Avustralya Mühendis Vizesi Başvuru Süreci

Bu yazıda 476 vizesine ne şekilde başvurduğumu, başvuru sırasında yüklediğim dokümanları nasıl temin ettiğimi anlatacağım.

476 vizesi nedir ne değildir, öğrenmek icin tiklayiniz.

Vizeye başvurmadan önce, vizenin koşullarını  okudum. Burada anlatacaklarım bu linkte detaylı şekilde yazıyor.

Başvuru koşullarını  sağladığımdan emin olduktan sonra, ilk olarak ImmiAccount oluşturdum. Burada 476 visa türünü seçip istenen tüm bilgileri doldurdum. Bilgileri doldurduktan sonra aşağıda detaylarını vereceğim belgeleri hazırladım.

 • ArchivedPenalClearance: Bu İngilizce olarak hazırlanmış, adli sicil kaydı oluyor. Belgeyi Ankara’dan alacaksanız, Kızılay’da Passage Pub civarında Tuna Sokak’ta olan Adli Sicil Müdürlüğü’ne gidip, bu belgeyi alabilirsiniz. Durumu açıkladıktan sonra, talebinizi alıp 1 saat içinde belgeyi hazırlıyorlar.
 • BirthCertificate: Bu İngilizce olarak hazırlanmış doğum belgeniz. Belgeyi Ankara’dan alacaksanız, Çankaya Nufüs Müdürlüğü 3. Katta bulunan Yurtdışı İşlemleri kısmına müracaat edebilirsiniz. Belgeyi 5-10 dk içinde hazırlıyorlar.
 • TOEFL_IBT_Result: Eve gelen TOEFL sonucunun taranmış halidir.
 • Transcript: Mezun olurken diplomam ile verilen Diplama Supplement belgesinin taranmış halidir. Mezun olduktan sonra alınan bir transkript de iş görecektir diye düşünüyorum. Benim okulum bu belgeler İngilizce verdiği için tercümeye ihtiyaç duymadım. Eğer okulunuz Türkçe verirse, tercüme ettirmeniz gerekli olacaktır. Tercüme ofisleri için google’da biraz araştırma yapmanız yeterli olacaktır.
 • Passport: Pasaportunuzun ilk sayfasının taranmış halidir.
 • National_ID: Nüfus cüzdanınızın taranmış halidir.
 • National_ID&Passport_Photo: Nüfus cüzdanınızın ve biometrik fotoğrafınızın alt alta olduğu bir taramadır.
 • Diploma: Diplomanızın taranmış halidir.

(Edit 1 (29.04.2017): Ben başvururken yüklememe rağmen, son dönemde başvuru yapan erkek arkadaşlardan askerlik durumu gösterir belge de isteniyor. Tecil belgesini çevirtip yüklemek yeterli oluyor. Başta yüklenmezse sonradan talep ediliyor. Bence peşin peşin bu belgeyi de yükleyin. Vizeyi alırken karşılaştığı durumu başkaları da yaşamasın diye bu konu hakkında yorum yapan Kunter’e de teşekkürler )

Belgeler hazır olunca bilgilerimin eksiksiz ve doğru olduğunu kontrol edip, vize ücreti olan 360AUD ödemeyi yaptım ve bilgileri dondurdum. Başvuruyu dondurduktan sonra belgeleri yüklemek için olan sayfaya geçtim ve sağlık ile ilgili olanlar hariç tüm belgeleri sisteme yükledim. Yüklemeyi yaptığım tarih diplomamda yazan mezuniyet tarihi + 2 yılın  dolmasına 7 gün kalaydı (17 Haziran 2013 mezunuyum ve 10 Haziran 2015’de yükledim). Belgeleri yüklerken ilgili konu başlıklarını seçerek ve kısaca belgenin ne hakkında olduğunu belirttim. Bu noktada başvurum tamamlanmış oldu ve değerlendirilmeye alındı.

Daha önce başvuran arkadaşlardan öğrendiğim kadarıyla başvuru tamamlandıktan sonra sağlık kontrolüne çağırılma süresi 3 ay kadar sürebiliyordu ve sağlık kontrolüne girdikten kısa süre sonrasında vizenin verilip verilmediği açıklanıyordu. Sağlık kontrolüne girmeniz gerekiyor maili, bana başvuruyu dondurduktan 7 gün sonra geldi. “Medical Examination” ve “Chest X-ray Examination” olmak üzere 2 tip kontrole girmemi istediler. Bunu nasıl yapacağımı gönderdikleri mailde olan dokümanlarda açıkça yazılmıştı. Gerekli işlemleri yapıp, sağlık kontrollerine girdim. Sağlık kontrolleri için özel sağlık sigortam olmasına rağmen; toplamda 380 TL ödedim.

Sağlık kontrolleri sonuçlarım, onaylı doktor tarafından doğrudan iletildi. Kontrolden iki iş günü sonra vizeyi aldığıma dair bir bilgilendirme maili aldım (22 Haziran 2015).

Vizeyi Aldıktan Sonra

Grant Notice üzerindeki bazı bilgiler şu şekildeydi;

Must Make First Entry to Australia Before: 10 Haziran 2016 (‘For first Entry, arrive by’ seklinde ifade edilebiliyor.) Bu tarihten önce Avustralya’ya ilk girişinizi yapmanız gerekiyor. Vizeniz ilk girişiniz + 18 ay geçerli olacak.

Must not Arrive After: 22 Aralık 2016   Bu tarih Avustralya’ya ilk girişinizden sonra güncellenecektir. Vize statünüzü her zaman VEVO sayfasından kontrol edebilirsiniz. Ilk girişinizden sonra kontrol etmeniz yararlı olacaktır.

Ben 06.05.2016’da göçmek isteyip istemediğimden emin olmak adına 2 haftalığına, halen Türkiye’de çalışıyorken Avustralya’ya geldim. Sydney ve Melbourne’de 2 hafta geçirdim ve Sydney’i çok sevdim. Daha sonra Aralık 2016’da Sydney’e taşındım.

476 vizesi ile Avustralya’ya girerken pasaportuma herhangi bir vize yapıştırılmamıştı. Sadece Visa Grant Notice’in çıktısını almam benim ülkeye girmem için yeterli oldu (tabi pasaportum da yanımdaydı). Tüm bu işlemlerin hiçbirinde konsoloslukla iletişime geçmek durumunda kalmadım, tüm işlemleri online olarak yürüttüm.

İlk giriş yaptığım tarihten sonra VEVO üzerinden bu tarihleri kontrol ettiğimde tarihlerin şu şekilde güncellendiğini gördüm.

Visa Expiry Date: 06.11.2017 (ilk girişim olan 06.05.2016 +18 ay)

Must Not arrive after:  06.11.2017

 

Facebook sayfam;

https://www.facebook.com/kendimeyolculukhikayem/

Instagram hesabım;

https://www.instagram.com/kendime.yolculuk/

DMCA.com Protection Status

Avustralya Mühendis Vizesi Başvuru Süreci” için 140 yorum

 • 27 Şubat 2017 tarihinde, saat 19:06
  Permalink

  Hocam tekrar selamlar. Umarım hayat güzel devam ediyordur sizin için orada :). Aklıma takılan bir yer daha oldu. Cevaplayabilirseniz sevinirim. Vizenin kendi sayfasında “Documents not in English must be accompanied by accredited English translations.” gibi bir ibare var. Belgeleri yüklerken, nüfus cüzdanımız malum Türkçe bizim. Bundan sıkıntılı bir durum oluşur mu sizce? Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

  Yanıtla
  • 28 Şubat 2017 tarihinde, saat 02:38
   Permalink

   Selamlar tekrardan 🙂
   Ben direk taratıp yüklemişim. Ama şunu vurgulamak önemli. Bende sorun olmadığı sende olmayacağı anlamına gelmiyor. Karar senin.

   Yanıtla
 • 13 Mart 2017 tarihinde, saat 23:28
  Permalink

  Hocam merhabalar. Ben de ODTÜ Metalurji ve Malzeme Mühendisliği mezunu olarak bu vizeye başvurmayı planlıyorum ve yazılarınızı ilgiyle takip ediyorum. Bir yerde kararsızlığa düştüm ve yardımcı olursanız çok memnun olurum. ImmiAccount’umu oluşturdum ve gerekli kişisel bilgileri doldurdum. İşlemler sonucunda, sayenizde topladığım dökümanları yüklemeyi beklerken, onun yerine ibraz etme sayfasına yönlendirdi ve ödeme talep etti. Bu dökümanları ödeme yaptıktan sonra mı istiyorlar yoksa sistem değişikliği mi var ? Çok teşekkürler şimdiden.

  Yanıtla
  • 14 Mart 2017 tarihinde, saat 11:51
   Permalink

   Hocam selamlar,
   Gün içinde 2 yorum yazmıştım az önce sildim onları geri. Benim de kafamı karıştırdınız 🙂 Ben zaten yukarıdaki yazımda önce form doldurma, sonra para yatırma ve en son belgeleri yükleme diye yazmışım. Bu ay başvuru yapan arkadaşım da aynı şekilde olduğunu söyledi.
   Yani sizin parayı ödeyip, sonra çıkan ekranda belgeleri yüklemeniz lazım.
   Kolay gelsin, umarım olumlu sonuçlanır vizeniz

   Yanıtla
   • 14 Mart 2017 tarihinde, saat 12:56
    Permalink

    Selamlar tekrar,
    Evet o kısmı okuduğumda ben de aynı şekilde düşünüyordum ama emin olamadığım için teyit almak istemiştim. Kusura bakmayın öyleyse 🙂 Çok teşekkür ediyorum.

    Yanıtla
    • 15 Mart 2017 tarihinde, saat 01:52
     Permalink

     Yok canım ne kusuru 🙂 Durumu açıkladım sadece. Tekrardan görüşmek dileğiyle, vize sonucunuzu haber verirseniz de çok sevinirim.

     Yanıtla
     • 27 Nisan 2017 tarihinde, saat 22:42
      Permalink

      Hocam merhabalar tekrar,
      Başvurumdan yaklaşık bir buçuk ay sonra, bugün itibariyle vizem onaylandı 🙂 Bunda paylaştığınız faydalı bilgilerin etkisi çok büyük. Bir kez daha teşekkür ediyorum. Sizin aracılığınızla bir bilgi eklemek istiyorum sadece. Ben askere gitmediğim için, benden askerlik muaf belgesi istendi. Onun yerine, tecil belgemi çevirtip göndermem yeterli oldu. Böyle bir sorunla karşılaşabilecek arkadaşlar müsterih olabilir.
      Gerçekten görüşebilmek dileğiyle.

     • 29 Nisan 2017 tarihinde, saat 06:28
      Permalink

      Kunter selamlar,
      Öncelikle vizen hayırlı olsun 🙂 Vizeyi sen aldın, kendine teşekkür et 🙂
      2 kişiden daha duydum askerlik konusunu. O yüzden yazıya bir Edit ekledim. Hatırlatma için çok teşekkürler sana da, sağlıcakla kal.

 • 6 Nisan 2017 tarihinde, saat 14:28
  Permalink

  Hocam merhaba,
  Online basvuru sirasinda aile fertleriyle ilgili olan bolum hakkinda fikrini alabilirsem cok iyi olacak.

  Accompanying, non-accompanying ve other family members bolumunde aile fertleri icin de basvurmadigi takdirde hangi bolume yazmistiniz? Anne baba ve kardeslerin bilgilerini non-accompanying kismina yazmak gerekiyor sanirim.

  Bir de 16 yasindan buyuk aile fertlerinin son 10 yil icinde 12 aydan fazla yasadigi yer ile ilgili kisim da fazla acik gelmedi. Baslangic ve bitis tarihlerini girmek gerekiyor fakat kimse turkiye disinda biryerde yasamadi.

  Siz bu kisimlari doldururken nasil bir yontem izlediniz sormak istedim. Simdiden cok tesekkurler

  Yanıtla
  • 24 Nisan 2017 tarihinde, saat 04:51
   Permalink

   Selamlar,
   non-accompanying kısıma yazıp 10 yıldır yaşadıkları adresi yazmak gerekiyor. Benim ailem 10 yıldır aynı yerde yaşıyordu, abim ise farklıydı. Son adresini yazıp geçmiştim sanırım.

   Yanıtla
   • 24 Nisan 2017 tarihinde, saat 14:00
    Permalink

    Taha Merhaba,
    Bu kısım benim de aklıma çok takılıyor; sırf bu yüzden danışmanla mı başvursam diyorum ama istedikleri para da biraz fazla.
    Benimle birlikte gelmeyen aile bireylerini non accompany kısmına yazıcam peki Other family members kısmı ne için var? Hala teyze dayı anneanne falan bilgilerini girmek mi gerekiyor?
    Bir de bu 10 yıl kısmı ikametgah bazlı mı doldurulmalı? Yani son 10 yılda İstanbul içinde ikameti değişmiş olsa bunları ayrı ayrı yazmak mı lazım acaba bir bilgin var mı?

    Bir de yukarıda istenilen belgelerden ikisi için Ankara’dan alacaksınız yazmışsın da kesin Ankara’ya mı gitmek gerekiyor bunun için? İstanbul’dan alınamıyor mudur?
    Bu arada belgeleri hazırlaman ne kadar sürdü? Beklediğimden çok az belge istemişler, danışmanlık şirketi çeviri için ayrı bir ücret talep ediyor mesela; hangi belgelerin ingilizceye çevirilmesi lazım?
    Noter masrafından kar edeceksiniz falan yazıyor sitelerinde, noter ile ilgili hangi işlemleri yaptın?

    Ayrıca çok faydalı bir blog olmuş eline sağlık 🙂

    Yanıtla
    • 25 Nisan 2017 tarihinde, saat 06:35
     Permalink

     Selamlar İlkan,
     Ne kadar para istiyorlar ben de onu çok merak ediyorum?
     Aile ile ilgili bilgi olarak ben anne baba kardeş dışında kimseden bahsetmemiştim. “İkamet bazlı” dediğin kısmı tam anlamadım. İkamet adresi ve fiziksel olarak adresleri farklı hangisini yazacağımı bilemedim demek istiyorsun diye yorumlayarak; ben olsam fiziksel olarak oturdukları adresi yazardım diyorum. Bizim devletin sistemlerine erişimleri yoktur bence her halükarda. Adres ile ilgili alanı hatırlamıyorum ama bir kaç adres yazmak için alan varsa gerçekte olanı aktar formda. 3 adreste yaşadıysa anne baban yani 3’ünü yaz yani.
     Yazıda “belgeleri Ankara’dan alacaksınız” değil, “belgeleri Ankara’dan alacaksanız” yazmışım 🙂 1 harf ne anlam değiştirmiş 🙂 Kesin bulunduğun il’den de alabiliyorsundur, Ankara’ya gelmek gerekmiyordur. Sen soruştur onu bir.
     Belgeleri hazırlamam 1 hafta – 10 gün sürdü.
     Tüm belgelerin ingilizce olması lazım. Nufüs cüzdanını olduğu gibi yüklemişim sadece.
     Noterlik bir işim olmadı benim.
     Rica ederim, sağlıcakla kal 🙂

     Yanıtla
     • 3 Mayıs 2017 tarihinde, saat 23:22
      Permalink

      1450 TL istiyorlar + Başvuru ücreti + IELTS + Çeviri ücreti.
      IELTS tamam benim ödemem gerekir. Başvuru ücretini de anladık hadi diyelim de çeviri ücretinden ekstra para istemek nedir. Benim anlamadığım, bütün belgeler border.gov.au sitesinde yazmıyor mu zaten? E bu belgeleri toplayacak olan da benim. 1450TL’yi upload tuşuna basmak için mi istiyorlar yani 🙂

      İkamet kısmında, eğer son 10 sene içinde (diyelim 10 haziran 2011) ikamet değişikliği olduysa 03.05.2007’den 10.06.2011’e kadar bir adres 10.06.2011’den 03.05.2017’ye kadar seçip diğer adresi mi yazmak gerekir acaba diye sormuştum.
      Mesela abin 10 sene içinde mi taşınmıştı?

      Ahah hadi yanlış okudum da yazarken de hiç düşünmemişim resmen adli sicil kaydı 6 ay önce iş için almıştım 😀
      Adli sicil kaydını ve diğer belgeleri ingilizce alabiliyoruz o zaman sanırım? Senin hiç çeviri ile de işin olmamış anladığım kadarıyla 🙂

      Sevgiler

     • 4 Mayıs 2017 tarihinde, saat 14:10
      Permalink

      Upload tuşuna basmak ve insanları rahatlatmak için istiyorlar aslında. Sen süreci okuyup araştırınca sana anlamsız gelmiş olsa da araştırmadan veya araştırmasına rağmen kendi durumu ile ilgili cevaplara ulaşamayan insanlar için çok değerli verdikleri hizmet aslında. Bilgi, tecrübe satıyorlar 🙂 Picasso’ya mal edilen meşhur bir fıkra vardır. Ressam 5 dk da çizdiği resme çok yüksek bir değer biçer. Resmi alacak olan adam da 5 dkda yaptığınız işe bu kadar para mı istenir der. Ressam da 40 yıl artı 5 dk der. O hesap ben çok değersiz bulmuyorum verdikleri hizmeti. Ama bu güne kadar da kendim araştırıp öğrenmek benim için yeterli oldu.
      Gelgelim sorularına. Evet 10 Haziran 2011’de adres değişikliği olduysa bence hem öncesi hem de sonrası için olan adresi yazman gerekir. Ama başvuru formunda bunun için uygun alan var mı hatırlamıyorum. Eğer uygun alan varsa aile bireyleri 5 farklı adreste dahi oturmuş olsa geçtiğimiz 10 yılda, hepsini yaz bence.
      Ben 476 vize başvuru sürecimde hiç çeviri ile uğraşmadım, doğrudur.
      Sevgilerle 🙂

 • 20 Nisan 2017 tarihinde, saat 20:53
  Permalink

  Hocam merhabalar,
  Gerçekten faydalı bir yazı olmuş, teşekkürler

  Avustralya’da sizin mesleğiniz ile ilgili iş bulabildiniz mi? yani mühendislik ile ilgili

  Yanıtla
  • 24 Nisan 2017 tarihinde, saat 04:49
   Permalink

   Selam Mert,
   3 aylık arama sonucunda buldum. 3 ay boyunca hakkında yazdığım Deliveroo yaptım, 1 aydır da bir müh işinde çalışıyorum. Önceden üretim planlama yapmıştım TR’de şimdi de asset planning işi buldum.

   Yanıtla
 • 27 Nisan 2017 tarihinde, saat 11:55
  Permalink

  Hocam merhaba,
  Öncelikle yazı çok bilgilendirici, eline sağlık. Özenerek hazırlamışsın.
  Benim sorum mezun olunan bölümle alakalı. Ben Haziran 2014 ODTÜ Kimya Mühendisliği mezunuyum. Fakat Boğaziçi Üniversitesi Mühendislik ve Teknoloji Yönetiminde (2. Öğretim Tezsiz Endüstri Mühendisliği yüksek lisans programı) yüksek lisans yaptım ve buradan da Ocak 2016 mezunuyum. Bu vize için hizmet veren ajanslardan birine sorduğumda Şubat 2018’e kadar başvurabilirsiniz, yüksek lisansınız da geçerli demişti. Senin de bir fikrini almak istedim bu konuda. Vizenin sayfasında şu şekilde bir ifade var:

  In the two years before you apply, you must have completed one of the following qualifications in engineering:
  bachelors degree
  masters degree
  doctoral degree
  postgraduate diploma.

  Your qualification must contain a major sequence of study or specialisation in engineering, such as:
  civil engineering
  structural engineering
  chemical engineering
  environmental engineering
  electrical and electronics engineering
  mechanical, production and plant engineering
  mining and material engineering.

  Endüstri mühendisliği yazmıyor fakat benim durumum da ‘masters degree in engineering’ kalıbına uyuyor. Düşüncelerini paylaşırsan ya da çevrende bu şekilde başvuran biri varsa bilgilendirirsen çok sevinirim.
  Sevgiler.

  Yanıtla
  • 27 Nisan 2017 tarihinde, saat 18:04
   Permalink

   Emre Can Hocam Selamlar,
   Teşekkürler yorumun için 🙂 Sorun için de ayrıca teşekkürler, destekli sormuşsun 🙂 Evet End müh de bu listede yok ama ben end müh lisansımla aldım vizeyi. Bir arkadaşım da Odtü End Müh master ı sonrası aldı bu vizeyi. Bence alabiliyorsundur. Senin mezun olduğum bölüm tezsiz diye vermemezlik yaparlar mı bilmiyorum. Ama “recognized” olarak saydıkları bölümler için Washington Accord’u işaret ediyorlar. Bunu vize sayfasından detaylı okuyabilirsin. Benim de bir yazım var bu konuda, ona da bak bir. Avustralya tag’i altında.

   Yanıtla
 • 14 Mayıs 2017 tarihinde, saat 18:52
  Permalink

  Merhaba arkadaşlar size bir soru soracam sağlık kontrolu konusunda. ben doğuştan kalbim delik doğdum. 2 yaşında ameliyat oldum ve şuanda sağlıklıyım. tabiki normal biri gibi uzun süre (45dk aralıksız) koşup spor yapamıyorum ama herhangi bir sıkıntım yok. ilaçta kulanmıyorum. O yüzden Askerliktende muaf oldum. Bu yüzden biraz tedirginim sağlıkta sıkıntı çıkarmı diye

  Yanıtla
  • 15 Mayıs 2017 tarihinde, saat 10:51
   Permalink

   Görkem Hocam merhabalar,
   Epey bir detay soru olmuş bu. Pek bir yorum yapamayacağım malasef. Danışmanlar falan da net bir cevap verebilir mi emin değilim.
   Sağda solda sağlık konusunda beklentilerinin ne olduğu da pek yazmıyor açıkçası. Bir de sağlık son adım gibi oluyor. Vize için belgeler onaylanırsa son adım olarak sağlık raporu da istiyorlar, sorun yoksa vizeyi veriyorlar gibi. Yani parayı ödemek tüm işlemleri yapmak lazım sağlık kontrolünden önce. Size kalmış denemek.

   Yanıtla
   • 19 Mayıs 2017 tarihinde, saat 22:52
    Permalink

    Çok sağol cevabın için

    Yanıtla
 • 17 Mayıs 2017 tarihinde, saat 10:16
  Permalink

  Hocam tekrardan merhabalar,
  Adli sicil kaydı ve ve Doğum belgesini Türkçe olarak alıp yeminli tercümana çevirtirsek kabul olur mu belgeler? Bir de ben şu an Adanadayım ve Doğum belgemi nereden alacağımı bilmiyorum, bu belgeyi nereden alacağımı nasıl öğrenebilirim?

  Yanıtla
  • 17 Mayıs 2017 tarihinde, saat 17:41
   Permalink

   Adli sicil kaydını adliyeden, doğum belgesini de nüfus müdürlüğünden İngilizce olarak alabilirsin. Adana’da da veriyorlardır, sen git iste direk.

   Yanıtla
 • 19 Mayıs 2017 tarihinde, saat 23:05
  Permalink

  Selam e-devleten alınan ingilizce adli sicil geçerli olur mu yapan varmıdır?

  Yanıtla
  • 20 Mayıs 2017 tarihinde, saat 07:02
   Permalink

   Selam Görkem Hocam,
   Bilmiyorum maalesef bu sorunun cevabını

   Yanıtla
 • 24 Mayıs 2017 tarihinde, saat 22:42
  Permalink

  Hocam merhaba başvuruyu dondurmak derken ne demek istiyorsunuz? Nası yapabiliyoruz onu?
  Bir de ben şu an parayı yatırdım ama belgeleri yarın yükleyeceğim bir sorun olur mu?

  Yanıtla
  • 7 Haziran 2017 tarihinde, saat 03:56
   Permalink

   Dondurmaktan kastım, freeze etmekti. Ben başvururken en son artık belgeleri yükleyin, parayı yatırınca son kontrolleri yapınca tamam ben bitirdim demenin yoluydu freeze etmek ya da dondurmak. Siz onu diyene kadar incelemeye alınmıyordu başvurunuz. İkinci sorunuzun cevabını vermiş oldum böylece, parayı önce yatırabilirsiniz ama siz dondurmadan zaten işleme alınmadığı için sorun olmayacaktır.

   Yanıtla
 • 6 Haziran 2017 tarihinde, saat 02:38
  Permalink

  dün aksam basvurdum ama askerlik belgesini yüklemedim,askerliğim kasıma kadar tecilli bu bir sıkıntı olur mu böyle bir durumla karşılaşan arkadaşlar aydınlatırsa sevinirim

  Yanıtla
  • 7 Haziran 2017 tarihinde, saat 03:58
   Permalink

   Yükleseymişsiniz iyiymiş Semih Hocam. Başka bir arkadaş da bu belge olmadan başvurmuştu ve onda bu belgeyi sonradan istemişlerdi. Sizden de isteyeceklerdir daha sonra diye tahmin ediyorum. Siz tecil belgenizi hazırda tutun derim.

   Yanıtla
 • 9 Haziran 2017 tarihinde, saat 01:00
  Permalink

  Semih Hocam, bir gelişme olduğunda burada paylaşabilir misiniz? olumlu-olumsuz veya ek belge isteme gibi durumları. Benim de tecil kasımda bitiyor. Yüksek lisans yapıp mı başvursam emin olamadım…

  Yanıtla
 • 14 Haziran 2017 tarihinde, saat 11:15
  Permalink

  Selam tekrardan konsolosluğu aradım eğer belge türkçeyse yeminli tercüman çevirtilecek. Eğer belge ingilizce ise noter tastiği olması gerekir dedi. Ben bunu asker durum ve adli sicil için sordum. kafamda başka bir soru oluştu Transcript ingilizce, diploma ingilizce ve türkçe, birthcertificate, çok dilli bunlar için noter tastiğiyapmadınız dimi ?

  Yanıtla
  • 18 Haziran 2017 tarihinde, saat 14:53
   Permalink

   Selamlar,
   Ben ingilizce diplomamı herhangi bir noter tasdiği olmadan yüklemiştim. Sorun olmamıştı.
   Birth certificate ı da ingilizce veriyor nufüs müdürlüğü, onu direk yüklemiştim.

   Yanıtla
 • 21 Haziran 2017 tarihinde, saat 13:59
  Permalink

  Selam Taha ben başvuruyu submitledim parayı yatırdım invoice tıkladım sayfa gitti neyse tekrardan ana sayfaya geldim aplicasyon numarasına tıkladım attach document kısmına geldim hiç bir documet istenmiyo gözüküyo yanı sonradanmı geliyo benimde başvuru bitmesine bir 8 gün kaldıda hiç bir document yükleyemedim

  Yanıtla
 • 21 Haziran 2017 tarihinde, saat 14:01
  Permalink

  tamam geldi attach bölümü ilk bıraz korktumda

  Yanıtla
 • 22 Haziran 2017 tarihinde, saat 00:33
  Permalink

  Selam
  “Certified copies of marriage certificates or relationship registrations for you and anyone else included in your application, even if they are not joining you in Australia.”** diyor. siz Relationship – Relative, Evidence of kısmına ne yüklediniz? ben Nüfüs kayıt örneği düşündüm ama kardeşim evlendiği için görünmüyor bende bilemedim ne yükleyeceğimi

  birde “Health Insurance, Evidence of” kısmı için seyahat sigortası yükleyen oldumu

  “Health, Evidence of” bu bölüm o denilen sağlık raporu oluyor dimi

  bu kısmıda boş bırakıyoruz dimi adli sicilimiz yoksa “Character Assessment, Evidence of Intention to Obtain”

  **http://www.border.gov.au/Trav/Visa-1/476-/Skilled-Recognised-Graduate-visa-(subclass-476)-document-checklist

  Yanıtla
 • 28 Haziran 2017 tarihinde, saat 15:56
  Permalink

  Merhaba,
  Çok faydalı bir yazı öncelikle teşekkür ederim.
  Bir sorum olacaktı size. Hesap oluşturduktan sonra submit ten ve parayı yatırdıktan sonra mı döküman istek sayfası gelecek.
  Submit şuan gönderilmeye hazır ama henüz evrak isteyen bir kısımla karşılaşmadım henüz.

  Yanıtla
  • 1 Temmuz 2017 tarihinde, saat 14:22
   Permalink

   Tam olarak hatirlamiyorum ben. ama siz ilerleyin bir nokta da gelecektir. yeni basvuru yapan bir okur belki cevap yazar.

   Yanıtla
 • 7 Temmuz 2017 tarihinde, saat 11:35
  Permalink

  Benim 16 günde açıklandı ve çıktı sağlığada çağırmadılar. Yani ek belgeler koydum belki hızlandırmıştır durumu koyduğum belgeler açıklamalarıyla

  Relationship – Relative, Evidence of 5 Received (Aile Bilgileri Pasaport/Nüfüs Cüzdanı, vukuatlı nüfüs kayı örneği(çeviri) )

  Qualifications – Overseas, Evidence of 3 Received (diploma, transcript (benimki ingilizceydi)

  Birth or Age, Evidence of 1 Received (Uluslar arası doğum belgesi )

  Financial Capacity – Student, Evidence of 1 Received (Annemin ve babanım bana sponsor olduğuna air dilekçe ve ek olarak pasaportlarının ön sayfası) (gerekli bölümünde yoktu)
  Financial aspects of the relationship, Evidence of 3 Received ( anne baba banka hesap ve tapu filan çevirisiz koydum ) (gerekli bölümünde yoktu)

  Form 80 Personal particulars for character assessment 1 Received (formu doldurup koydum çok benzer ama yine isteniyo gözüküyordu)

  Financial Capacity – Personal, Evidence of 2 Received ( Kendimin banka dökümleri çevirisiz koydum (gerekli bölümünde yoktu)

  Identity, Evidence of 1 Received (nüfüs cüzdanı)

  Language Ability – English, Evidence of 1 Received (IElts sınav sonuç belgesi)

  Military Discharge, Evidence of 1 Received (askerlik durum belgesi (çeviri) (gerekli bölümünde yoktu)

  Photograph – Passport 2 Received ( Biometric fotoğraf )

  Travel history, Evidence of 3 Received ( Eski pasaportların taranması ve yeni pasaportun taranması) (gerekli bölümünde yoktu)

  Character, Evidence of 1 Received (adli sicil kaydı (çeviri)

  Study – Enrolment, Evidence of 1 Received (şuanda okuduğum farklı bölümün ing öğrenci belgesi) (gerekli bölümünde yoktu)

  Travel Document 1 Received (Kulanacağım pasaportun ön sayfası)

  diğer istenilen sağlıkla ilgili belge ve formları koymadım okursanız belli durumlarda koymanız gerekmektedir.

  Yanıtla
  • 7 Temmuz 2017 tarihinde, saat 15:10
   Permalink

   Cok tesekkurler Gorkem Hocam yorum icin, cok kisiye yardimci olacaktir bu guncelleme

   Yanıtla
  • 12 Temmuz 2017 tarihinde, saat 15:17
   Permalink

   Görkem Hocam çok tebrikler ve oradaki yaşamınızda başarılar. Birkaç sorum olacaktı:
   Askerlik durumunuz nasıldı ve sakıncası yoksa İELTS puanınız? Ben de başvurmayı düşünüyorum tecilim eylülde bitiyor ve İngilizcem çok iyi değil 6 puanım var ama ucu ucuna :).. Bunlar acaba vizenin çıkmasını çok etkiler mi sizce? Riske değer mi? Bir de acaba yukarıda verdiğiniz terimleri ve nasıl hazırladığınızı biraz daha açıklayabilir misiniz?

   Yanıtla
  • 8 Eylül 2017 tarihinde, saat 13:42
   Permalink

   Görkem selam,

   Sağlık konusunda online başvuruda “Sağlık kontrolünden geçtin mi?” gibi bir soru vardı. Ona ne dediğini hatırlıyor musun?
   My health declarations diye bir form var onu tamamlamış mıydın?

   Yanıtla
 • 11 Temmuz 2017 tarihinde, saat 23:26
  Permalink

  Görkem Hocam tebrikler, askerlik durumunuz nasıldı ve sakıncası yoksa İELTS puanınız? Ben de başvurmayı düşünüyorum tecilim eylülde bitiyor ve İngilizcem çok iyi değil 6 puanım var ama ucu ucuna :).. Bunlar acaba vizenin çıkmasını çok etkiler mi sizce? Riske değer mi? Bir de acaba yukarda verdiğiniz terimleri biraz daha açıklayabilir misin?

  Yanıtla
 • 13 Temmuz 2017 tarihinde, saat 18:03
  Permalink

  Görkem Hocam öncelikle tebrikler ve Avustralya’daki hayatınızda başarılar. Sormak istediğim birkaç soru var: Askerlik durumunuz nasıldı ve sakıncası yoksa İELTS puanınız kaçtı? Ben de başvurmayı düşünüyorum tecilim eylülde bitiyor ve İngilizcem çok iyi değil 6 puanım var ama ucu ucuna :).. Bunlar acaba vizenin çıkmasını çok etkiler mi? Bir de acaba yukarıda verdiğiniz belgeleri nasıl temin ettiniz? Özellikle çevirileri nasıl yaptınız, yeminli tercüman mı yapıyor yoksa konsolosluk mu? anlayacağın aklımda deli sorular 🙂 Bir aylık sürem var ne yapacağıma emin olamadım… Vereceğin bilgiler için şimdiden teşekkürler

  Yanıtla
 • 20 Temmuz 2017 tarihinde, saat 22:23
  Permalink

  Bence şansını. benim ielts sınavından 7 aldım. yukarda bahsetiğim gibi noter yeminli tercümandan çevirtirdim (noter onayı yok) konsoloslukla iletişimi geçmiyosun herşey internet üzeri dönüyor zaten başvuru formunu doldurdurduğunda ve parayı ödedeğinde 5-10 dk sonra sayfaya yüklemeni önerdikleri liste çıkıyor. Ordan seçip yüklüyorsun yukarda yazdığım gibi belgeleri nüfüs müdürlüğü adliye ve askerlik şubesinden aldım

  Yanıtla
 • 20 Temmuz 2017 tarihinde, saat 23:06
  Permalink

  Anladım, ben de denemeyi düşünüyorum ama işte askerlik durumu beni düşündürüyor. Askerlik durum belgesini istemeselerdi iyiydi. Bilgiler için çok teşekkürler. Taha hocam sana da çok çok teşekkürler çok faydalı bir paylaşım olmuş….

  Yanıtla
 • 21 Temmuz 2017 tarihinde, saat 20:00
  Permalink

  Merhaba Taha
  İsmim Bahadır. Öncelikle yazıların için çok teşekkürler.
  Benim ilk sorum;
  “Diploma tarihimden 7 gün önce başvuru yaptım” yazmışsın. Yani diplomanı aldığın tarihten sonraki 2 yılın dolmasına 7 gün kala olduğunu anladım. Bunun yanında askerlik tecilin de 2 sene içinde bitiyor diye biliyorum. Peki tecil belgeni nasıl verdin konsolosluğa? Yani tecilin de çok kısa bir süre (1 ay gibi) içinde bitiyor olabilir. Bu sorun olur mu?
  İkinci sorum;
  Diplomayı aldıktan sonra senin gibi 24 ayın bitmesine 7 gün kala başvurumu yaptım diyelim. Başvurum onaylandıktan sonra ne kadar süre için de Avustralya’ya gitmek zorundayım? Yani 24 ay sadece başvuru için olan bir kısıtlama. Başvurum kabul edildikten sonra 24 ayın dışına çıkabiliyorum ister istemez?

  Yanıtla
  • 24 Temmuz 2017 tarihinde, saat 15:02
   Permalink

   Selam Bahadir,
   Sorularin cok guzel, begendim 🙂
   ilk soru icin, ben askerlik ile ilgili bir belge yuklememistim. Sonrada istemeye basladilar bu belgeyi. Ama diger insanlarin sureclerinden anladigim kadariyla bu belgeyi sadece asker kacagi misin diye kontrol etmek icin istiyorlar. Tecilin varsa halen, sorun olmuyor sanki. Cok emin degilim ama bundan, bu benim algim sadece.
   2. sorunun net cevabini biliyorum. Vizeyi aldigin tarihten itibaren yaklasik 1 yil icinde ulkeye girmen lazim. Vize suren olan 18 ay ise ilk giristen itibaren dusmeye basliyor. Bu 18 ay icinde ulkeye giris cikic yapabiliyorsun. Ben vizeyi 2015 haziranda aldim. 2016 Mayista 2 haftaligina Avustralyaya kesfe geldim. 2016 Mayis + 18 ay = 2017 Kasim’da vizem bitiyor. ilk giris tarihim 2016 Mayis olmasina ragmen 2016 Aralik’ta Sydney’de yasamaya basladim. Kafanda canlanmistir umarim simdi sureler.

   Yanıtla
   • 25 Temmuz 2017 tarihinde, saat 09:08
    Permalink

    Cok tesekkur ederim Taha. Umarim orda gorusuruz.
    Selamlar.

    Yanıtla
    • 25 Temmuz 2017 tarihinde, saat 10:14
     Permalink

     Son bir sorum daha vardı.
     Mesela Türkiye’nin İzmir’i vardır. Amerika’nın California’sı vardır. İnsanlara hoş gözükür buralar. Avustralya’da böyle bir bölge var mıdır insanların yaşamak istediği?

     Yanıtla
     • 25 Temmuz 2017 tarihinde, saat 12:21
      Permalink

      Sydney cok guzel bir sehir. Her biri ayri guzel ama is imkanlari ile guzel sehir kesisimi Sydney bence.

 • 28 Temmuz 2017 tarihinde, saat 17:30
  Permalink

  Arkadaşlar merhaba, hayırlısı ile dün gece başvuruyu yaptım. İşlemi doğru yaptığıma emin olmak için sormak istediğim birkaç soru var. Öncelikle immiAccount hesabı oluşturup oradan 476 olan seçeneği seçip istenen bilgileri doldurdum. Benimle kimse gelmeyeceği için aile bilgilerimi(Anne-baba ve kardeşlerim) non acompany kısmına yazdım ve other bölümüne kimseyi yazmadım. Daha sonra yes no seçeneklerini içeren iki sayfa karşıma çıktı. İlk sayfa sağlık geçmişimle ilgili( ciddi bir hastalık geçirdin mi?, Avustralya’da sağlık alanında çalışacak kısın? vb.) diğer sayfa ise sabıka geçmişimle ilgili sorulardan oluşmaktaydı. Ben soruların hepsine hayır dedim. Evet dememizi gerektriren (tuzak sorular var mıydı 🙂 ). Bunlardan sonra karşıma benim ve bilgilerini verdiğim 16 yaşından büyük aile bireylerinin son 10 yıl içindeki adres bilgilerini girmemi isteyen sayfa geldi. Burası çok zamanımı aldı 🙁 . Daha sonra okul bilgilerimi doldurdum ve en son olarak Avustralya yasallarını kabul ettiğimi bildiren alanı onayladıktan sonra son kontrol sayfasına geçtim. Burada doldurduğum tüm bilgileri tekrar gözden geçirip submitledim. Submit dedikten sonra ödenecek tutar hesaplanıyor dedikten kısa bir süre sonra ödeme sayasına geçti burada 368.58 AUD ödemesini yaptıktan sonra attac bölümüne yönlendirdi. Burada benimle birlikte bilgilerini verdiğim tüm aile bireylerinin de isimleri vardı. Onların isimlerini seçtiğimde gerekli dosyalar istenildiğinde yüklenecektir tarzında bir ifade vardı. Ben de onlar için herhangi bir dosya yüklemesi yapmadım. benim ismimin yanındaki Attach documents bölümünde ise:
  1- Qualifications – Overseas, Evidence of———————————-Diploma ve transkript(suplement)
  2- Birth or Age, Evidence of——————————————————-Birthcertificate ve Current Passports
  3- Relationship – Relative, Evidence of—————————————-National ID, birthcertificate2, National ID&Photo
  4- Travel Document——————————————————————– Current Passports
  5- Language Ability – English, Evidence of———————————- IELTS result
  6- Character, Evidence of———————————————————— PoliceCertificate
  7- Photograph – Passport———————————– ————————Passport sized photographs
  8- Financial aspects of the relationship, Evidence of—————–Buraya babam ve amcamın sponsor olduğuna dair dilekçe ve kimlik bilgileri ve maaş bordrolarını yükledim ayrı alt başlıklar oluşturrarak
  9- Financial Capacity – Personal, Evidence of————– ———————————kendi banka hesap dökümümü yükledim
  10- Character Assessment, Evidence of Intention to Obtain————————- DOLDURMADIM
  11- Health, Evidence of———————————————————————————–DOLDURMADIM
  12- Health Insurance, Evidence of——————————————————————-DOLDURMADIM
  13- Relationship – Spouse, De facto Partner, Evidence of——————————–DOLDURMADIM
  14- Form 80 Personal particulars for character assessment————————–DOLDURMADIM
  15- Form 956 Advice by a migration agent/exempt person—————————-DOLDURMADIM
  16- Form 956A Appointment or withdrawal of an authorised recipient———-DOLDURMADIM

  Buraya gerekli dosyaları girip bekliyor muyuz? Dondurma dediğimiz olay ne oluyordu? Bilgisi olan arkadaş var mı ? Gerçi “View application status” seçeneğini seçtiğim zaman şöyle bir bilgi var:
  “Important information
  This application has been received by the department and will be assessed.

  Please ensure you have attached all required supporting documentation. Failure to do so may result in delays in processing. Please refer to the ‘Attach documents’ link on the left hand side of this page.

  For information regarding application processing times, please refer to service standards. Please note requests for status updates within this period will not be responded to.”

  Kusura bakmayın çok uzun oldu ama çok zaman harcadım ve çok masraflı oldu bu süreç. Onun için hata yapmak istemiyorum. Şimdiden çok çok teşekkürler bilgiler için

  Yanıtla
  • 30 Temmuz 2017 tarihinde, saat 18:27
   Permalink

   Bilal selam
   Dosya yükleme kısmına kadar ben de seninle aynı adımları yaptım. Fakat sonrasına geçemedim teknik bir hatadan dolayı. Yüklediğin dosyalar certified mıydı? Emin olmamakla beraber dökümanları certified istiyorlar diye biliyorum. PoliceCertificate diye yazdığın dosya adli sicil kaydı mı? Ve birth certificate i e-devletten mi aldın? Ben de belgelerimi tamamlamaya çalışıyorum da yazabilirsen süper olur. İyi şanslar sana 🙂

   Yanıtla
   • 30 Temmuz 2017 tarihinde, saat 21:04
    Permalink

    Ayşegül merhaba, ben de başvuruyu yaparken sistem ara ara gidip geliyordu. Sayfayı yenilediğinde bilgiler geliyordu. Yüklediğim dosyaları zaten onaylı olarak aldım. PoliceCertificate adil sicil kaydı oluyor onu adliyeden aldım ve apostilletmiştim ne olur ne olmaz diye. BirthCertificate nüfus müdürlüğünden aldım. Uluslararası doğum belgesi deyince veriyorlar. Yanılmıyorsam 8 dile çevrilmiş oluyor. Teşekkürler, sana da iyi şanslar

    Yanıtla
    • 31 Temmuz 2017 tarihinde, saat 09:35
     Permalink

     Bugün kendine geldi sayfa 🙂 Çok teşekkürler cevaplar için 🙂

     Yanıtla
     • 7 Ağustos 2017 tarihinde, saat 02:42
      Permalink

      Ayşegül tekrar merhaba, ne yaptın başvuru yapabildin mi? Başvurunuz tamamlanmıştır veya buna benzer bir bilgilendirme mesajı aldın mı?

    • 23 Ağustos 2017 tarihinde, saat 10:39
     Permalink

     Merhaba Bilal,
     Evet yükledim ben de 4 Ağustosta bitirdim.Sadece parayı ödedikten sonra bir confirmation maili aldım. Belgeler yüklendikten sonra gelmedi bir mail. Tanıdığım bir kaç kişiden bu vize ile ilgili yok şuna çıkmamış buna çıkmamış gibi bir iki olumsuz şey duydum. O yüzden biraz tedirgin bir bekleyişteyim 🙂

     Yanıtla
 • 30 Temmuz 2017 tarihinde, saat 15:57
  Permalink

  Herkese merhaba
  Ben Ayşegül. Ben de 28 temmuzda formu doldurup parayı ödedim fakat ciddi bir problemim var. Dosyaları attach edeceğim sayfa açılmıyor. Şu hatayı alıyorum sayfada;
  An error has occurred
  Application details could not be retrieved at this time. Please try again later.
  Bu durumla karşılaşan başka birisi var mı? Yardımcı olabilirse çok çok sevinirim.
  Teşekkürler herkese

  Yanıtla
 • 30 Temmuz 2017 tarihinde, saat 16:15
  Permalink

  Merhaba herkese
  Ben Ayşegül. Ben de 28 temmuz da formu doldurup parayı ödedim ama dökümanları yükleyemiyorum sisteme. Yükleyecek bir yer görünmüyor, attach butonu falan çıkmıyor ve şöyle bir hata alıyorum;
  An error has occurred
  Application details could not be retrieved at this time. Please try again later.
  Böyle bir sorunla karşılaşan başka birisi oldu mu?
  Teşekkürler herkese

  Yanıtla
 • 31 Temmuz 2017 tarihinde, saat 21:27
  Permalink

  Merhaba yine ben Ayşegül 🙂
  Belgelerimi hazırlama aşamasındayım da bazı sorularım var.
  1-Belgelerinizi kime certify ettirdiniz?
  2- Notere tasdik ettirilmesi gereken belgeler hangileri? Anladığım kadarıyla kimisi noter tasdiği olmadan eklemiş belgelerini kimisi de tasdikli eklemiş. Kafam karıştı o yüzden.
  3-Nüfus cüzdanı ve banka dökümünün ingilizceye cevrilmiş mi olması gerekiyor? Yine bu konuda da bazıları türkçe vermiş belgeleri.
  Teşekkür ederim :))

  Yanıtla
 • 1 Ağustos 2017 tarihinde, saat 17:40
  Permalink

  Selamlar,

  Ben de ödemeyi yapıp başvurumu bugün başlattım. Hemen hemen yukarıda herkesin bahsettiği belgelerin aynılarını yükledim. Yukarıda bazı sorular sorulmuş ancak cevap veren olmamış, ben tekrar dile getirmek istedim.

  1. Parayı ödeyip belgeleri yükledikten sonra herhangi bir işlem yapmıyoruz sanırım? Yapılacaksa ben bulamadım çünkü. Bu aşamadan sonra başvuru kendi kendine işleme alınıyor diye anlıyorum.

  2. Adli sicil kaydını şimdilik e-devlet’ten ingilizce olarak aldım ve onu yükledim. Eğer geçerli bulmayıp kaşe-imza ya da apostilli isterlerse o versiyonu da elimde mevcut, çevirisini ve noter onayını halledip yükleyeceğim (ya tutarsa diyerek e-devletten aldığımı yükledim, denemeye değer diye düşünüyorum. tercüme bürosu+noterle uğraşmak istemedim.).

  3. Askerlik belgesini de yüklemedim henüz. Eğer istenirse onunda çevirisini yaptırıp yükleyeceğim.

  Gelişmeler oldukça yazmaya devam ederim.

  Yanıtla
  • 23 Ağustos 2017 tarihinde, saat 10:35
   Permalink

   Selam Emre
   1. Evet parayı ödeyip belgeleri yükledikten sonra bekliyorsun sadece. Parayı ödedikten sonra biz onay maili geliyor sadece.
   2. E devletten alınan ingilizce ve arşivli olan yeterli oluyormuş. Apostile de gerek yokmuş. Atlas edu dan yardım aldım son aşamada onlar apostilli olanı yüklemeye gerek yok dediler.
   3. Bu konuda hiç bir fikrim yok açıkçası 😀

   Yanıtla
   • 1 Eylül 2017 tarihinde, saat 16:36
    Permalink

    2. soruya verdiğin cevap şu an içimi rahatlattı. Aşağıda da semmih adlı arkadaş askerlik belgesi ve sağlık raporu olmadan vizesinin çıktığını söylemiş. Ben de öncelikle ekstra belge isteği şeklinde geri dönüş bekliyordum ama sanırım bir anda vize de çıkabilir belli olmaz. Benim de tam 1 ay oldu bugün itibariyle. Vize çıkınca yine buraya yazacağım.

    Yanıtla
 • 4 Ağustos 2017 tarihinde, saat 16:17
  Permalink

  Arkadaslar benim vizem cikti tam 1 ay surdu askerlik belgesi yuklemedim saglik raporuda istemediler

  Yanıtla
 • 8 Ağustos 2017 tarihinde, saat 14:31
  Permalink

  selam benim Çifte vatandaşlığım mevcut türkiye ve bulgaristna bu durumda acaba iki pasaportuda taratma imkanım var mı birde bu bana vize cıkmasını kolaylaştırır mı

  Yanıtla
 • 5 Eylül 2017 tarihinde, saat 10:15
  Permalink

  Merhaba
  Benim vizem de çıktı. Sağlık için de bir şey istemediler. 4 Agustost’a tüm belgeleri yüklemiştim. Tam 1 ayda çıktı yani. Yardımcı olan herkese çok teşekkürler 🙂
  Darısı bekleyenlerin başına 🙂

  Yanıtla
 • 5 Eylül 2017 tarihinde, saat 13:42
  Permalink

  Merhaba Arkadaşlar,
  Benim de vizem bugün çıktı. 28 Temmuz’da başvurmuştum. Askerlik belgesi yüklememiştim ve sağlığa da çağırmadılar. Herkese çok çok teşekkürler… Bundan sonraki süreç hakkında bilgisi önerisi olan var mı?

  Yanıtla
  • 8 Eylül 2017 tarihinde, saat 13:39
   Permalink

   Bilal selam,

   Sağlık konusunda bir sorum var. Online başvururken “Sağlık kontrolüne girdin mi?” gibi bir soru vardı ben ona Hayır dedim.
   Fakat My health declerations diye bir form var, onu doldurdum. Onun sonucunda Sağlık kontrolüne girmesine gerek yoktur çıktı.
   Document Checklist’te de eğer böyleyse bunu online formda belirtin diyor ama ben belirtmeden başvurdum sonrasında farkettim. Sen bu konuda nasıl ilerledin merak ettim.

   Yanıtla
 • 7 Eylül 2017 tarihinde, saat 10:12
  Permalink

  Merhaba, vizesi çıkanların ielts/toefl sonuçları ne durumdaydi acaba? Sonucun istenen seviyede olmasi yeterli mi yoksa yuksek olmasi fark yaratiyor mu.

  Yanıtla
 • 5 Ekim 2017 tarihinde, saat 02:59
  Permalink

  Arkadaşlar merhaba
  Askerlik üzerine bir cok soru sorulmuş. Fakat kesin bir cevabı olan göremedim. Kesin bir bilgisi olan varsa eğer, tecil süresi 1.5 seneden kısa sürede bitecek olanlar için durumu açıklayabilir mi?Yani sorum şu alacağım vize 1.5 yılı kapsıyor ama askerlik tecilim daha kısa süre geçerli.Bu şekilde başvurup vize alan birisi var mı ?

  Yanıtla
  • 10 Ekim 2017 tarihinde, saat 05:47
   Permalink

   Merhabalar Baris Hocam,
   Benim net bir bilgim yok acikcasi. ama kendim aldigimda askerligim tecilliydi uzunca bir sure.
   Fakat baska insanlarin tecil bitimine bir kac ay kala aldiklarini da okudum yorumlardan. Bu bilgi yorumlarda var ama hangi yazinin yorumunda emin degilim. biraz kurcalarsaniz cikar bence

   Yanıtla
   • 10 Ekim 2017 tarihinde, saat 16:46
    Permalink

    Teşekkür ederim. Yazıları kurcalamama gerek kalmadı.Bizzat kendi arkadaşım askerlik tecilinin bitimine 6 ay varken başvurdu ve vizesi eline ulaştı.

    Yanıtla
 • 18 Ekim 2017 tarihinde, saat 09:36
  Permalink

  Merhaba yazının yanı sıra yorumlardan da çok şey öğrendim 😀 ama şöyle bi durumda kafam karıştı fikrinizi sormak istiyorum. 476 subclass visa’ya apply ederken temporary graduate veya skilled regional visaya başvurabilirsiniz diye belirtilmiş. Burda heralde temporary graduate bana daha uygundur diye devam ediyorum ( mezun olalı 3 ay oldu ), açılan sayfada On Shore General Skilled Migration ve Off Shore General Skilled Migration şeklinde 2 kategori altında seçenekler var. Temporary Gradutae ( 485 ) On shore başlığının altında, 476 off shore un altında. 476’nın yanında bi soru işareti var buna tıkladığımda şöyle bi cümle çıkıyor
  Temporary GSM visas are valid for 18 months from:

  of grant for applicants who applied for an onshore visa.

  Yani 476 vizesi onshore’a başvuranlara verilen bir visa mı oluyor? burda hangisini seçmek gerekiyor 485 mi 476 mı? Ayrıca şöyle bi durum da var 485′ de skilled occupation olarak başvurmamamız isteniyor( yani bişey belirtmemiz skilled occupation olarak) fakat medium-long term skilled occupation list’te okuduğum bölüm olan Gıda Mühendisliği yok, en yakın plant and production engineering var. Benim burda hangi koldan devam etmem gerekir? Kafalar biraz karışık, umarım yardımcı olabilecek vardır 🙂

  Yanıtla
  • 26 Ekim 2017 tarihinde, saat 04:32
   Permalink

   Eray hocam selam,
   485 burada okul bitirenlere (master vs) verilen kisa donemli oturum vizesi bildigim kadariyla. Sen Au disinda okul bitirdigin icin 485 senin icin gecerli degil. Benim gibi 476 vizesi alman gerekiyor. Yani 476 secip basvuruya devam et derim.

   Yanıtla
 • 14 Kasım 2017 tarihinde, saat 16:18
  Permalink

  Merhabalar,
  Bir sorum olacak elimdeki transkript ingilizce fakat diploma türkçe.Diplomanında ayrıca ingilizce diline çevirtilmesi gereklimi ?

  Yanıtla
  • 20 Kasım 2017 tarihinde, saat 06:14
   Permalink

   Bence gerekir. Isinizi saglama alip cevirtin derim

   Yanıtla
 • 17 Kasım 2017 tarihinde, saat 10:00
  Permalink

  Merhabalar. Acaba başvuruda ek olarak banka hesabında para gösterme işlemini herkes yaptı mı? Bunu yapmasak herhangi bir sorun teşkil eder mi?

  Yanıtla
 • 17 Kasım 2017 tarihinde, saat 10:06
  Permalink

  Merhabalar. Acaba ekstradan banka hesabında yüklü miktar para gösterme gibi bi işlemi yapmayıp da vize başvurusu kabul edilen oldu mu? Bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim.

  Yanıtla
  • 20 Kasım 2017 tarihinde, saat 06:13
   Permalink

   Renay Hocam selamlar,
   Ben zamaninda herhangi bir para gosterme islemi yapmamistim. Simdi boyle bir sart varsa da haberim yok malasef. Yeni basvuru yapanlar yardimci olur umarim.

   Yanıtla
 • 20 Kasım 2017 tarihinde, saat 14:42
  Permalink

  Merhaba,
  Ben banka ile ilgili herhangi bir belge yüklemedim, bir sorun olmadan vizem ulaştı.

  Yanıtla
  • 28 Kasım 2017 tarihinde, saat 16:34
   Permalink

   Merhaba,
   Vize çıktıktan sonra ne kadar süre içersinde avustralyaya giriş yapmak gerekiyor?

   Yanıtla
   • 3 Aralık 2017 tarihinde, saat 08:15
    Permalink

    Selam Hocam,
    en gec Yaklasik 1 sene sonra girmeniz gerekiyor

    Yanıtla
    • 13 Aralık 2017 tarihinde, saat 11:09
     Permalink

     Taha selam,
     Bu konuda sana bir sorum olacak. 8 Eylül’de başvurmuştum. Vevo hesabından bilgilere bakınca bunu gördüm;
     Visa grant date: 13 December 2017
     Visa expiry date: 13 June 2019

     Bu expiry date bugünden itibaren 18 ay yapıyor. Acaba o tarih değişiyor mu giriş yaptığın tarihe göre?
     Zaten mail ile gelen belgede; “Stay Period 18 month(s) from the date of first arrival” yazıyor ama o belgede şunlar da var;
     Must Make First Entry to Australia Before: 07 September 2018
     Must Not Arrive After: 13 June 2019

     Biraz kafa karıştırıcı ifadeler 🙂

     Yanıtla
     • 18 Aralık 2017 tarihinde, saat 14:45
      Permalink

      Hocam Merhabalar,
      Benim başka bir sorum olacak. 8 Eylül’de başvurduğunuzu yazmışsınız. Ne zaman açıklandığını paylaşabilir misiniz ? 15 Kasım’da da ben başvuru yaptım ve heyecanla bekliyorum sonucu 🙂

     • 18 Aralık 2017 tarihinde, saat 20:27
      Permalink

      Ilkan selam,
      Vizen ilk girls yaptigin tarihten itibaren 18 ay gecerli. Eylul 2018’den once de ilk girisi yapmak zorundasin. Ilk giris sonrasi bu tarihler VEVO hesabinda guncellenecek. bu 18 ay icinde istedigin zaman giris cikis yapabilirsin

 • 20 Kasım 2017 tarihinde, saat 17:28
  Permalink

  Çok teşekkürler bilgi için. Tekrar bir sorum olacaktı;

  Sağlık sigortanızı nasıl yaptınız? Süresi ne kadardı? Araştırdığım kadarıyla çok yüksek meblağlar çıkıyor o yüzden yardımcı olursanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler

  Yanıtla
 • 21 Kasım 2017 tarihinde, saat 13:09
  Permalink

  Merhabalar,
  Hepinize teşekkür ederiz. Başvuru esnasında çok faydası oldu buradaki bilgilerin.
  14 Kasım’da eşimle birlikte başvuru yaptık. Eşim benim dependantım.
  Şu ana kadar henüz bir bilgi gelmedi.
  Gelişmeleri yine burdan bildiriyor olacağım 🙂

  Yanıtla
 • 27 Kasım 2017 tarihinde, saat 17:27
  Permalink

  Vize için gerekli belgeler kısmında banka hesabında para gösterilmesi gerekir yazmıyor. Ama bazı arkadaşlar yorumlarında banka hesap dökümü belgesini yüklediklerini yazmışlar. Eskiden böyle bir belge gerekliliği vardı da şimdi yok mu acaba?

  Yanıtla
  • 13 Aralık 2017 tarihinde, saat 11:03
   Permalink

   Ben böyle bir belge yüklemedim ve vize başvurum bugün kabul oldu

   Yanıtla
 • 1 Aralık 2017 tarihinde, saat 13:02
  Permalink

  merhabalar,
  arkadaşlar 2 gün içerisinde başvurumu yapacağım.Yüklenen belgeler için istenen bi format var mı ? Yoksa pdf yada jpeg farketmez mi ?

  Yanıtla
  • 3 Aralık 2017 tarihinde, saat 08:15
   Permalink

   Selam Baris Hocam,
   Ben PDF yuklemistim

   Yanıtla
 • 1 Aralık 2017 tarihinde, saat 16:41
  Permalink

  Arkadaşlar ayrıca relationship kısmına yüklenen belgeleri arkadaşlarıma sordum. Aile üyelerinin birthcertificate belgelerini gönderen var aile üyelerinin sicil kaydını gönderen var sadece nüfus cüzdanı ve pasaport gönderen var. Bunun doğrusunu bilen var mı ?

  Yanıtla
  • 3 Aralık 2017 tarihinde, saat 08:18
   Permalink

   Ben aile uyelerine dair bir belge yuklememisim. Sadece formda istenen bilgileri girmistim. Tabi degismis olabilir surec. Yeni basvuranlarin cevaplari daha makbul olacaktir.

   Yanıtla
 • 25 Aralık 2017 tarihinde, saat 20:25
  Permalink

  Yeni başvuranlar için belgelerin hangi formda olması gerektiği http://www.homeaffairs.gov.au/Trav/Visa/Atta bu linkte yazıyor. Ben de 20 kasımda başvurumu yaptım fakat henüz bir geri dönüş olmadı. Teşekkürler bu arada Taha hocam tekrardan

  Yanıtla
  • 31 Aralık 2017 tarihinde, saat 11:22
   Permalink

   Cok tesekkurler Renay Hocam link icin.

   Yanıtla
 • 20 Ocak 2018 tarihinde, saat 21:36
  Permalink

  Tekrardan merhabalar. 19 Ocak 2018 itibariyle benim de vizem onaylandı. Benden sonra başvuracak olanlar için ben de bu süreçte yaptıklarımı paylaşayım;

  Öncelikle önermek istediğim çok önemli bir şey var: immiaccount hesabınızı açtıktan sonra ilerlediğiniz her adımda, her başlığın üst tarafında küçük soru işareti butonları göreceksiniz. Mümkün olduğunca bildiğiniz veya anladığınız bir şey olmasına rağmen bu kısımları okuyun derim. Ben bunu başvurumdan sonra yaptım ve dolayısıyla her şey için çok geçti 🙂 O kısımlarda cidden hemen hemen tüm sorularınızın yanıtı yatıyor. Burada sorulan soruların cevaplarını da teker teker gezinirken sonradan bulmuştum.

  Yüklediğim belgelere gelecek olursak;
  Herkesin yüklemesi gereken belgeler haricinde ekstra olarak 3 aylık sağlık sigortası, aile bireylerimden sadece bir tanesinin tapu belgesi, ve bir adet referans mektubu, sağlık ocağından alınmış raporun ingilizce’ye çevrilmiş hali, eski amerika vizemin pdf’i (eğer başka bir ülkeye çıktıysanız paylaşmanın yararlı olacağını düşünüyorum ama eğer çıkmamışsanız da bir problem teşkil edeceğini düşünmüyorum), son olarak da herhangi bir tarihe yapılmış gidiş dönüş uçak bileti rezervasyon belgesi (bunun için tanıdık bir acentayla sadece rezervasyon yaptırdım herhangi bir ücret ödemedim). Bunlar istenen belgeler değildi fakat ne yüklesem kardır diye düşünüp her ihtimale karşı yükledim. Ayrıca bankada herhangi bir para göstermedim.

  Vize başvurum 20 Kasım 2017’de submit edildi. Bu sadece bize sorulan sorulardan oluşan bir formu doldurularak gerçekleştirilen ilk aşama. Sonrasında Vize ücreti ödedim ve başvurum onaylandı. Vize ücretini ödedikten sonra belgeleri yüklemeye başlıyorsunuz ve istediğiniz zaman yükleyebiliyorsunuz. Ben 2 gün içinde yükledim tüm belgelerimi ve sizin de kısa sürede yüklemeniz vize sonucunun açıklanma sürecini hızlandıracaktır, bunu immiaccountta da belirtmişler zaten. Ayrıca yükleyeceğiniz belgelerin isimleri konusunda sistem yardımcı oluyor, siz belgenin cinsini seçeneklerden seçip ondan sonra yüklüyorsunuz. Ben burada yorumlarda paylaşan bir arkadaştan da faydalandım ek olarak.

  Buradan sonra sadece bekleme süreci var. Bana göre en sıkıntılı kısım 🙂 Benim vizem ödemeyi yaptığım yani submit edilen tarihten itibaren 60 günde açıklandı. Umarım bundan sonra başvuran arkadaşların başvuruları en kısa sürede olumlu sonuçlanır. Şansınız bol olsun. Burada yorum yazarak yardımcı olan tüm arkadaşlara teker teker teşekkür ederim. Sağlıcakla

  Yanıtla
 • 21 Ocak 2018 tarihinde, saat 16:39
  Permalink

  Hocamlar selamlar 🙂
  15 Kasım’da başvurduğumuz vizemiz dün itibari ile onaylandı. Sağlık istenmedi. Sadece okulun akreditasyonu için belge istediler 16 sında. Onu da abetin sitesine girip okulu bulup sayfanın screen shotını alarak çözdük. En taze vizeyi alanlardan biri olarak sorularınızı bekliyoruz 🙂

  Yanıtla
 • 1 Şubat 2018 tarihinde, saat 12:28
  Permalink

  Merhabalar,
  Ben nişanlıyım ve Temmuzda evlenip eşimle beraber gitmek istiyorum. Başvuruyu nikah kıymadan nasıl yapabilirim? Ortak banka hesabı falan yazıyor bizde öyle birşey yok ilişkiyi nasıl kanıtlayabiliyorum? Tek başıma başvursam evlenince eşim için ek başvuru gibi yapsam sıkıntı yaşar mıyım? Teşekkürler

  Yanıtla
  • 2 Şubat 2018 tarihinde, saat 14:08
   Permalink

   Selamlar, o isleri çok detaylı bilmiyorum. ama ikematinizi ayni eve almak, ayni adreste ikiniz adina da fatura olması, ortak hesap, ailerinizle çekilmiş fotograflariniz size yardim edebilecek seyler bildigim kadarıyla.

   Yanıtla
   • 5 Şubat 2018 tarihinde, saat 11:32
    Permalink

    çok teşekkür ederim 🙂

    Yanıtla
 • 24 Şubat 2018 tarihinde, saat 16:53
  Permalink

  Taha merhaba,

  Ben artık taşınma sürecine girdim 1-2 haftaya Avustralya yolu gözüküyor 🙂
  Banka hesabı ile ilgili sorum var benim. Buradan yanımda nakit para getirmek istemiyorum haliyle. Zaten belli bir tutardan fazlasını da sokmakta sıkıntı olabilir bilemiyorum.
  Bunun en kolay ve en masrafsız yolu nedir acaba bilgin var mı? Yani Avustralya’ya geldikten sonra orada banka hesabı açıp ona Türkiye’den para mı göndermek lazım yoksa Türk banka hesabımdan Avustralya’da para çekebiliyor muyum?

  Sevgiler.

  Yanıtla
  • 2 Mart 2018 tarihinde, saat 12:18
   Permalink

   Ilkan selam,
   Ben nakit getirmiştim parami. 10.000 AUD’den fazla getiremiyorsun. Burada hesabi bir Gunde açıp, hesabına aktarabilirsin parani.
   Onun haricinde transfer yapman gerekir. Gonderme ücretleri de bankadan bankaya değişiyor, su anda o ücretleri hatırlamıyorum malasef.

   Yanıtla
 • 1 Mart 2018 tarihinde, saat 13:34
  Permalink

  Arkadaşlar merhaba
  Bende bu vize için başvuru yapmayı planlıyorum. Yalnız 31 yasını dolmakla ilgili bir sorum var. “Be under 31 years of age” denmiş. Mayıs 87 doğumluyum ve iki ay içinde başvuruyu yapmış olmam gerekiyor anladığım kadarıyla. Yoksa 31 yasından gün almamak mı kastediliyor? Benzer bir durum yaşamış olan var mıdır?
  Teşekkürler

  Yanıtla
 • 2 Haziran 2018 tarihinde, saat 10:03
  Permalink

  Hocam merhabalar,
  Yaziniz gercekten cok basarili ve yararli. Ben de yaklasik olarak 9 aylik bir mezun ve ayni zamanda bir cok Avusturalyali ile beraber yeni kurulumu gerceklesecek olan bir altin madeninde elektrik muhendisligi yapmaktayim. Basvuru surecini gerceklestirmeye karar verdim ve ingilizce sinavini uygun olan bir zamanimda halletmek istemekteyim. Ilk olarak TOEFL mi yoksa IELTS mi daha kolay olur diye sormak isterken diger yandan da IELTS General Training ve IELT Academic arasindan hangisini almak vize surecimizi daha kolay hale getirir ogrenmek isterim.
  Saygilar..

  Yanıtla
  • 11 Haziran 2018 tarihinde, saat 14:14
   Permalink

   Yusuf Hocam selam,
   Teşekkürler yorumların icin. Umarım vize surecin sorunsuz geçer.
   İngilizce sınavı olarak PTE öneriyorum. Uzun vadede Avustralya göçmenlik sürecin için çok daha yararlı olacaktır, bana güven.

   Yanıtla
 • 3 Haziran 2018 tarihinde, saat 01:17
  Permalink

  Merhaba arkadaşlar, ben aralık 2017 de başvurmuştum. Vizem 55 günde sonuçlandı. Henüz gitmedim 2 gün sonra yola çıkıyorum kısmetse. Biraz gezerek gideceğim başka ülkelerde.
  Para götürmekle ilgili şöyle bir çözüm buldum, belki cevap arayan insanlar vardır, faydası olur diye paylaşmak istedim.
  TEB bankasının şu an 80 civarı ülkede geçerli bir anlaşması var. Avustralya’da da anlaşmalı olduğu bir banka var. TEB hesabıma USD olarak koyarak götüreceğim. Biraz da cebimde olacak tabi ki.

  Burada başvuru sonrası için de bilgiler paylaşanlar olur ise insanlara faydası olacaktır.
  Taha bir kahve ısmarlarsın artık gelince.
  Selamlar 🙂

  Yanıtla
  • 11 Haziran 2018 tarihinde, saat 14:18
   Permalink

   Emrah tebrikler, hayırlı olsun vizen!
   Kahveyi niye ben ısmarlıyorum onu anlamadım 🙂

   Yanıtla
 • 6 Haziran 2018 tarihinde, saat 08:26
  Permalink

  Herkese selamlar,
  24 martta basvurdugum vize hala sonuclanmadi, herhangi bir donus de olmadi. Benim gibi 2 ayi askin suredir donus bekleyen var mi?

  Yanıtla
  • 11 Haziran 2018 tarihinde, saat 14:20
   Permalink

   Anil Hocam selamlar,
   Subatta başvuranlar aldi sanirim. Sure uzamis gibi yorumlardan gördüğüm kadarıyla.

   Yanıtla
   • 13 Temmuz 2018 tarihinde, saat 20:31
    Permalink

    Herkese tekrar selamlar, 24 martta basvurmustum 27 haziranda vizem cikti. Bu aralar biraz yavaslik var.

    Yanıtla
  • 21 Haziran 2018 tarihinde, saat 10:13
   Permalink

   Merhabalar,
   Ben de 22 Mart’ta başvurdum ancak hala açıklanmadı. Reddedilseydi belirtilirdi diye düşünüyorum ancak sıraya alınmış olabilir. Belki de Türkiye’nin durumundan dolayı beklemeye alınmış da olabilir. Vizeye ilk başvurduğumda 87 gün ile 4 ay arasında açıklanıyor gibi bir ibare vardı başvuru detaylarında (aynı bilgi yine kendi sitelerinde mevcut) ancak şuan o ibare de benim başvuru detaylarımdan kaldırılmış. Bakalım ben de merak ediyorum gelişmeleri.

   Yanıtla
   • 28 Haziran 2018 tarihinde, saat 08:05
    Permalink

    Tekrardan selamlar,
    22 mart’ta başvurduğum vizem bugün onaylandı. Bir sorum var cevaplarsanız sevinirim :)) Pasaportumda herhangi bir damga olmadığı için avustralyaya girişi nasıl yapacağım? Herhangi bir çıktı almama veya konsolosluktan bir belge almama gerek var mıdır?
    Taha sana da ayrıca teşekkür ederim çok değerli paylaşımların için. Bu site benim için rehber niteliğinde oldu gerek yorumlar gerek yazıların olsun.

    Yanıtla
   • 28 Haziran 2018 tarihinde, saat 11:53
    Permalink

    Semih selam,
    Vizeyi aldigina dair baska bir yorum yazmissin ama ben bu yorumuna da cevap vereyim. Bu aralar 24 Martta başvuran biri de aldi. Sanırım artık güncel vize degerlendirme suresi 3 Ayi bulmuş, onu anlıyoruz.

    Yanıtla
 • 29 Haziran 2018 tarihinde, saat 00:02
  Permalink

  Hocam merhaba. PTE sınavını önermişsiniz ama sınavı incelediğimde diğer sınavlardan çok daha farklı bir sınav gibi geldi bana. 3. sn konuşmayınca iptal ediyormuş falan. İngilizce seviyem çok iyi olmasa da kötü de değil. Kararsız kaldım, ne dersiniz?

  Yanıtla
  • 3 Temmuz 2018 tarihinde, saat 16:17
   Permalink

   Hocam selam,
   476 vizesi icin Ingilizce kriteri çok yüksek degil, ister IELTS istersen de PTE’ye girebilirsin. Daha once de dediğim gibi PTE’yi öneririm ben iste.

   Yanıtla
 • 4 Temmuz 2018 tarihinde, saat 17:31
  Permalink

  Merhabalar. Ben aslında sadece Taha’ya değil burayı okuyup bilgisi olan herkese sormak istiyorum sorunu. Ben henüz diplomamın aslını almadım,alabilme durumum da biraz zor. Elimde geçici mezuniyet belgem var Türkçe olarak. Onu yeminli tercümandan çevirtsem öyle yüklesem kabul edilir mi? Bilgisi olan varsa lütfen yazsın bana. Taha sana da teşekkür ederim, henüz işlemlerini başlatmamış olsam da şimdiden sistem hakkında bir çok bilgiye ulaştım.

  Yanıtla
  • 13 Temmuz 2018 tarihinde, saat 20:29
   Permalink

   Oluyor hocam ben de gecici mezuniyet belgemle aldim vizeyi

   Yanıtla
 • 24 Temmuz 2018 tarihinde, saat 14:19
  Permalink

  Merhaba herkese,
  Relationship-relative evidence of 5 received bölümünde aile bilgileri pasaport/nüfus cüzdanı koyulacak anladığım kadarıyla. Sadece ben gideceğim, diğer aile fertlerimin de pasaport ve nufüs cüzdanını koymama gerek yok değil mi?

  Yanıtla
  • 31 Temmuz 2018 tarihinde, saat 02:09
   Permalink

   Hocam selam,
   Bana mi soruyorsun başkasına mi anlamadım ama ben yazayım ? Ben aile bireylerimin pasaport veya kimliklerini koymamistim. sadece adres vs gibi istenen bilgileri doldurmuştum.

   Yanıtla
 • 24 Temmuz 2018 tarihinde, saat 19:52
  Permalink

  Merhaba herkese, ben sadece kendim için başvuruyorum aile bireylerimin de pasaport ve kimliklerini koymam gerekiyor mu?

  Yanıtla
  • 31 Temmuz 2018 tarihinde, saat 02:08
   Permalink

   Hocam selam,
   Bana mi soruyorsun başkasına mi anlamadım ama ben yazayım 🙂 Ben aile bireylerimin pasaport veya kimliklerini koymamistim. sadece adres vs gibi istenen bilgileri doldurmuştum.

   Yanıtla
 • 26 Temmuz 2018 tarihinde, saat 11:12
  Permalink

  Nitelikli göçmenlik için puan 65 olmuş. Hemen mezun olup 18 aylık vize ile gitmek ve sonra 189 vizesini almak hayal oldu herhalde? Nasıl bir strateji izlemeliyiz? Yeterli puanı alabilmek ve dikkat çekebilmek için.

  Yanıtla
  • 31 Temmuz 2018 tarihinde, saat 02:06
   Permalink

   Emre selam,
   65 puan sadece minimum barajı. su anda cogu mühendislik dalında 189 ile kalici oturum alabilmek icin 70-75 puaninin olması lazım. Nereden puan toplanabileceği de 189’un sayfasında var. Ama su kadarını söylemekte gerekiyorki IELTS’den 8 uzeri barajını gecmeden almak zor.

   Yanıtla
 • 6 Ağustos 2018 tarihinde, saat 12:14
  Permalink

  Merhabalar, benim vizem nisan ayında onaylandı, sonrasında evlendim ve şimdi eşimi vizeye dahil etmek istiyorum. Bu konuda aramadığım yer kalmadı konsolosluk hiçbir şekilde cevap vermiyor, avustralya vize işleri konsolosluğa yönlendiriyor, konsolosluk vhs’ye yönlendiriyor, Vhs böyle bir hizmetlerinin olmadığını eşimin ayrıca vizeye başvurması gerektiğini söylüyor. Ne yapacağımı şaşırdım Allah rızası için yardım edebilecek biri varsa çok zor durumdayım. Şimdiden teşekkürler.

  Yanıtla
  • 8 Ağustos 2018 tarihinde, saat 04:47
   Permalink

   Yigit Hocam selam,
   Hocam bu vize isleri tamamen online. Sen vize sayfasını detaylı incele, oradan istediğin bilgiye ulaşman en kolay yol olur.

   Senin durumuna gelince. Yanlış yönlendirmiş VHS ne ise. Benim arkadaşım kendi vizesi ciktiktan sonra partnerini vizeye dahil etti. Onlar tamamen vize sayfasından bakarak yaptılar, gerekli bilgiler orada olmalı. Bir bak hocam, bulamazsan bir yorum daha yazarsın

   Yanıtla
   • 8 Ağustos 2018 tarihinde, saat 13:59
    Permalink

    Hocam öncelikle çok teşekkür ederim cevap için.
    Çok araştırdım şimdiye kadar vize sayfasından iki alıntı yaparak sorunumu örneklemeye çalışayım.

    “Can I add a family member after I have lodged my visa application?
    You can add eligible family members to your visa application if:
    your visa permits eligible family members to be added during processing
    you have already lodged your visa application
    If we have not yet made a decision, you can add a family member by using:
    undefined document entitled: ‘
    Form 1022 Notification of changes in circumstances (77kB PDF).'”

    Yani form 1022 yi kullanmam gerekiyor. Formdaki bilgi ise şöyle:

    “Please return this completed form to the office where you lodged
    your application or for any other matter (eg. proposed visa
    cancellation), to the office of the department that is responsible
    for your matter. If you are unsure which office is responsible for
    your matter, this form may be submitted to the nearest office of
    the department.”

    Sıkıntı şu Türkiyede hiçbir ofis bu formu kabul etmiyor, Immiaccount’da vize onaylandığı için hiçbir belge yükleme seçeneği yok. Bu belgeyi doldurup nereye yollayacağımın cevabunu avustralya vize merkezinden bile alamadım. O arkadaşla iletişim kurabileceğim herhangi bir numara, mail vb. var mıdır acaba? işlem sürecini kısaca kabataslak öğrensem yeter. Yardımlarınız için çok teşekkürler.

    Yanıtla
 • 7 Ağustos 2018 tarihinde, saat 19:59
  Permalink

  merhabalar
  herşeyi detaylıca anlatmışsın ama ufakcık ince bir detaylı sorum var, vizeden sonra 1 yıl içerisinde Avustralya ya giriş yapmak gerekli yazmışsın, burada başlangıç tarihi “vizeye başvuru tarihi” mi ? yoksa ” vize onayının geldiği tarih” mi ?

  Yanıtla
  • 8 Ağustos 2018 tarihinde, saat 04:48
   Permalink

   Selim Hocam selam,
   Vize onay tarihi + yaklaşık bir yıl

   Yanıtla
 • 11 Ağustos 2018 tarihinde, saat 20:01
  Permalink

  Merhaba. Ben de eylül ayında mezun mühendis vizesine başvurmayı planlıyorum. En baştan yorumları okudum ve anladığım kadarıyla vize sonuçlanma süresi 10 günden başlayıp 3 aya kadar uzamış. Son zamanlarda, 2018 yazında vizesini alanlar varsa ne kadar sürede vizelerinin çıktığını, vize almanın zorlaşıp zorlaşmadığını söyleyebilirse çok sevinirim. Türkiye’nin son zamanlarda içinde bulunduğu durumun vize almayı zorlaştırmasından korkuyorum açıkçası.

  Yanıtla
 • 7 Kasım 2018 tarihinde, saat 01:50
  Permalink

  Tüm yorumları okudum, faydalı bir platform elinize sağlık. Evraklarım hazır, bu hafta başvuracağım ancak bir konuda gerçekten yardıma ihtiyacım var.

  Yeni Zelanda’dan aldığım working holiday vizem var, 1 ay içinde oraya gideceğim ve gitmeden önce Avustralya’ya başvuracağım. Problem burda başlıyor, Avustralya benden ek belge (veya sağlık raporu, mülakat vs) isterse Türkiye’de olmayacağım için sıkıntı yaşama ihtimalim var. Bu yüzden başvurumu eksiksiz yapmam gerekli.

  1) Başvuruyu yaptıktan sonra benden ne gibi ek belgeler istenebilir ?
  2) Başvuruyu yaptıktan sonra Türkiye’de olmamı gerektirecek bir durum var mı ? ( Sağlık raporu istenmiyor okuduğum kadarıyla, mülakat vs. gibi birşey de yok sanırım )
  3) Vize onaylandıktan sonra pasaportu taratmak gerekiyor mu, yoksa sadece onay sayfasının çıktısını alıp pasaporta herhangi bir işlem yaptırmadan mı gidiliyor ? ( Yeni Zelanda working holiday vizesi onaylandıktan sonra pasaportunuzu taratmanız gerekiyor.)

  Teşekkürler

  Yanıtla
 • 22 Kasım 2018 tarihinde, saat 17:54
  Permalink

  Merhaba herkese selamlar, ben de 13 Eylül ayında başvurumu yaptım fakat başvurumu yaparken bazı dosyaların büyüklüğü 5MB dan büyüktü ve kabul etmiyordu sistem daha sonra bu dosyaları sıkıştırarak tekrar yükleme yaptım. Ancak yakın bir zamanda sıkıştırılmış dosyaların kabul edilmediğine dair bir yazı gördüm daha önce böyle bir durum yaşayan oldu mu acaba yardımcı olabilir misiniz ?

  Yanıtla
  • 6 Ocak 2019 tarihinde, saat 15:11
   Permalink

   Arda selam,
   Ben karsilasmadim. Belki karşılasan baska arkadaslar vardır ama. Sahsen çok sikinti olacagini da sanmiyorum.

   Yanıtla
 • 16 Ocak 2019 tarihinde, saat 20:57
  Permalink

  Selamlar, öncelikle bu guzel içerikler için hepinize teşekkür ederim. ben 11 Kasım’da başvuru yaptım ve şu an 2 aydan fazladır bir haber alamadım. Süreç için sitede 5-7 ay görünüyor. Bu süre bana biraz uzun geldi.
  Soruların şunlar;
  1) siz başvuru yaptığınız zaman değerlendirme süreci ne kadar belirtiliyordu?
  2) Vizenin onaylanma yüzdesi çok yüksek deniyor, sizin çevrenizde onaylanmayan kişiler var mı, varsa gerekçe olarak ne sunulmuş?
  3) PTE sınavından minimum istenen puan olan 50 aldım overall olarak. Ancak speaking bölümünden puanım 60 idi bu da ielts 6,5 e tekabül ediyor. Genel ortalama puanım ucu ucu oldugu için sorun çıkar mı sizce?
  Teşekkür ederim şimdiden iyi çalışmalar 🙂

  Yanıtla
  • 22 Ocak 2019 tarihinde, saat 10:51
   Permalink

   Hakki Hocam selam,
   Guzel mesajin icin teşekkürler!
   1) Tam olarak bilmiyorum, benim zamanimda çok kısaydı 10 güne almistim yazdigim gibi. Sureler iyice uzadı artık sanırım. Yenilerde alan biri daha net verir umarım.
   2) Bu vizeyi alan 100-200 kisi taniyorumdur sanırım ama daha bir kisi bile alamadım demedi bana.
   3) Sanirim Ingilizce sınavından ne kadar yüksek aldiginin, ortalamanın ne oldugunun vs hiçbir onemi yok. Istenen minimum şartları sağlıyorsan vizeyi aliyorsun gibi durum.

   Vizeyi alınca ne kadar surede aldigini yorum olarak yazarsan yine güncel bilgileri herkes görmüş olur. Umarım sorunsuzca kisa surede alırsın.
   Saglicakla!

   Yanıtla
 • 23 Ocak 2019 tarihinde, saat 15:19
  Permalink

  Merhaba,

  Bu vizeye başvurmayı düşünüyorum.Uzun yıllar birlikte olduğum bir kız arkadaşım var onunla birlikte gitmek istiyorum.Ancak onu da götürebilmek için gereken şartları bir türlü bulamadım.

  Yardımcı olabilir misiniz?

  Teşekkürler,

  Yanıtla
 • 2 Şubat 2019 tarihinde, saat 00:24
  Permalink

  Merhaba hocam, 375 aud yazıyor sitede başvurmak için , başka ekstra hiç bi para gerekiyor mu başvurmak için sigorta yada herhangi başka bişey için ?

  Yanıtla
  • 2 Şubat 2019 tarihinde, saat 14:43
   Permalink

   Hocam selam,
   Buradan da anlıyoruz ki 2015’den bu 2019’a kadar 15 dolar artmış vize başvuru ücreti.
   Yukaridaki yazida belirttiğim gibi sağlık kontrolüne de girmiştim ve onun icin de ödediğim bedeli yazmistim. Yaziyi okursanız anlayacaksiniz.

   Yanıtla
 • 19 Kasım 2019 tarihinde, saat 21:31
  Permalink

  Merhaba, ITU makina müh yüksek lisansı bitireli 1.5 yıl oldu, yüksek lisans mezunları için de subclass 479 geçerli midir? 28 yaşındayız

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir