Yeni Mezun Mühendisler İçin 18 Aylık Avustralya Vizesi

Avustralya, Türkiye’deki çoğu üniversiten yeni mezun olmuş olan mühendislere 18 aylık çalışma ve oturma izni veriyor. Bu yazımda bu vize hakkında sizleri bilgilendireceğim. Ben herhangi bir danışmanlık hizmeti almadan (arkadaşlarımın yönlendirmesi haricinde) bu vizeye başvuru yaptım ve vizeyi aldım. (Nasıl aldin bize de anlat, biz de alalım diyorsanız su yazıya bakiniz)

Öncelikle Avustralya vizeleri ile ilgili tüm işlemlerin yürütüldüğü resmi bir site var. Vize türlerini ve vizelerin detaylarını buradan inceleyebilir, kendinize uygun vizeleri danışmanlık hizmeti almadan da bulabilirsiniz. Bu vizenin sayfasını linkte bulabilirsiniz.

(Not: Yazı sonunda güncellemeri görebilirsiniz.)

1) “The Skilled—Recognised Graduate Visa (subclass 476)” Ne Haklar Tanır, Kapsamı Nedir?

476, yeni mezun mühendislere Avustralya’da 18 aylık bir dönem için geçici oturum hakkı tanıyan bir vizedir. 476 vizesi ile kişi Avustralya’da gezebilir, çalışabilir, profesyonel çalışmalara katılabilir veya İngilizce’sini geliştirebilir. Vize süresi 18 ay olup, ilk girişten itibaren 18 aylık süre düşmeye başlar. 18 aylık dönemde Avustralya’ya giriş-çıkış yapabilirsiniz. Fakat Avustralya içinde veya dışında olmanızdan bağımsız olarak vizeniz, ilk girişinizden 18 ay sonra sona erer. Vizeyi aldıktan sonra vizenin geçersiz olmaması için yaklaşık olarak 1 yıl içinde Avustralya’ya giriş yapmanız gerekiyor.

2) Kimler Başvurabilir?

Bu vize 31 yaş altı, “tanınmış üniversitelerden” yeni mezun olan mühendislere veriliyor. Yeni mezun süresi 2 yıl ile sınırlandırılmış. Yani mezun olduktan sonra 2 yıl içinde başvurmanız gerekiyor. Mühendislik alanında sadece lisanstan mezun olunca değil, yüksek lisans veya doktoradan da yeni mezun olunduğunda vizeye başvurulabiliyor.

3) Hangi Üniversiteler “Tanınmış Üniversite” Kapsamına Giriyor?

Bu kısım vize sayfasında biraz karışık anlatılmış bence. En azından Türkiye’den başvuru yapanlar için. İncelediyseniz ne kastettiğimi anlamışsınızdır. Ben bildiklerimi ve okuduklarımı sizlere anlatayım.

İlk olarak Türkiye’deki mühendislik bölümlerinin çoğu ABET veya MÜDEK akredistasyonuna sahip. Bölümünüzün ABET veya MÜDEK akreditasyonuna sahip olup olmadığını linklerden kontrol edebilirsiniz. MÜDEK ve ABET nedir bilmiyorum diyorsanız, bu konu hakkında yazdığım yazıya bakabilirsiniz.

Ben ve tanıdığım kişiler 2013, 2015,2016 yıllarında ABET akreditasyonuna sahip bölümlerden elde ettikleri mühendislik dereceleri ile bu vizeyi aldık.

MÜDEK akreditasyonuna sahip bölüm mezunlarının bu vizeyi alıp alamadığı hakkında net bir bilgim yoktu. Fakat sizler için biraz araştırınca öğrendim ki, MÜDEK’ten akredite bölüm mezunları da bu vizeyi alabiliyormuş.Vize danışmanları bunu sitelerinde net olarak ifade etmişler.

Edit 10.04.2017; Bir suru MUDEK mezunu da kendi kendine başvurup bu vizeyi aldılar. Iciniz rahat olsun.

4) Bu Vizeyi Almak İçin İngilizce Bilmem Gerekiyor Mu?

Evet, çok az bilmeniz gerekiyor. İngilizce düzeyinizi TOEFL, IELTS, OET, PTE veya CAE gibi bir bağımsız test ile ispatlamanız bekleniyor. Her bir sınav için ayrı ayrı başarılı kriteri konmuş. Örnek olarak en yaygın İngilizce sınavı olan TOEFL’ı verelim. TOEFL IBT’den minimum 64/120 genel skor bekleniyor. Minimum 64 genel skor alınırken de listening’den minimum 4, reading’den minimum 4, writing  minimum 14 ve speaking’den minimum 14 alınmış olması bekleniyor. Görüldüğü gibi çok az İngilizce bilmek yeterli oluyor. Diğer sınavlardan alınması gereken puanlar yine vize sayfasında detaylı açıklanmış.

IELTS basari kriteri: (genel skor minimum 6, her bölümden minimum 5 )

5) Başka Ne Gibi Kriterleri Sağlamam Gerekiyor?

 • Bazı sağlık kontrollerine girilmesi bekleniyor. Bunun kapsamı daha önce bulunan ülkeler veya kişisel durumunuza göre belirleniyor. Benim için bu kontroller göz, kulak vb muayenesi ve röntgenden fazlası olmadı.
 • Temiz bir adli sicilinizin olması bekleniyor. Bunun kapsamı vize sayfasında daha detaylı olarak açıklanıyor.
 • Avustralya Hükumetine borcunuzun olmaması bekleniyor.

6) Eşimi, Sevgilimi, Çocuğumu da Götürebiliyor Muyum?

Evet, götürebiliyorsunuz. Bunun detayları yine vize sayfasında mevcut.

7) Nasıl Başvurabilirim?

Başvuru süreci tamamen online ilerliyor. İlk olarak belgelerinizi hazırlıyorsunuz ve hepsini taratıyorsunuz. Daha sonra ImmiAccount’da hesap açıp, formu dolduruyor, belgeleri yüklüyor ve 360 AUD ödüyorsunuz. Daha sonra vizeniz olumlu sonuçlanırsa, gerekliyse sağlık kontrolü için onaylı doktorlardan birine muayene oluyorsunuz. Sağlık sonuçlarınızda da sorun çıkmazsa vizeniz sonuçlanıyor.

Yüklediğim belgelerin detaylarını ve başvuru sürecimi diğer yazımda bulabilirsiniz.  Başvuru sürecinin oldukça basit ve tamamen online (bir kere bile elçiliğe gitmedim, pasaportuma vize yapıştırılmadı) olduğunu vurgulamak istiyorum.  Diğer yazımı da güzelce okursanız kolaylıkla kendi başvurunuzu yapabilirsiniz.

 

Avustralya ile ilgili diger popüler yazılarım;

Vizeyi aldık, ilk isi nasıl bulacağız sorusu icin;

Vizeyi aldık, mühendislik isini nasıl bulacağız sorusu icin;

Bu vizeye başvuru sureci icin;

Ev isleri nasıl oluyor ile ilgili yazım icin; 

Avustralya Road Trip Videom icin; verilen linklere tiklayiniz.

 

Facebook sayfam;

https://www.facebook.com/kendimeyolculukhikayem/

Instagram hesabım;

https://www.instagram.com/kendime.yolculuk/

DMCA.com Protection Status

 

Edit 1 (09.03.2018): Bu siteyi açtıktan sonraki süreçte yorumlardan ve mesajlardan bir suru insanin MUDEK akreditasyonu ile vizeyi aldiklarini gordum.

Edit 2(09.03.2018): Bolumunuzden mezun oldugunuz yıl, bolumunuzun akredite olması gerekiyor. Ornek; 2000-2011 yılları arasında bolumunuz MUDEK akredite ise ve siz 2013 yılında mezun iseniz, siz MUDEK akreditasyonlu bir diplomaya sahip olmuyorsunuz.

Edit 3 (09.03.2018): “Muhendisim ama bolumum ne MUDEK ne de ABET akredite, vizeyi alabilir miyim?” Bu soruyu bir kaç kez duydum ve hep ben alanı görmedim dedim. Son donemde benzer durumda olan bir arkadas, ayni soruyu bir danismana sormuş ve ornek teşkil eden birisi var demis Danisman da. Yani akredite olmadan da alan biri oldugunu dolaylı olarak duydum ama kendi tecrübem olmadıgı icin bundan fazlasını soyleyemeyecegim.

Edit 4 (27.06.2018): Bugün itibariyle 476 vizesini Anıl’ın durumunu açıklamak istiyorum. Bu bugüne kadar emin olunmayan bir kaç soruya cevap olacak. Arkadaş 2014 Odtü Kimya mühendisliği mezunu ve bu lisans bölümü ABET akredite. Anıl daha sonra Odtü Bilgisayar Mühendisliğinde Tezsiz Yüksek lisans yapıyor ve 2018 Ocak’ta bitiriyor. Yüksek lisans programları ABET veya MUDEK listelerinde olmadığı için sürecin tam olarak nasıl işlediğini ben bilmiyordum. Anıl, 24 Mart 2018’de yüksek lisans diploması ile bu vizeye başvuru yaptı ve 27.06.2018’de vizeyi aldı. Bu örnekten yola çıkınca 2 sonuca varabiliyoruz bence.

Ilk olarak ; Eğer mezun olduğunuz yüksek lisans programının lisans programı ABET veya MUDEK akredite ise vizeye başvuru yapabiliyorsunuz. Yüksek lisans programı ABET listesinde olmadan Anıl’ın vizeyi alması bunu destekliyor.

İkinci olarak da; yüksek lisans programınızın tezli olması gerekmiyor.

Bu çıkarımlardan bağımsız, mevcutta vize sonuçlanması süresi yaklaşık olarak 3 ay. Ben zamanında 10 günde almıştım, bu da demek oluyor ki epey başvuru var bu vizeye.

Yeni Mezun Mühendisler İçin 18 Aylık Avustralya Vizesi” için 75 yorum

 • 14 Şubat 2017 tarihinde, saat 16:45
  Permalink

  Hocam selamlar. Öncelikle bilgilendirici yazılar için teşekkür ederim. Bende ODTÜ Metalurji ve Malzeme Mühendisliği mezunuyum ve bu vizeye başvurmayı düşünüyorum. Aklıma takılan 18 aylık geçici vize(Recognised Graduate Visa-476) için CDR hazırlamamız gerekiyor mu?

  Yanıtla
 • 15 Şubat 2017 tarihinde, saat 07:08
  Permalink

  Göktuğ Hocam selamlar,
  Rica ederim, faydalı olduğunu gördükçe mutlu oluyorum. Ben 476 vizemi (EA’dan CDR yazarak) mühendislik denkliği almama gerek olmadan, hak ettim (bu 2015 yılındaydı). 476’yı alana kadar CDR yazmadım yani. 3-4 ay öncesinde bir arkadaşım daha 476 aldı, o da benim gibi yaptı.

  Yanıtla
 • 20 Şubat 2017 tarihinde, saat 11:28
  Permalink

  Hocam merhaba, öncelikle yazı için çok teşekkürler. Benim sormak istediğim soru şu, bu konuyla ilgili okuduğum diğer yazılarda da sanki doğru düzgün başvuru yapmayı başarabilen ve şartları sağlayan herkesi kabul ediyolarmış gibi bir algı var, bu ne kadar doğru, bir bilgin var mı? Eğer böyle bir durum yoksa diğer adayların önüne geçebilmek için fazladan ne yapılabilir. Bir diğer sorumda şu, mühendislik bölümleri için belirli kontenjanlar var mı?

  Yanıtla
  • 21 Şubat 2017 tarihinde, saat 15:07
   Permalink

   Mervan Hocam merhaba,
   Benim bu konuda bilgim yok. Ben sadece başvurduğum süreci ve nasıl aldığımı anlatıyorum. Ama benim bu süreçlerden edindiğim genel kanı ile cevap verecek olursam, bundan önce her başvuran almış olsa bile sen her şeyi yerine getirsen dahi sana çıkmama ihtimali var. Ama benim çevremde 5-6 kişi başvurdu ve aldı bu vizeyi. 476 için meslek gruplarına göre veya ülkeye göre kontenjan var mı onu da bilmiyorum.

   Yanıtla
 • 28 Şubat 2017 tarihinde, saat 18:57
  Permalink

  Merhabalar;
  18 aylık mühendislik vizesi için uğraşıyorum. Sigortayla ilgili herhangi bir yazınızı göremedim.
  Sigorta ücretini 18 ay toplam olarak mı ödüyoruz yoksa ay ay mı ödüyoruz? Bilginiz var mı acaba?
  Cevap verebilirseniz çok mutlu olurum.
  Teşekkürler.

  Yanıtla
  • 1 Mart 2017 tarihinde, saat 09:48
   Permalink

   Hilmi Hocam selamlar,
   Sigorta işi yoktu bu vizede sanki. Yani en azından ben sigorta falan yaptırmadım bu vizeyi almak için. Değiştiyse bilemem tabi.

   Yanıtla
 • 30 Mart 2017 tarihinde, saat 23:45
  Permalink

  Hocam merhaba, öncelikle yazılarınız için çok teşekkürler. Gerçekten çok bilgilendirici olmuşlar. Bu vizeyi almak için İngilizce sınavına hazırlanıyorum. IELTS sınavına girmeyi düşünüyorum. Vize sayfasında yazıldığı kadarıyla 6 gerekiyor. Sormak istediğim her bölümün mü 6 olması gerekiyor yoksa ortalamanın mı? Vize sayfasında bunun ile ilgili bilgi bulamadım. Bazı danışmanlık sitelerinde ise ortalamanın 6 olması gerektiği ve her bölümün en az 5 olması gerekiyormuş. Sizin bilginiz var mı konu hakkında?
  Şimdiden teşekkürler

  Yanıtla
  • 31 Mart 2017 tarihinde, saat 04:03
   Permalink

   Merhabalar Hocam,
   Vize sayfasında (https://www.border.gov.au/Trav/Visa-1/476-) IELTS için kriteri aşağıdaki gibi belirtmişler.

   “An overall score of at least 6 with a minimum score of 5 in each of the four components (listening, reading, writing and speaking) in an International English Language Testing System (IELTS) test that has been undertaken in the three years immediately prior to lodging the visa application.”

   Yanıtla
 • 31 Mart 2017 tarihinde, saat 11:37
  Permalink

  Çok teşekkürler hocam. Sayfaya bakmıştım ama gözden kaçmış demek. Bu iyi oldu

  Yanıtla
 • 15 Nisan 2017 tarihinde, saat 15:31
  Permalink

  Neredeyse tüm blogunuzu okudum ve ideallerinizin bana çok ilham verdiğini belirtmek isterim 🙂 Bir kaç aya bende okulumdan mezun olucam ve bu vize sürecine dahil olmaya başlayacağım. Aklıma takılan ufak bir soru da, acaba bu vizelerin kabul edilmesinde (gerekenleri yapmak dışında) sıkıntı çıktığı bir durum hiç duydunuz mu ve hangi oranlarda vize kabulü ile sonuçlanıyor bir bilginiz var mıdır? Teşekkür ederim 🙂

  Yanıtla
  • 16 Nisan 2017 tarihinde, saat 15:03
   Permalink

   Selamlar 🙂 Çok teşekkürler güzel yorumun için. Ne mutlu bana hayallerine şekillendirmene bir nebze yardımcı olabildiysem 🙂
   Bu vizeye başvuran 8-9 kişi tanıyorum şahsen. Hepsi de aldılar bildiğim kadarıyla. Süre bazen 1-2 hafta bazen 1-2 ay olsa da aldı başvuranlar. Ama sürekli değişiyor durumlar, belki 3-5 aya bambaşka bir tablo olabilir, hiç belli olmaz.

   Yanıtla
 • 19 Nisan 2017 tarihinde, saat 15:25
  Permalink

  Hocam merhabalar, öncelikle yazınız için çok teşekkür ediyorum, birçok gence ilham veriyorsunuz.
  Mühendisliklerde bölüm bazında bir sorum olacaktı, Yeni mezun vizesi için listelenen bölümlerde Jeoloji Mühendisliği bölümü yok, ancak birçok forumda Jeoloji bölümü de listelenmiş şekilde. Acaba Yeni mezun vizesi programına Jeoloji Mühendisliği mezunları da katılabiliyor mu (MÜDEK Onaylı ) ?
  Büyükelçilikle yazışmama rağmen bana web sayfası linklerini veriyorlar, acaba daha detaylı bilgi almanız veya bilginiz varsa paylaşmanız mümkün mü ?
  Şimdiden teşekkür ederim.

  Yanıtla
 • 24 Nisan 2017 tarihinde, saat 04:46
  Permalink

  Mesaj olarak attım başkaları da merak eder diye buradan da yazıyorum 🙂

  Selamlar,
  Senin sorunun cevabını bilmiyorum. Ama senin için baktım bulmaya çalıştım. 476 vize sayfasında mezun olunan müh programının içeriği ile ilgili “Your qualification must contain a major sequence of study or specialisation in engineering, such as:” diye bir ifade var. Altında da içinde benim vizeyi aldığım bölüm olan end müh nin de içinde yer almadığı küçük bir liste var. Bu demek oluyor ki bu listede olması gerekmiyor bölümün. Söyledikleri Washıngton accord (tr için MUDEK) a tarafından tanınmış full tıme bir bölüm olması lazım gibi anlaşılıyor. Ama normalda bu tip vizelerde (189 örneğin) mezun olduğun alanın ayrıca avutralya tarafından talep edilen bir bölüm olması gerekiyor. Bunu SOL veya yeni adıyla MLTSS listesiyle açıklıyorlar. Ama sonuç olarak 476 için benim yorumum sadece Was Accord sahibi olmak yeterli oluyor şeklinde olacaktır. Açıkladığım gibi net bir ifade yok ama. Tavsiyem ingilizce bloglardan bu sorunun cevabını araman yönünde. sağlıcakla kal.

  Yanıtla
 • 15 Mayıs 2017 tarihinde, saat 22:58
  Permalink

  hocam merhabalar bazı sorularım var mezun olacağım makine mühendisi olarak
  1-orada çalışırken para kazanabiliyormuyuz
  2-kazanacağımız miktarlar aşşağı yukarı nedir
  3-orada 18 ay sonunda kalma şansımız nedir

  Yanıtla
  • 16 Mayıs 2017 tarihinde, saat 15:58
   Permalink

   Merhabalar,
   1) Çalışırsanız elbette karşılığında para alırsınız. Bedavaya kimse çalışmaz.
   2) Bu sorunun cevabı zor. Size ve yeteneklerinize bağlı. Asgari ücreti 2800 AUD gibi düşünebilirsiniz. 7000 AUD ye de iş bulabilirsiniz, 2500 AUD’ye de.
   3) Evet kalmak için bazı yollar var. İlerde bunlarla ilgili yazılar da yazacağım.

   Yanıtla
 • 22 Mayıs 2017 tarihinde, saat 12:41
  Permalink

  Hocam merhaba, ben bu sitede yazılanları okudum ama orada eşiniz, çocuğunuz ya da eşinizin üvey çocuğunu da götürebileceğimiz yazıyor ancak annem ve ablam hakkında bir şey göremedim. Onları da bu vize dahilinde götürebiliyor muyum Avustralyaya?

  Yanıtla
  • 7 Haziran 2017 tarihinde, saat 03:53
   Permalink

   Sanıyorum annenizi veya babanızı bu vizeye dahil edemiyorsunuz Yiğit Hocam

   Yanıtla
 • 9 Temmuz 2017 tarihinde, saat 23:22
  Permalink

  merhaba,

  Ben 2015 temmuzda mezun oldum. Şuan başvurmak için br şansım var mı sizce. Hiç bi yerde bununla ilgili bir bilgi bulamadım.

  Teşekkrler

  Yanıtla
  • 16 Temmuz 2017 tarihinde, saat 16:00
   Permalink

   Merhabalar,
   Diploma mezuniyet tarihim 17 haziran 2013du, 10 haziran 2015 de basvurmustum

   Yanıtla
 • 13 Temmuz 2017 tarihinde, saat 15:55
  Permalink

  Teşekkürler hocam.
  Bu vize ile gidince master yapma imkanımız var mı yoksa onun için illa öğrenci vizesi mi almamız gerekiyor.

  Yanıtla
  • 16 Temmuz 2017 tarihinde, saat 16:03
   Permalink

   Selamlar 🙂
   Gecici oturum hakki veriyor bu vize, vize aciklamasinda da vardi calisma, gezme, okuma diye.

   Yanıtla
 • 15 Temmuz 2017 tarihinde, saat 15:01
  Permalink

  Hocam merhabalar;
  Öncelikle paylaşımlarınız için çok teşekkürler.
  Ben bu yıl makine mühendisliği bölümünden mezun oluyorum. Yeni mezun vizesi ile çalışmak istiyorum.
  Sorum şu diyelim ki vizeyi aldım ama orada mühendis olarak iş bulamadım.İş bulana kadar orada herhangi bir işte çalışıp dil okuluna gidebilir miyim. Bir de ingilizce haricinde ön plana çıkmak için nasıl bir donanıma sahip olmalıyız. sonuç olarak yeni mezunuz .

  Yanıtla
  • 16 Temmuz 2017 tarihinde, saat 16:06
   Permalink

   Selamlar,
   Evet burada para kazanmak icin bir suru is var. Yaparim dersen para kazanirsin. Dil kursuna da gidersin. Ama vasifsiz isler cok calistirir, bir de kurs eklersen o surec yorucu gecebilir hazir olmak lazim.
   Baska ne etkili is bulmada dersen son yazima bakabilirsin, detayli yazdim sureci

   Yanıtla
 • 4 Ağustos 2017 tarihinde, saat 16:25
  Permalink

  Merhabalar.
  Öncelikle bilgi ve deneyimlerinizi bu şekilde paylaştığınız için çok teşekkür ederim. Neredeyse tüm yazılarını okudum ve kendim de biraz araştırma yaptım. İş imkanlarının çok olması açısından Sydney ya da melbourne’e yerleşmeyi düşünüyorum fakat ilk aşamada asgari olarak ne kadar paraya ihtiyaç olunur merak ediyorum.

  Yanıtla
  • 22 Ağustos 2017 tarihinde, saat 18:03
   Permalink

   Selam Cemaleddin,
   Sydney’de aylik masrafin en az aylik 2000 AUD olacaktir. Ona gore hesap yapabilirsin.

   Yanıtla
 • 10 Ağustos 2017 tarihinde, saat 14:03
  Permalink

  Merhabalar, Ben ve nişanlım yeni mezun olduk. Sadece birimiz üzerinden yeni mezun vizesi alsak her ikimizinde çalışma, okuma vb izinleri oluyor mu ? Yoksa her ikimizde ayrı ayrı yeni mezun vizesini almalı mıyız? Bu konuda çelişkide kaldık. Yorumlarınızı ve görüşlerinizi alabilir miyim?
  iyi günler

  Yanıtla
  • 22 Ağustos 2017 tarihinde, saat 18:05
   Permalink

   Selam Ali,
   Bildigim kadariyla biriniz uzerinden basvuru yaparsaniz ve digerinizi partner olarak vizeye eklerseniz her ikiniz de calisma iznine sahip oluyorsunuz.

   Yanıtla
 • 22 Ağustos 2017 tarihinde, saat 13:45
  Permalink

  Taha merhaba. Paylaştığın deneyimlerin ve hayallerin gerçekten çok değerli. Kendi adıma tüm emeğin için teşekkür ederim.

  Merak ettiğim konu ise tüm vize işlemleri ve uçak bileti haricinde sydney ya da melburne’de ilk bir aylık süre için en düşük ne kadarlık bir birikime ihtiyaç olduğu aslında. Muhtemelen şartlar uygun olursa bir ay dolmadan da çalışabilirim tabi ama genel olarak ilk bir aylık süreye hazırlık amacıyla soruyorum aslında. Şimdiden teşekkürler.

  Yanıtla
  • 22 Ağustos 2017 tarihinde, saat 18:08
   Permalink

   Cemaleddin tekrardan selamlar,
   Tesekkkur ederim yorumun icin oncelikle. Kendi dertlerimden oturu biraz ihmal etmisim yorumlari.
   Sydney’de aylik giderin min 2000 AUD olacaktir.

   Yanıtla
 • 4 Ekim 2017 tarihinde, saat 18:41
  Permalink

  Hocam merhabalar ben Kimya Mühendisi’yim fakat 2012 yılında mezun oldum yani aradan 5 sene geçti ve Türkiye’de 2 sene çalıştım. Ben bu vizeyi şu şartlarda alamıyorum ama 3 ay ya da 6 ay olarak Avustralya’ya dil okuluna gitmek istiyorum 5000 amerikan doları param var. Dil okulu için gittiğimde iş bulabilir ve çalışabilir miyim. Henüz dil okuluna kayıt olmadan Avustralya’da çalışmak istediğim şirketlere iş başvurusunda bulunsam olur mu?
  Yardımcı olursanız çok sevinirim. Teşekkürler.

  Yanıtla
  • 10 Ekim 2017 tarihinde, saat 05:50
   Permalink

   Onur hock selamlar,
   Muh isi bulma yazisinda yazdigim gibi vize olmadan muh isi bulma ihtimali cok dusuk.
   Dil okuluna gelip vasifsiz islerde calisip iyi para kazanan da epey insan var ama burada. Dil kurslari sertifika programlarina gore epey pahali kaliyor. Sadece vize icin basvuracaksaniz, project management vs gibi kurslarla vizeye basvurmak uzun vadede sizin avantijiniza olur. Dil ogrenmem lazim diyorsaniz baska tabi. hub edu diye bir ajans var bu okul isleri ilgili. Onlara bir danisin derim.

   Yanıtla
 • 1 Kasım 2017 tarihinde, saat 13:16
  Permalink

  Merhaba Taha, bu blogu açıp insanları bilgilendirdiğin için ne kadar teşekkür etsek azdır. Sorum şu ; Yıldız Teknik Üniversitesi’ nde elektrik mühendisliği okuyorum. Haziran 2018 de mezun olacağım. Bizim bölümümüzün MÜDEK anlaşması 2016 itibari ile bitti yani ben mezun olurken MÜDEK olmayacak. Bizim bölüm BOLOGNA sistemini uyguluyor, bu sistemde tüm avrupa ülkeleri diplomayı tanıyor. Ancak Avustralya konusu tam bir muamma.Benim diplomam vizeye başvururken geçerli olacak mı, bu konuda bir bilgin var mı? Şimdiden teşekkürler.

  Yanıtla
  • 7 Kasım 2017 tarihinde, saat 11:38
   Permalink

   Safa Hocam selam,
   Malasef Bologna sistemini duymadim hic. ingilizce bloglarda bakabilirsin belki bu konuya.

   Yanıtla
 • 3 Kasım 2017 tarihinde, saat 16:19
  Permalink

  Hocam merhaba, öncelikle emekleriniz için teşekkürler , iş ilanlarını araştırabileceğimiz bir site var mı ? Yoksa eğer iş arama süreci nasıl oluyor ?

  Yanıtla
 • 30 Kasım 2017 tarihinde, saat 23:19
  Permalink

  Merhabalar
  Bu 18 aylık süreyi uzatma yolları nelerdir? Basitliği nedir yani? Malum askerliğin düşmesi için de önemli konu.
  Yanıtlarsanız çok memnun olurum.

  Yanıtla
 • 30 Kasım 2017 tarihinde, saat 23:21
  Permalink

  Merhaba
  18 aylık süreyi uzatma prosedürleri basit midir? Burdaki askerliğin düşmesi için de önemli bir konu.

  Yanıtla
 • 17 Aralık 2017 tarihinde, saat 14:00
  Permalink

  Hocam selamlar.
  Benim 2 sorum var; 1- vizeyi aldik diyelim, is bulma garantisi nedir orada? 2- Isi bulup sonra mi basvuru yapmak lazim ve ya basvuru sirasinda bir job vacancy listesi gibi bir sey varmi?

  Yanıtla
  • 20 Aralık 2017 tarihinde, saat 07:33
   Permalink

   Selam MAhmud,
   1) Hayir, is bulma garantisi yok.
   2) Vize basvurusu icin is bulmana gerek yok.

   Yanıtla
 • 22 Aralık 2017 tarihinde, saat 19:27
  Permalink

  Hocam merhabalar bilgilendirmeler için teşekkürler, bir kaç sorum var cevaplarsanız sevinirim
  1- başvuru sürecinde bir danışmanlık şirketinden yardım almamamızın bir dezavantajı olur mu? yani sizin gibi başvurmayı düşünüyorum online olarak, ama bu tarz yazılar dışında yardım alabileceğim (avustralyadan) bir arkadaşım yok bunun dezavantajını yaşar mıyım?
  2- jeoloji mühendisiyim ve diğer yazınızda petrol maden vs. gibi işlerde sahada olmadan dolayo daha çok kazanç olduğunu yazmışsınız. sydney ya da melbourne’de bu tarz meslek için imkanlar olur mu yoksa farklı şehirleri mi tercih etmek gerekir?
  Şimdiden teşekkürler.

  Yanıtla
  • 31 Aralık 2017 tarihinde, saat 11:21
   Permalink

   Olgun Hocam selamlar,
   Guzelce arastirip,okuyup bu vizeye kendi basina basvuran bir suru insan oldu bu sitedeki yorumlardan takip ettigim kadariyla. Dikkatlice arastirip, bu sitedeki yorumlarda paylasilan bilgileri takip edip basvurabilirsin bence.
   Jeoloji muh nerede, nasil calisir detayli bilmiyorum. seek.com daki ilanlardan nerede calisirlar bakabilirsiniz.

   Yanıtla
 • 24 Aralık 2017 tarihinde, saat 21:16
  Permalink

  Merhaba ben önümüzdeki ocak 15 gibi mezun olucam Yazılım mühendisliğinden, Mezun olmadan önce okuldan alacağım bir belgeyle vs başvurabiliyor muyum ? yani şimdi başvurayım ki en azından beklenecek süre azalsın vs.

  Yanıtla
 • 28 Aralık 2017 tarihinde, saat 10:24
  Permalink

  Hocam merhabalar. Benim mezuniyet tarihim 16 Nisan 2016. Yani bu tarihten önce başvuru yapmam gerekiyor fakat şu an için yapı denetim şirketi sahibiyim. Kurduğum ve işleyen bir şirketim olması acaba bu vizeyi almamda etkili olur mu olumlu ya da olumsuz?

  Yanıtla
  • 31 Aralık 2017 tarihinde, saat 11:16
   Permalink

   Oguz hocam selamlar,
   Bu vize icin is deneyimi beklentisi olmadigi icin olumlu veya olumsuz bir etkisi olacagini dusunmuyorum.

   Yanıtla
 • 1 Ocak 2018 tarihinde, saat 21:32
  Permalink

  İyi günler ben elektronik mühendisliği okuyorum. Sizce bu vizeyle avusturalyaya gelsem iş bulma olasılığım yüksek midir? Ayrıca 2020 yılına kadar devam eder mi sizce bu olay?

  Yanıtla
  • 3 Ocak 2018 tarihinde, saat 14:11
   Permalink

   Hocam selamlar,
   Is bulma olasiginizi Avustralya’da Muhendislik Isi Bulma yazisini okuyarak kendiniz gozunuzde canlandirabilirsiniz.
   2020’ye kadar devam edip etmeyecegi konusunda hic bir fikrim yok.

   Yanıtla
 • 5 Şubat 2018 tarihinde, saat 21:25
  Permalink

  Merhabalar,
  Öncelikle yazınız için çok teşekkürler. Ben de başvuru sürecindeyim. Başvurunu formunu tamamladım. Şu anda istenilen belgeleri toplama sürecindeyim.
  Belgeleri incelerken evidence of health ve evidence of health insurance için nasıl bir belge istendiği konusunda emin olamadım.

  evidence of health için bir doktordan normal sağlık raporu alıp yeminli tercümana cevirttirmem yeterli midir?
  evidence of health insurance için de edevletten sgk genel sağlık sigortasını alıp yeminli tercümana çevirtmem yeterli midir?

  Bilgilendirmeniz için şimdiden çok teşekkür ederim.

  Yanıtla
 • 10 Şubat 2018 tarihinde, saat 19:18
  Permalink

  Hocam kolay gelsin, ben bu vizeye geçen ay başvurdum ve bu hafta kabul edildiğime dair bir mektup aldım. Ancak bu aşamada ne yapmam gerektiğine dair bir şey yazmıyor, pasaportuma vize vs. yapıştırtmam gerekmiyor mu?

  Yanıtla
  • 21 Şubat 2018 tarihinde, saat 13:29
   Permalink

   Ege Hocam selam,
   Vize tamamen online. Pasaportunuzda herhangi bir vize olmayacak. Gelirken Visa Grant Notice’nizin ciktisini alsaniz yeterlidir.
   VEVO uygulamasından her zaman vize detaylarinizi kontrol edebilirsiniz.

   Yanıtla
 • 3 Nisan 2018 tarihinde, saat 20:59
  Permalink

  İyi günler hocam.Akreditasyonu eğer mezun olduğumuz sırada okulun anlaşması bittiğinden dolayı alamazsak,diplomamızı akredite edeceğimiz bi yer veya kurum var mı acaba?

  Yanıtla
  • 9 Nisan 2018 tarihinde, saat 16:55
   Permalink

   Firat Hocam selam,
   Bu sorunun cevabini net olarak bilmiyorum. Daha once MUDEK veya ABET akredite olmayan kurumdan mezunların da bu vizeyi aldigini duydum. Tanimiyorum bu alanları, sadece duyum benim ki. Vize danismanlari ile yürütmüşler sanırım sureci.
   CDR ile Engineer Australia’dan denklik alıp 476’ya başvurmak oluyor mu onu da bilmiyorum.
   Emin olmadigim yerden sordunuz çok net şöyle diyemeyeceğim, kurusa bakmayın.

   Yanıtla
 • 5 Nisan 2018 tarihinde, saat 11:24
  Permalink

  Merhaba Taha ,
  Biliyorum bir kaç defa sorulmuş, konuşulmuş olabilir ancak son bir kez sormak istiyorum.
  Ben yüksek lisans tez aşamasındayım ancak tezsiz yüksek lisans diploması alma gibi bir şansım var.
  Lisans olarak mezun olduğum yıl MÜDEK akreditasyonuna sahibim, bana verdikleri diploma ek belgesinde de yazıyor.
  Sorum şu, tezsiz yüksek lisans mezunu bir kişi yeni mezun vizesine başvurabiliyor mu, bir bilgin var mı?
  Umarım orada her şey yolundadır.
  Kendine iyi bak.

  Yanıtla
  • 9 Nisan 2018 tarihinde, saat 16:58
   Permalink

   Aytac Hocam selam,
   Lisans ve yüksek lisans programları ayni akredite ediliyor. Eğer mezun olacaginiz tezsiz yüksek lisans programı akredite ise başvurabilirsiniz. Abet ve MUDEK sitesine gidip bakiniz. Lisans diplomanızın akredite olması, eğer mezuniyetiniz uzerinden 2 yildan fazla sure gectiyse 476 vizesi icin ise yaramayacaktır.
   ODTU lisans ve yüksek lisans programları ABET akredite olduğu icin, lisan ve yüksek lisans sonunda bu vizeyi alan kisiler oldu.

   Yanıtla
 • 17 Nisan 2018 tarihinde, saat 14:15
  Permalink

  Hocam merhabalar,benim YDS ve yökdil puanım var, acaba onları da ielts ve ya toefl’daki eşdeğerlik lerini alabiliyor muyuz? Cevap verirseniz çok mutlu olurum 🙂

  Yanıtla
  • 18 Nisan 2018 tarihinde, saat 17:45
   Permalink

   Mustafa Hocam selam,
   Maalesef esdegerlik alabileceğinizi sanmıyorum. IELTS, TOEFL ya da PTE’ye girmeniz gerekiyor.

   Yanıtla
 • 2 Haziran 2018 tarihinde, saat 03:04
  Permalink

  2 Martta basvuru yaptim
  8 mayista sicil kaydini tekrar istediler (edevletten ingilizce olarak yukleme ragmen)
  20 mayista istenilen belgeleri sagladim (tekrar edevletten ingilizce guncel tarihlisini ve adliyeden apostilli yeminli tercumesini yukledim)
  halen bekliyorum tam 3 ay oldu
  martta basvurup da vizesi cikan var mi
  ne yapmaliyim
  tesekkurler

  Yanıtla
 • 7 Haziran 2018 tarihinde, saat 19:22
  Permalink

  Merhaba
  2017 haziranda mezun oldum. Direk kendi okulumda yükseğe başladım yüksekden sonrası için Müdek kapsamına girmiyormuşuz sadece lisansdan sonraki iki yıl gidebiliyormuşuz yazının başında okuduğum kadarıyla mezun olduktan sonraki 2 yıl içinde vizeye başvurmalıyız ve 1 yıl içerisinde de Avustralyaya gitmeliz gerekiyor Avustralyaya gidincede ekstradan 18 aylık süreç başlamış oluyor. Yanı aslında benim buna değinme nedenim 2 yıllık bir yüksek lisans sürecim var yarısınada geldim ve yükseğide bitirmek istiyorum ama Avustralyayada giymek istiyorum Sizin yazınızdan da anladığım kadarıyla diyelim ki benim mezun olma sürecimden sonraki 20. ayda vizeye başvurdum diyelim ve vizede çıktı hemen çıktıktan sonra 5 ay sonra yani mezun olduktan sonra 25 ay sonrada gidebilir miyim?
  Kusura bakmayın sorum biraz karışık oldu anlatabildim mi bilemiyorum
  bir tane daha sorum var Avustralya ya gitmek için bankada belli bir miktar paramız olması gerekiyor mu?

  Yanıtla
  • 11 Haziran 2018 tarihinde, saat 14:25
   Permalink

   Ecem Hocam selam,
   Ben durumumu alnatinca sorunuza cevap olacak. 2013 haziran mezunuyum. 2015 Haziran’da vizeye başvurdum ve 2015 Haziran’da vizeyi aldim. Vize en son ülkeye giriş tarihi olarak 2016 Haziran diyordu. 2016 Mayis’da Avustralya’ya giriş yaptım ve vizemin 18 Ayi düşmeye başladı. Vizem 2016 Mayis + 18 ay = 2017 Kasim’da bitti.
   Bu vize icin bir para göstermeniz gerekmiyor. Su yazimda başvuru surecini detaylı olarak anlatmistim.

   http://kendimeyolculuk.net/2016/11/03/the-skilled-recognised-graduate-visa-subclass-476-basvuru-surecim/

   Yanıtla
 • 10 Haziran 2018 tarihinde, saat 14:28
  Permalink

  Merhabalar.Ben Süleyman Demirel Üniversitesi ziraat fakültesi tarım ekonomisi mezunuyum.Acaba ziraat mühendisleri de bu vizeye başvurabiliyor mu ? Bizim üniversitede müdek veya abet’e akredite mi?
  Teşekkürler…

  Yanıtla
  • 11 Haziran 2018 tarihinde, saat 14:31
   Permalink

   Hocam selam,
   Bu yorum yazdiginiz yazıda sorunuzun cevabi var. Biraz dikkatli okursanız ve verdigim linklerdeki sayfalara giderseniz cevabi bulabilirsiniz.

   Yanıtla
 • 15 Haziran 2018 tarihinde, saat 21:55
  Permalink

  Taha bey merhaba,
  Öncelikle paylaşmış olduğunuz tüm tecrübeleriniz, bilgileriniz için çok teşekkürler. Ben bu ay Marmara Üniversitesi Çevre Mühendisliği bölümünden mezun oluyorum. Yazılarınızda kendinizi anlatırken belirli bir donanımla, iş tecrübesiyle Avustralya’ya gittiğinizden ve o şekilde iş bulabildiğinizden bahsetmişsiniz. Fakat yeni mezun biri olarak yaptığım stajlar haricinde bir iş tecrübem yok. Bu durum iş bulma sürecini ne şekilde etkileyebilir? Yani iş tecrübesi olmadan, iş hayatına Avustralya’da başlamaya çalışmak sıkıntılı bir durum mudur sizce?

  Yanıtla
  • 19 Haziran 2018 tarihinde, saat 05:43
   Permalink

   Anil Hocam selam,
   Oncelikle guzel mesajin icin teşekkür ederim.
   Asagidaki linkte mühendislik isi bulma konusunu etkileyen faktörleri bir bir incelemiştim. Henüz bakmadıysan ona bakman senin icin faydalı olacaktır.

   Is tecrüben olmamasi, is bulma surecini kotu etkileyecektir. Bulma ihtimalini düşürecektir. Bu sana sikinti yaratabilir. Ama tek kriter bu olmadıgı icin is tecrüben olmadan burada mühendislik isi bulamazsın demek doğru degil. Yazida belirttiğim diler kriterlerde elin çok güçlü ise, is bulabilirsin elbette ki.

   http://kendimeyolculuk.net/2017/06/17/avustralya-izlenimlerim-2-avustralyada-muhendislik-isi-bulmak/

   Yanıtla
 • 5 Eylül 2018 tarihinde, saat 14:37
  Permalink

  Merhabalar, benim de bir sorum olacak. Erkek arkadaşım yeni mühendis vizesine başvuracak. Öğrendiğimiz kadarıyla bu vizede aileni ya da uzun süreli ilişki yaşadığın partnerini de götürebiliyorsun. Peki süreç nasıl işliyor bilginiz var mı ya da etrafınızda de facto ilişikiyle vize almış tanıdıklarınız var mı? Teşekkürler.

  Yanıtla
 • 6 Eylül 2018 tarihinde, saat 22:13
  Permalink

  30 yaş nedir ya. hadi türkiyede aman şu yaş bu yaş diye tutturuyorlar, size ne oluyor. bu saçma sapan yaş düzenlemesi yüzünden kaybetmediğim iş imkanı kalmadı. Allah belasını versin bu yaş sınırını çıkaranın.

  Yanıtla
  • 11 Eylül 2018 tarihinde, saat 14:03
   Permalink

   Hocam en cevval göçmeni almaya calisiyorlar ülkelerine, çok da kizmamak lazım 🙂 Siz de kendi adinize haklisiniz tabi..

   Yanıtla
 • 16 Eylül 2018 tarihinde, saat 20:51
  Permalink

  Merhaba.Mezun olduğumuz not ortalaması önemli mi sitede bununla alakalı bir bilgi göremedim.Sizin bildiğiniz duyduğunuz en az kaç ile vizeyi alan var?

  Yanıtla
  • 18 Eylül 2018 tarihinde, saat 14:54
   Permalink

   Selam Tufan Hocam,
   En az kaçla alan var hatırlamıyorum ama ortalamanın bir önemi yok bu vize için.

   Yanıtla
   • 20 Eylül 2018 tarihinde, saat 14:10
    Permalink

    benim ortalamam 2,03 tü. zaten daha azı ile mezun olamıyorsunuz. o yüzden bir önemi yok

    Yanıtla
 • 7 Kasım 2018 tarihinde, saat 02:03
  Permalink

  Tüm yorumları okudum, faydalı bir platform elinize sağlık. Evraklarım hazır, bu hafta başvuracağım ancak bir konuda gerçekten yardıma ihtiyacım var.

  Yeni Zelanda’dan aldığım working holiday vizem var, 1 ay içinde oraya gideceğim ve gitmeden önce Avustralya’ya başvuracağım. Problem burda başlıyor, Avustralya benden ek belge (veya sağlık raporu, mülakat vs) isterse Türkiye’de olmayacağım için sıkıntı yaşama ihtimalim var. Bu yüzden başvurumu eksiksiz yapmam gerekli.

  1) Başvuruyu yaptıktan sonra benden ne gibi ek belgeler istenebilir ?
  2) Başvuruyu yaptıktan sonra Türkiye’de olmamı gerektirecek bir durum var mı ? ( Sağlık raporu istenmiyor okuduğum kadarıyla, mülakat vs. gibi birşey de yok sanırım )
  3) Vize onaylandıktan sonra pasaportu taratmak gerekiyor mu, yoksa sadece onay sayfasının çıktısını alıp pasaporta herhangi bir işlem yaptırmadan mı gidiliyor ? ( Yeni Zelanda working holiday vizesi onaylandıktan sonra pasaportunuzu taratmanız gerekiyor.)

  Teşekkürler

  Yanıtla
  • 6 Ocak 2019 tarihinde, saat 15:13
   Permalink

   DEniz selamlar!
   Cok geç bir cevap olacak ve soruların anlamını yitirmiş olabilir ama yine de;
   1) Askerlik ile bir belge istenebilir ama e-devletten alırsın
   2) Hayır yok.
   3) Vize online gelecek ve pasaporta hiçbir şey yapman gerekmiyor. vize grant notice’in ciktisini alıp Avustralya’ya girebilirsin.

   Yanıtla
 • 28 Kasım 2018 tarihinde, saat 20:06
  Permalink

  Merhabalar,
  Kısa ve net bir sorum olacak. Başvuru tarihinde mi son 2 yıl içerisinde mezun olmuş olmam gerekiyor acaba?
  28 Haziran 2017 de mezun olduysam. 28 mayıs 2019 da başvurduğumda başvurum legit bir başvuru mudur? Nasıl öğrenebiliriz? Teşekkür ederim.

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir