş bulmak gerçekten çok zor. Gece gündüz iş arıyorum ancak henüz bulamadım (Kontrol ve Otomasyon Mühendisiyim). Ayrıca çok saçma bi şekilde ABET kabul etmeyen ve MUDEK kabul eden Engineers Australia süreci tam olarak nasıl işliyor anlamadım.

  Yanıtla
  • 6 Nisan 2017 tarihinde, saat 16:30
   Permalink

   Selamlar Cemal Hocam,
   Hoş geldin öncelikle. İş bulmak kolay değil, haklısın. Umudunu kaybetmeden aramaya devam et tavsiyem.
   Denklik konusunda da bildiklerimi 2 yazıda dilim döndüğünce anlattım. Süreç biraz saçma katılıyorum sana.
   Başarılar buradaki hayatında 🙂

   Yanıtla
 • 8 Mayıs 2017 tarihinde, saat 17:21
  Permalink

  Merhaba Taha, ben de iki yıldır AVustralya 189 vizesini düşünüyorum.
  Bu yıl ciddi ciddi başvuru yapmak istiyorum.
  MÜDEK’liyim, ancak bu engineers australia web sitesinden başvuru yapmak için hangi bağlantıyı kullanacağım konusunda kafam karıştı. Çok fazla araştırma yapmaktan herhalde 🙂
  *Join Engineers Australia (Apply for EA membership)
  *Join the National Engineering Register (NER)
  *Apply for a Stage 1 Assessment
  *Apply for a Migration Skills Assessment

  şeklinde 4 şık var.

  Yazılarını takip ediyorum çoook teşekkürler benim gibilere ışık tuttuğun için. Senin de dediğin gibi yaşamak artık hiç kolay değil

  Yanıtla
  • 8 Mayıs 2017 tarihinde, saat 19:08
   Permalink

   Bir de EngineersAustralia’ya üyeli yıllık mı yapılıyor ?
   Yani Türkiye’deki meslek odaları gibi yıllık olarak aidat yatırmak mı gerekiyor geçerliliğin devam etmesi için?

   Yanıtla
   • 10 Mayıs 2017 tarihinde, saat 07:27
    Permalink

    Tekrar selamlar,
    Bildiğim kadarıyla aylık para vermek gerekmiyor. Ben vermedim şu ana kadar en azından.
    Alınan denkliğin geçerlilik süresi ise ömür boyu. Fakat aldığın denklik belgesini vize başvurularında 3 yıl kullanabiliyorsun. 3 yıldan sonra kullanmak istersen, EA ile iletişime geçip 100 dolar gibi bir ücretle yeni belge düzenletiyorsun. Sıkça sorulan sorular ve yabancı forumlarda böyle yazıyor.

    Yanıtla
  • 10 Mayıs 2017 tarihinde, saat 07:15
   Permalink

   Aytaç selamlar,
   Teşekkürler mesajın için 🙂 Bu aralar pek yazamadım ama devam gelecek yakında.
   Sorunun cevabı “Migration Skills Assessment”. Bir tane bookletları var. Bu yazının 4. paragrafındaki “broşürde” kelimesine koyduğum linkten borşüre ulaşabilirsin. Süreç orada uzun uzun anlatılmış herkes için. Dikkatlice oku, hatim et başvurmadan önce onu.

   Yanıtla
 • 14 Mayıs 2017 tarihinde, saat 22:33
  Permalink

  Merhabalar Taha Bey,
  İlk olarak şunu söylemek istiyorum ben Avustralya vatandaşıyım orada doğdum ve büyüdüm primary school dan mezun olduktan sonra Türkiye’ye ailemle birlikte kesin dönüş yaptık ve zaman geçti ben Türkiye’de Erciyes Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünden 2016’da mezun oldum. Erciyes Üniversitesinin Mühendislik fakültesi de aynı zamanda sizin de anlattığınız Müdek’e üye. Şuan size iki sorum olacak; 1. Müdek kapsamında olan bir üniversiteden mezun oldum ve şimdi oranın denlik kapsamına nasıl girebilirim? 2. sorum ise şu, oranın vatandaşı olduğum için herhangi bir avantajım olabilir mi?. Şimdiden vereceğiniz cevaplar için teşekkür ediyorum, ayrıca insanlara bu şekilde yardımcı olduğunuz için ayrı bir teşekkürü borç bilirim efendim. Saygılarımla 🙂

  Yanıtla
  • 15 Mayıs 2017 tarihinde, saat 11:01
   Permalink

   Mehmet Hocam merhabalar,
   Öncelikle, siz epey şanslı doğmuşsunuz onu bir belirteyim:)
   Sizin için müh denkliği alma süreci de epey kolay olacak. Şu linkteki adımları takip edip, CDR yazmadan denklik alabiliyorsunuz. Linkteki sayfayı ve EA broşürünü dikkatlice okursanız anlayacaksınız.
   https://www.engineersaustralia.org.au/For-Migrants/Migration-Skills-Assessment/MSA-StepByStep-Guide
   2. olarak siz vatandaş olduğunuz için epey şanslısınız. Bana kalırsa denklik falan almanıza bile gerek yok. İş başvurularında ilk baktıkları şey kalıcı oturum ya da vatandaş olma durumu. Bu sizi epey önde kılacak. İyi kötü ingilizceniz varsa, burada bir müh işi bulmanız zor olmayacaktır. Local experience edindikten sonra ve ingilizcenizi iyi seviyeye getirdikten sonra, sizi buara çok güzel bir hayat bekliyor olacak.
   Yorumunuz için de çok teşekkürler 🙂

   Yanıtla
 • 16 Mayıs 2017 tarihinde, saat 12:28
  Permalink

  Hocam merhaba, buradaki işlemleri vizeyi aldıktan sonra mı yapmamız gerekiyor? Yoksa vizeye başvururken mi yapmalıyız?

  Yanıtla
  • 16 Mayıs 2017 tarihinde, saat 15:54
   Permalink

   Yiğit Hocam merhaba,
   Bu yazıda yazdıklarım mühendislik denkliği alma süreci. 476 vizesi için mezun olduğunuz bölüm ABET veya MÜDEK’ten akredite ise ayrıca denklik almanıza gerek yok. Ama 189 gibi bir vizeye başvuracaksanız, 189 vizesine başvurmadan önce bu yazı anlattığım şekilde diplomanız için denklik almanız gerekiyor.

   Yanıtla
 • 8 Temmuz 2017 tarihinde, saat 17:32
  Permalink

  Üniversitemde bölümümün müdek akreditasyonu 2016 eylülünde sona ermiş ve ben 2017 yılında mezun oldum yani müdek akreditasyonu alamadım. Bu durumda avustralya yeni mezun mühendis vizesi alabilmem için yapabileceğim bir şey var mı yoksa ben hiçbir şekilde bu vizeden yararlanamıyor muyum? Teşekkürler

  Yanıtla
  • 16 Temmuz 2017 tarihinde, saat 15:56
   Permalink

   Benim bildigim kadariyla mezun oldugunuz yilda akreditasyon olmasi lazim. Ama emin degilim. Bir gocmenlik danismanina basvurabilirsiniz.

   Yanıtla
 • 25 Eylül 2017 tarihinde, saat 21:29
  Permalink

  Taha hocam merhaba,
  Ben 3.5 yıldır makine mühendisi olarak çalışmaktayım. EngineerAustralia CDR sonrası skill assesment kısmında bu 3.5 yılın tamamını kabul eder mi yoksa ilk bir-iki yılı keser mi? Bazı sitelerde Avustralya dışındaki tecrüblerde kesinti yaptıklarını okudum ama ne kadar doğru bilemiyorum. Senin bu konuda tecrüben var mı acaba?

  Yanıtla
 • 20 Ekim 2017 tarihinde, saat 12:28
  Permalink

  merhaba
  inşaat mühendisiyim. avustralya ya gidebilmek için vizem var. fakat bölümüm müdek üyesi değil. yazıda bahsettiğin yöntemleri mi yapmam gerekiyor? vizemin olup olmaması birşey değiştiriyor mu?

  verdiğin bilgiler için teşekkür ederim.

  Yanıtla
  • 26 Ekim 2017 tarihinde, saat 04:26
   Permalink

   Emrah Hocam merhaba,
   Avustralyaya gelebilmek icin bir cok vize tipi var. Ogrenci ya da turist vizesinde iseniz denklik almaniz zorunlu degil. 476 ya basvurmak icinde denklik almaniz gerekmiyor hatta. Sadece bolumunuzun mudek ya da abet akredite olmasi lazim. Denklik almaniz 189 vizesine basvurmak istemeniz durumunda gerekli olacaktir.

   Yanıtla
 • 11 Aralık 2017 tarihinde, saat 22:54
  Permalink

  Merhabalar hocam. Öncelikle Müdek üyesi Pamukkale üniversitesi makine mühendisliğinden mezunum. Fransada ki bi bayanla evlendim. Fransaya gideceğim. Yabancı dilim yok. Orada türk şirketleriyle çalışma imkanım var mıdır ?

  Yanıtla
  • 20 Aralık 2017 tarihinde, saat 07:18
   Permalink

   Fatih Hocam merhaba,
   Sizin soruyu cevaplamasi zor. Hic Fransa’da bulunmadim.
   Avustralya’da is bulabilir miyim diye soruyorsaniz da avustralya’da is bulma sureci ile ilgili yazima bakarsaniz kafanizda birseyler canlanir.

   Yanıtla
 • 3 Mart 2018 tarihinde, saat 08:08
  Permalink

  Taha hocam merhabalar, itü inşaat mühendisliği mezunuyum. Orada 1.5 yıllık vize aldıktan sonra pr almayı düşünüyorum. İtü inşaat abet onaylı fakat bunun bana pr başvurusunda +15 puan getirmesi için ne yapmalıyım? Şimdiden teşekkürler

  Yanıtla
  • 5 Mart 2018 tarihinde, saat 01:03
   Permalink

   Ali Hocam selamlar,
   Bunun icin CDR yazıp Engineers Australia’dan denklik almanız gerekiyor. Bu süreçle ilgili 2 tane yazı var sitede, Avustralya basligi altında bulabilirsiniz.

   Yanıtla
 • 25 Nisan 2018 tarihinde, saat 09:18
  Permalink

  Selamlar ben Damla Aksu, kusura bakmayin sizi rahatsiz ediyorum. Ben de sizin gibi yeni mezun muhendis vizes icin Avustralya’ya gitmek istiyorum. 2017 yilinda Dogu Akdeniz Universitesi, endustri muhendisligi bolumunden mezun oldum. (ABET diplomam da mevcuttur.) Yakin zamanda IELTS skoru alacagimi inaniyorum. (6.5-7 gibi) ? ama simdi benim sizdeki gibi 3 kusur yillik tecrubem yok sadece 1 aylik is tecrubem var. Sizce nasil yol izlemem gerekir. Bir de bu CDR nedir? Nasil yazilir tam olarak anlayamadim. Tesekkur ederim.

  Yanıtla
  • 26 Nisan 2018 tarihinde, saat 16:25
   Permalink

   Selam Damla,
   Diger yorumunda da belirttiğim gibi Supply Chain deneyimi iyi olur. Ayrıca onunda uzunca bir sure de var deneyim kazanmak icin. Burada isleri kolaylaştırmak adina Turkiye’de 1 senelik deneyim yapıp gelebilirsin. Hemen gelmek isterim dersen de buradaki performansına gore bişeyler cikacaktir karşına.
   Izlemen gereken yol olarak öncelikle 476 almanı öneririm. CDR 189 vizesi icin gerekli. Simdilik düşünme. Engineers Australia’nin guide i var ne oldugunu detaylı acikladiklari. Yazarken oradan yardim alırsın.

   Saglicakla kal, başarılar sınavında ve vize başvurunda

   Yanıtla
 • 27 Temmuz 2018 tarihinde, saat 12:17
  Permalink

  Merhaba arkadaşlar ben Harita Mühendisliği bölümünden mezun oldum ve müdek ten yeni mezun mühendis vizesi ne başvurmayı düşünüyorum . İnşaat ve harita iş olanakları nasıl acaba . Tecrübesiz birine olanak tanima durumları nasıl? Bu departman larda ki arkadaşlar bir el atın lütfen .
  Teşekkürler

  Yanıtla
 • 31 Ağustos 2018 tarihinde, saat 11:06
  Permalink

  Merhaba. Bir İTÜ mezunu ve ABET akreditesine sahil bir diplomaya sahip olan biri olarak Neden ABET direkt olarak geçerli olan Kanada değilde Avustralya yı tercih ettiğini sorabilir miyim ?

  Yanıtla
  • 4 Eylül 2018 tarihinde, saat 12:08
   Permalink

   Cunku Avustralya’ya gelmek istedim Halit Hocam

   Yanıtla
 • 8 Eylül 2018 tarihinde, saat 17:07
  Permalink

  iyi günler, ben gaziantep üniversitesinde endüstri mühendisliği bölümünde okuyorum, bölümümün abet veya müdek akreditesi yok, herhangi bir meslek dalında da uzmanlığım yok ama avustralya da yaşamak ve çalışmak istiyorum iş seçmiyorum herhangi bir iş olabilir illa mühendislik olmasına gerek yok zaten bulamamda, şimdi sertifika proğramına gitsem sertifika bitince çalışma vizemi nasıl alabilirim veya daha farklı öneriniz varmıdır? yada diplomamı nasıl denk saydıra bilirim genç mühendis vizesi için,
  teşekkür ederim.

  Yanıtla
  • 11 Eylül 2018 tarihinde, saat 14:06
   Permalink

   Hocam selam,
   Yani okulunuz akreditasyonu yoksa vize sureci nasıl oluyor bilmiyorum. Cogu kisi vizeyi alamazsın diyor. Ben de baska bir sekilde alana rastlamadım, o yüzden pek yardimci olamayacağım. Bir ornek Duyarsam yazıyı güncellerim.

   Yanıtla
 • 3 Ocak 2019 tarihinde, saat 06:11
  Permalink

  Hi Berkay,

  Im a graduate from ITU but a Maldivian. Benim icin her seyi cozdun abi! cok sagol.
  The question is I have got my “Panel clearance certificate” from E-devlet (currently im in the Maldives). Do i need further notary or apostille authentication before submitting to the visa? The document itself has the “electronik imzasi”.

  Her metini cok degerli, interesan. This is true win/win blog. There is a feel in your words and Its very genuine unlike many bloggers out there who write for only business purposes.

  Yanıtla
 • 3 Ocak 2019 tarihinde, saat 06:13
  Permalink

  Hi Taha,

  Im a graduate from ITU but a Maldivian. Benim icin her seyi cozdun abi! cok sagol.
  The question is I have got my “Panel clearance certificate” from E-devlet (currently im in the Maldives). Do i need further notary or apostille authentication before submitting to the visa? The document itself has the “electronik imzasi”.

  Her metini cok degerli, interesan. This is true win/win blog. There is a feel in your words and Its very genuine unlike many bloggers out there who write for only business purposes.

  Yanıtla
  • 6 Ocak 2019 tarihinde, saat 15:06
   Permalink

   Hi Nisham!
   Thank you so much for your sincere message.
   I reckon you don’t have to get any further authentication for your clearance check. I know people who just uploaded the document obtained from e-devlet. The reason I uploaded the other version is that I always like to play safe but it would be so hard for you to get that extra authentication; so, don’t worry about it.

   Yanıtla
 • 28 Ocak 2019 tarihinde, saat 19:13
  Permalink

  Merhabalar taha bey. Ben Sakarya Üniversitesi Endüstri Mühendisliğinden mezun oldum. Bölümüm Müdek akreditasyonuna sahip. Avustralya’ya gelip mühendis olarak çalışmak istiyorum. Size iki tane sorum olacak.
  1) Bunun için IELTS’ten en az 6 almak dışında yapmam gereken bir şey var mı?
  2) Çalışacağımız yeri bize okul mu ayarlıyor yoksa bizim kendimiz mi bulmamız gerekiyor bu konu hakkında bir bilginiz var mı?

  Yanıtla
  • 30 Ocak 2019 tarihinde, saat 08:42
   Permalink

   Cansu selam,
   Sitede Avustralya’da mühendislik isi bulmak isimli baska bir yazi var. Ona bakacak olursan sorularının cevabini almış olacaksın sanırım.

   Yanıtla
 • 22 Şubat 2019 tarihinde, saat 07:49
  Permalink

  merhaba’

  ben 2010 yilinda mezun oldum. Mudek sitesinden bolumumu kontrol ettigimde Mudek gecerliligi 2006 yilindan, EUR-ACE ise 2011 yilindan itibaren basliyor. Denklik basvurusunda bu bir sorun yaratir mi sizce ?

  tesekkurler

  Yanıtla
  • 27 Şubat 2019 tarihinde, saat 01:44
   Permalink

   Merhaba,
   Mezun oldugunuz yıl okulunuz MUDEK kapsamında mi diye bakmanız gerekiyor.

   Yanıtla
 • 18 Mart 2019 tarihinde, saat 15:28
  Permalink

  Selamlar, ben sürü inşaat mühendisliğinden 2015 yılı mezun oldum. geleceğe dönük planım oraya göçmek ve kendo mesleğimi yapmak ama bizim üniversite ne mudek ne de abet dahilinde. bu ben asla ve asla denklik alamam mi demek ?

  tesekkurler

  Yanıtla
  • 20 Mart 2019 tarihinde, saat 06:59
   Permalink

   Selam Burak Hocam,
   Hayir o anlama gelmiyor. Siz de ABET akredite diploma sahiplerinin yaptigi gibi CDR yazarak denklik alabilirsiniz. EA booklet’ini incelerseniz ne demek istediğimi anlarsınız.

   Yanıtla
 • 17 Aralık 2019 tarihinde, saat 09:05
  Permalink

  Merhaba,

  Be Turkiyede endustri muhendisligi okudum. Sonra da big data uzerine master yaptim Ufuk universitesinde. Fakat okulumun ne adek ne de mudek onayi var. Bu durumda master yaptigim bolumun diploma denkligini alabilir miyim? Bu donem mezun olacagim icin simdilik is deneyimim yok bu alanda.

  Tesekkurler simdiden yanit icin.

  Yanıtla
  • 20 Şubat 2020 tarihinde, saat 03:11
   Permalink

   Selamlar,
   CDR yazarak denklik alabilirsiniz Hocam.

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir